Članovi Tima koji pomaže odbranu Vojislava Šešelja podneli su Tužilaštvu za ratne zločine Srbije krivičnu prijavu protiv Borislava Pelevića.
Pelević je optužen za zločine počinjene u Zvorniku aprila 1992. godine, saopštila je Srpska radikalna stranka.
"Mnogobrojni svjedoci koji su prodefilovali sudnicom Haškog tribunala tvrdili su da su za zločine u Zvorniku počinjene 9. aprila 1992, koji se stavljaju na teret Vojislavu Šešelju, odgovorni pripadnici Srpske dobrovoljačke garde. Prema izjavi samog Borislava Pelevića, koji je u to vrijeme bio zamjenik komandanta, on je toga dana bio u Zvorniku", naveo je SRS.
U interesu istine je da Tužilaštvo za ratne zločine utvrdi da li postoji dovoljno indicija da se pokrene krivični postupak, zaključiila ja ova stranka.
Portparol Tužilaštva za ratne zločine Srbije Bruno Vekarić podvrdio je agenciji Beta da je juče stigla prijava i odbio da iznosi detalje.
"Tužilaštvo će se oglasiti poslije provjere navoda", kazao je Vekarić.
Pelević je ocijenio da je krivična prijava koju su podnijeli radikali protiv njega politički potez kojim žele da nanesu štetu njegovoj stranci i pokušaj Vojislava Šešelja da podigne rejting svoje stranke.
Pelević je rekao Tanjugu da je i sam podnio krivičnu prijavu protiv članova pravnog tima Srpske radikalne stranke Zorana Krasića, Petra Jojića i Gordane Pop Lazić, zbog lažnog prijavljivanja.
"Krivična prijava protiv mene je politički potez kojim želi da se nanese šteta Srpskoj naprednoj stranci, u čijem sam ja vrhu, i pokušaj Šešelja da podigne rejting svoje stranke" kazao je Pelević.
Zamjenik predsjednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić izjavio je danas da će se Pelević odazvati eventualnom pozivu svakog državnog organa.
On je ocijenio da je podnošenje krivične prijave protiv Pelevića "vrhunac moralnog pada radikala" i dodao da je "izvjesno da Pelević ništa loše nije uradio, što je, ranije tvrdio i Šešelj".
Gordana Pop-Lazić, Marina Raguš i Petar Jojić, potpisnici prijave protiv Pelevića, pozvali su se na izjave više svjedoka u suđenju Šešelju pred Haškim sudoma i izjave date istražiteljima Tribunala, overene izjave koje je više svjedoka dalo članovima tima, kao i na Pelevićevu nedavnu izjavu Kuriru.
"Prema ovim podacima (svjedočenjima) 9. aprila 1992. godine ili približno tog datuma, paravojne snage pod kontrolom Željka Ražnatovića - Arkana, čiji zamjenik je bio Borislav Pelević, likvidirale su do 20 muslimanskih i hrvatskih civila", navedeno je u prijavi koja je dostavljena Beti.
Zaštićeni svjedok tužilaštva VS 1062 opisala je istražiteljima Haškog tribunala 28. i 29. septembra 1996. godine događanje u Zvorniku kada je ubijeno dvadeset civila i prepoznala je na fotografiji vođu SDG Željka Ražnatovića Arkana i još nekoliko naoružanih muškaraca koji su u to vreme bili u Zvorniku.
Ona je i na svjedočenju 10. aprila 2008. u suđenju Šešelju potvrdila ranije datu izjavu i ponovila da su zločine počinili arkanovci, detaljno opisujući događaj. Na pitanje tužioca Birsej, kako zna da su bili arkanovci odgovorila je: "Znam, gledala sam ih na televiziji kako je, u Beogradu Arkan podučavao svoje u istoj onoj uniformi što su i došli nama. U Beogradu su ih podučavali, to sam gledala par puta, ne jednom."
U prijavi je naveden i tekst objavljen 15. januara u Kuriru "Pakovanje", u kome je Pelević izjavio da lider SRS gnusno laže i da ga napada.
"Šešeljeve reči su sramotne i antisrpske! Njegove laži su lično uperene protiv mene jer je moj komandant poginuo na današnji dan prije deset godina. Tog dana o kojem Šešelj priča bio sam u Zvorniku i tvrdim da SDG nije ubila nijednog muslimanskog civila, ni tog niti bilo kog", kazao je Pelević, a navodi se u prijavi.
U prijavi je navedena izjava Mirka Blagojević iz Bijeljine, ovjerena pred Administrativnom službom opštine Bijeljina, u kojoj detaljno opisuje događaje koji su vezani za početak rata u BiH.
Prema njegovim navodima Arkan, koga je u Bijeljinu pozvao Ljubiša Savić Mauzer, početkom aprila zaposjeo je zgradu opštinskog odbora SDS-a, koristeći je kao krizni štab u aprilskom ratu i da su preuzimanjem te zgrade Arkanovi ljudi preuzeli vlast u Bijeljini.
"U izjavi je posebno istakao kao opšte poznatu činjenicu da su sva ubistva i likvidacije do odlaska iz Bijeljine izvšili Arkanovi ljudi", naveo je tim i dodao imena ubijenih koje je svjedok naveo.
U prijavi je priložena i izjava Nemanje Ostojića iz Bijeljine, takođe overena pred Administrativnom službom opštine Bijeljina, koji je posvedočio da su Arkanovi vojnici 2. aprila 1992. naočigled rođaka ubili njegovu babu Antoniju Ostojić i još dvoje civila.
Takođe, kako se navodi, iz Bjeljine su odvezli veliki broj luksuznih automobila, tehničke robe, alkohola, cigareta i drugih vrijednosti, kao što je vatrogasno vozilo.
"Isto tako, zaštićeni svjedok tužilaštva B 161 u predmetu Slobodan Milošević (IT-02-54) pred Tribunalom u Hagu, u svojoj izjavi datoj Haškim istražiteljima 09. 10. i 11. februara 2003. godine napominje da je Arkan za 'posao' u Zvorniku dobio 400.000 njemačkih maraka", navedeno je, između ostalog, u prijavi.
U prijavi se navodi i izjava zaštićenog svjedoka VS-004 istražiteljima MKSJ od 14. avgusta 2006. godine u kojoj je, između ostalog rekao: "Izgledalo je kao da postoji kompeticija između Željka Ražnatovića Arkana i Vojislava Šešelja, ko je bio veći heroj. Pričali su dobro o sebi, a loše o onom drugom. Čuo sam da je Vojislav Šešelj napao Arkana da je počinio zločine."
Podnosioci prijave su predložili Tužilaštvu za ratne zločine u Beogradu da na osnovu priloženih dokaza povede krivični postupak protiv Borislava Pelevića za krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva (člana 372. stav 3. Krivičnog zakonika Republike Srbije) i da se kazni maksimalnom propisanom kaznom.
(agencije/MONDO)