Odluka o nedolasku predsjednika Srbije na samit lidera zemalja zapadnog Balkana i EU na Brdu kod Kranja predstavlja veliki udarac, ocjenjuje BBC.
Uprkos diplomatskim pregovorima do zadnje minute predsjednik Tadić je odlučio da bojkotuje samit na Brdu kod Kranja zbog učešća premijera Kosova Hašima Tačija.
Prvobitni cilj okupljanja svih lidera zemalja zapadnog Balkana u Sloveniji bio je da se pokaže regionalno jedinstvo, da su uprkos konfliktima devedesetih i aktuelnim unutrašnjim i bilateralnim problemima sve zemlje sada odlučne da krenu zajedno naprijed ka zajedničkom cilju - članstvu u EU.
Međutim, izazovi sa kojima se svaka pojedinačno suočava su veliki.BBC navodi da je BiH u stanju političke paralize u kojoj različite etničke grupe ne uspijevaju da se dogovore o bilo kojoj smislenoj reformi.
Albanija je još uvijek u tranzicionoj fazi nakon godina komunističke izolacije u pravcu efikasne demokratije.
Napretak Makedonije blokiran je sporom sa Grčkom oko imena. Međutim, najteži problem od svih je pitanje Kosova, južne srpske provincije koja je prije dvije godine proglasila nezavisnost, što Srbija ne priznaje.
Analitičaru vjeruju da će Srbija promijeniti taktiku nakon što Međunarodni sud pravde donese odluku o legalnosti nezavisnosti Kosova, što je simbolična šansa da se otvori novo poglavlje u odnosima Srbija-Kosovo.
Mnogo godina teških reformi još uvijek je ispred većine ovih zemalja na putu ka EU, ocjenjuje Bi-Bi-Si, ali članstvo se vidi kao način smirenja još uvijek turbulentnog regiona i podvlačenja crte ispod problematične prošlosti.
Za Sloveniju, domaćina samita i jedine članice EU među njima, to je način da svojim primjerom pokaže da je LJubljana uspjela, a sada ostali treba da slijede njen primjer.