Kosovska policija nastavlja isključenja predajnika.
Oko 200 000 građana Kosova i Metohije ostalo je bez telekomunikacionih veza, nakon što je kosovska policija nastavila isključenja predajnika srpskih mobilnih operatera, rekao je predstavnik "Telekoma Srbije za Kosmet Ilija Ivanović.
On je naveo da je bez ikakvih komunikacijskih veza oko 200 000 građana, s obzirom na to da je prekinuta i fiksna telefonija, dok signal srpskih operatera mobilne telefonije za sada jedino uredno funkcioniše na sjeveru Kosova.
Povodom uklanjanja predajnika mobilne telefonije na području centralnog Kosova u toku su razgovori šefa misije Euleksa Iv de Kermabona i predstavnika privremenih kosovskih institucija, potvrdila je Irina Gudeljević, portparol Euleksa.
"Mi smo u potpunosti svjesni šta se dešava sa operacijom uklanjanja predajnika, a dobili smo i informaciju srpskog Ministarstva za Kosovo i Metohiju", rekla je Gudeljevićeva i dodala da Euleks ni na koji način nije umiješan u tu akciju.
Ona nije željela da precizira s kojim institucijama razgovara De Kermabon, ali je rekla da pretpostavlja da će tokom naredne sedmice Euleks zauzeti zvaničan stav u vezi s tim.
Nakon što je juče onesposobila 14 baznih stanica srpskih mobilnih operatera, Kosovska policija je jutros isključila predajnik "Telekoma Srbije" u Štrpcu i Kosovskoj Kamenici, pa je bez te telefonske mreže ostalo 40 000 Srba u Kosovskom pomoravlju.
U opštini Štrpci, gdje živi oko 12 000 Srba, monteri su, uz jake snage policije, demolirali i predajnik regionalne televizije i radija "Herc", koji emituju program na srpskom jeziku.
Zbog prestanka mobilne mreže "Telekoma" i "Telenora" u srpskim sredinama centralnog Kosova i drugim dijelovima južne srpske pokrajine u blokadi su službe hitne medicinske pomoći, jer ne mogu da prime pozive pacijenata niti da stupe u kontakt sa ambulantama i bolnicama.
Nastavak isključenja predajnika srpskih mobilnih operatera najavila je juče kosovska Regulatorna agencija za telekomunikacije.
Privremene kosovske institucije kažu da srpski operateri rade neovlašćeno, a iz Ministarstva za Kosovo i Metohiju podsjećaju da mobilni operateri iz Srbije rade po dozvolama dobijenim prije 1999. godine, u kojima vrijeme na koje su dobijene, nije bilo limitirano.
Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da isključenja predajnika srpskih mobilnih operatera na Kosovu i Metohiji predstavljaju iskaz opasnih namjera prištinskih vlasti, koje mogu dugoročno destabilizovati situaciju u pokrajini.
Tadić očekuje da će međunarodne institucije spriječiti ovo "unilateralno i opasno ponašanje vlasti u Prištini", dodajući da se ovim aktom krše ljudska prava i ugrožava bezbjednost i sigurnost građana srpske nacionalnosti na Kosovu i Metohiji.
"Ako tome dodamo da se proteklih dana desilo isaljavanje jedne srpske povratničke porodice sa Kosova i Metohije zbog napada lokalnih Albanaca, onda možemo razumeti ovu reakciju prištinskih vlasti u sasvim drugačijem, opasnom kontekstu", rekao je Tadić za srbijanske medije.
Predsjednik Srbije ukazao da postoje međunarodni kodeksi u domenu telekomunikacija koje je Priština prekršila, jer nije članica međunarodnih telekomunikacionih institucija.
"U tom smislu očekujem od svih međunarodnih činilaca, od UN, Euleksa i svih međunarodnih institucija na Kosovu i Metohiji i svih činilaca međunarodne politike da ovakve akte spreče, ne samo sada, nego i u budućnosti", rekao je Tadić.
On je istakao da svi imaju odgovornost u budućnosti da održavaju stabilnost, dobre odnose i obezbjeđuju da svi ljudi koji žive u regionu, nezavisno od nacionalne i vjerske pripadnosti, imaju pravo na ispunjavanje svojih ljudskih prava.
(Srna)