Ministarka pravde izjavila da postoje dobri izgledi da Goran Davidović, koji je uhapšen u Njemačkoj, bude izručen Srbiji.
"Prema informacijama koje su mi dostupne, postoje dobri izgledi da naš zahtjev upućen nadležnom ministarstvu u Njemačkoj da Goran Davidović, zvani Firer, u našoj zemlji osuđen zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti na godinu dana zatvora, bude izručen Srbiji, ali ja ne bih htjela da to prejudiciram već da sačekamo da se to i dogodi", rekla je Malovićeva.
Ona je, u obraćanju predstavnicima pravosuđa i javnih preduzeća u Valjevu nakon potpisivanja memoranduma o saradnji u sprovođenju alternativnih sankcija sa gradonačelnikom Valjeva Zoranom Jakovljevićem, istakla da se Valjevo sa još šest gradova u Srbiji na ovaj način uključuje u sistem izvršavanja alternativnih sankcija i preuzima odgovornost za ovaj dio reforme pravosudnog sistema u Srbiji.
Prema riječima ministarke Malović, u Srbiji na izdržavanje kazne koja bi se mogla zamijeniti izdržavanjem alternativnih krivičnih sankcija, čeka više od 11.000 lica i za mnoge od njih za sada nema mjesta u zatvorima, zbog čega se pristupilo izgradnji savremenih zatvora u Padinskoj Skeli za 500 osuđenika, koji će biti završen do kraja ove godine, a počeće gradnja još dva nova zatvora.
Od početka primjene zakona o izvršavanju krivičnih sankcija do sada je u Srbiji izrečeno 95 presuda kazne rada u javnom interesu i 36 uslovnih osuda sa zaštitnim nadzorom.
"Nadam se da će ubuduće alternativne sankcije biti dominantan vid sankcija za lakša krivična djela za lica koja ova djela počine po prvi put", istakla je Malovićeva.
Prema riječima ministarke, rad u javnom interesu podrazumijeva društveno koristan rad koji ne vrijeđa ljudsko dostojanstvo i koji se ne vrši u cilju sticanja dobiti, a može se izreći kao kazna za krivična djela za koje je propisan zatvor do tri godine i novčana kazna.
U slučaju da osuđenik ne obavi dio ili cjelokupnu kaznu izrečenog rada u javnom interesu, sud ovu kaznu može da zamjeni i kaznom zatvora.
Alternativna kazna ne predstavlja ublažavanje kazne, niti aboliciju, već prije svega eliminiše negativne uticaje zatvora i otklanjaju neželjene posljedice na funkcionisanje porodice.
Ujedno osuđenom nije ugrožena egzistencija, već mu se daje mogućnost da zadrži svoj posao i istovremeno izvrši kaznu.
Na ovaj način se ostvaruju i budžetske uštede jer svaki dan koji zatvorenik provede u zatvoru naša država izdvaja značajna sredstva, rekla je ministarka Malovićeva.
(MONDO/agencije)