Reis ul ulema Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić rekao je da će ponovo biti kandidat za izbor vrhovnog poglavara te zajednice.
IZS je nastala oktobra 2007. kada je grupa sandžačkih imama izrazila neposlušnost glavnom muftiji Islamske zajednice u Srbiji Muameru Zukorliću i priklonila se Rijasetu, koji je početkom te godine, formiran u beogradskoj Bajrakli džamiji.
Reis ul ulema Zilkić je u dva maha, oba puta po godinu dana, biran na tu, najvišu, funkciju u IZS.
On je kazao da su u toku pripreme za održvanje Izbornog sabora IZS na kome će vrhovni poglavar biti izabran prema ustavu te zajedice, kao i da očekuje da će to biti skup "jedinstva i odlučnosti u ostvarivanju ciljeva i zadataka koji stoje pred nama".
Izbor vrhovnog poglavara je stvar izbornog tijela, rekao je Zilkić, koji tvrdi da u svijetu nema primjera da islamska zajednica jedne države ima svoje ispostave u drugoj.
"To je suprotno islamskom učinju i takav eksperiment je pokušan sa Islamskom zajednicom Srbije, što je konačno bio ključni razlog trenutnim podelama", kazao je Zilkić.
On tvrdi da su te podele uzrokovane neislamskim faktorom što "otežava uspostavljanje toliko željenog jedinstva".
"Podjele imamo u jednoj organizacionoj jedinici, ovde u Sandžaku, i istrajni smo u naporu da lijepom rječju, ophođenjem, istinom i vjerom nadvladamo ekstremizam, bahatost, bezumnost i neprimjerenu retoriku. Zbog snage argumenata kojom raspolažemo, očekujem skoro prevazilaženje tih podjela", kazao je vrhovni poglavar IZS.
Zilkić je istakao da nije bilo pokušaja miješanja Turske u unutrašnje odnose Islamske zajednice, ali je bilo, kazao je, "neuspjelih pokušaja" da se predstavnici suprotstavljenih strana dovedu za "pregovarački sto".
"O Islamskoj zajednici, njenom unutrašnjem ustrojstvu, statusu, kontinuitetu odlučivaće se na terenu, tamo gdje su podjele nastale, gdje islamska zajednice djeluje, a nikako 'negdje' napolju", kazao je reis ul ulema, koji smatra da je svako posredovanje poželjno ako vodi pomirenju.
Zilkić je kritikovao nedavno osnivanje Bošnjačke kulturne zajednice - BKZ, koju smatra "drugim imenom" za Zukorlićevo političko djelovanje.
On je za Zukorlića kazao da je odgovoran za podjele u Islamskoj zajednici, razbijanje bošnjačkog jedinstva, neprimjerenu retoriku, nasilničko ponašanje u Sandžaku, ali i "za malverzacije novcem Islamske zajednice i 'otimanje' državnih firmi na tenderima ili bez njih".
"U nemogućnosti da zaustavi sunovrat u svojoj zajednici gdje je izgubio uticaj, Zukorlić je transparentno ušao u politiku ne bi li produžio svoje trajanje barem na lokalu gdje mu je jedini interes vlast, moć i novac, pod plaštom ahmedije", naveo je Zilkić.
Koncept IZS podrazumijeva ostvarivanje i realizaciju vjerskih prava muslimana na prostoru na kojem, kako je rekao, ostvaruju i sva druga prava, u svojoj državi, dijeleći "dobro i zlo" s drugim narodima koji tu žive.
"Prednost ovakvog koncepta Islamske zajednice Srbije jeste nadnacionalni okvir organizovanja, institucionalna sveobuhvatnost i autonomnost u odnosu na druge, a njegova najveća mana je vrijeme u kojem je počeo da se realizuje, kao i interesna sfera političkih faktora koje se preko nje prelamaju", naveo je Zilkić.
On je podsjetio da su poslije Drugog svjetskog rata, crkve i vjerske zajednice izgubile svoj institucionalni status, mjesto i ulogu, a imovinam im je nepravedno oduzeta.
Aktuelnim Zakonom o crkvama i vjerskim zajednicama taj kontinuitet je vraćen i nasleđuju ga, kako je kazao, one crkve i verske zajednice koje su nastale i do danas opstale na ovim prostorima.
"Sva druga vjerska organizovanja nemaju ove važne pretpostavke. IZS deluje na ovim prostorima od 1868. godine i to je njen kontinuitet i ne može ga dovoditi u pitanje niko, ni spolja ni iznutra", naveo je vrhovni poglavar IZS.
(Tanjug)