Od ponoći pušenje u Hrvatskoj biće moguće samo u kafićima i restoranima koji su dobili odgovarajuću dozvolu Ministarstva zdravstva i socijalnog staranja.
Šestomjesečni prelazni period u kome su ugostitelji svoje kafiće i restorane trebali ventilacijski opremiti kako bi se u njima i dalje moglo pušiti, završava danas.
Od 16.000 ugostitelja tek ih je 417 tražilo izdavanje rješenja za prostor za pušenje, a dozvolu je do sada dobilo tek 161, dok oko 200 zahtjeva čeka na rješavanje.
Poslije postupka utvrđivanja uslova za prostore za pušenje, dozvolu je dobilo 156 kafića i pet drugih objekata - jedna picerija, pansion i tri hotela, dok je u deset slučajeva postupak obustavljen zbog odustajanja stranke.
U kafićima do 50 kvadratnih metara od sutra će pušenje biti dozvoljeno samo ako su uveli odgovarajući sistem ventilacije i filtriranja prostora koje propisuje zakon, a u onima veće površine u posebnim ventiliranim prostorima koji ne mogu biti veći od 10 do 20 odsto ukupnog prostora.
Zabrana pušenja u kafiće vraća se skoro godinu dana od stupanja na snagu Zakona o ograničenoj upotrebi duvana po kome je pušenje bilo zabranjeno u zatvorenim prostorima osim ustanovama za psihičke bolesnike.
Poslije protesta ugostitelja, ministar zdravstva Darko Milinović popustio je njihovim zahtjevima i dao im šest mjeseci za prilagođavanje.
"Novog popuštanja ugostiteljima neće biti jer su imali prelazni period dovoljno dug za prilagođavanje", rekao je ministar, dodavši da su se ugostitelji žalili da su zbog zakona otpustili 1000 ljudi, iako razlog otpuštanja nije zakon već kriza.
"U Hrvatskoj dnevno od posljedica pušenja umre 27 ljudi, a 50 odsto pušača oboli od malignih bolesti", rekao je Milinović.
Očekuje se da će više zahtjeva stići na jesen jer se ugostitelji zbog dolaska proljeća oslanjaju na terase na kojima je pušenje dozvoljeno, dok bi u međuvremenu mogli prilagoditi unutrašnjost svojih objekata za primjenu zakona.
Za održavanja zakona vlasti su se pobrinule i kaznama: gost koji zapali cigaretu u kafiću bez dozvole za pušenje platiće 1.000 kuna (137 evra), dok će konobar koji ga nije sprečio u tome platiti 500 do 1.000 kuna (68,5 do 137 evra), a kazne za ugostitelje kreću se od 30.000 do 150.000 kuna (od 4.129 do 20.647 evra).
(Tanjug)