Haški tribunal potroši 3,800 evra na liječenje stanovnika Ševeningena tokom njihovog pritvora koji u prosjeku traje 1.346 dana.
Prosjek starosti pritvorenika u Haškom tribunalu veći je gotovo duplo od prosjeka u nacionalnim zatvorima u svijetu i iznosi 57,4 godine, a čak 78 odsto njih je prema standardima tog suda gojazno.
Portparol tribunala Nerma Jelačić je u izjavi za Tanjug kao primjer navela da prosjek starosti pritvorenika u Australiji iznosi 35, a u Škotskoj 30 godina.
Prema podacima Tribunala, pritvorenici u Ševeningenu najviše boluju od srčanih tegoba izazvanih što niskim, što viskokim krvnim pritiskom, njih čak 66 odsto, zatim od problema sa kičmom (34 odsto), a više od tri četvrtine ukupnog broja svih pritvorenika patilo je ili pati od gojaznosti – 78 odsto.
Portparolka tribunala je naglasila da svi pritvorenici imaju adekvatnu medicinsku njegu i da se o njihovom zdravlju redovno staraju doktori i medicinske sestre, kao i posebno angažovani specijalisti, kada se za to ukaže potreba.
Stoga Tribunal, za troškove liječenja stanovnika pritvorske jedinice u Ševeningenu starijih od 50 godina prosječno troši oko 3.800 evra za vrijeme njihovog boravka u pritvoru koji prosječno iznosi 1.346 dana – od prebacivanja u tribunal do pravosnažne presude (ukoliko ne bivaju pušteni na privremenu slobodu).
Što se tiče posebnih operacija i njege koju zathevaju pritvorenici, kao što je liječenje u državi porijekla, o njima odlučuje sud u svakom konkretnom slučaju, navela je Jelačić.
Isti je slučaj i kada pritvorenik zatraži da ga pregleda neki određeni ljekar koga on želi da izabere, dodala je ona.
Svih 36 haških pritvorenika imaju pravo na šetnju svaki dan, koja im se preporučuje u trajanju od najmanje sat vremena, zatim na korišćenje teretane, kao i na učešće u timskim sportovima.
Bez obzira na tretman, njih 10, od oko 150 pritvorenika koliko ih je prošlo kroz zatvor u Ševeningenu, tu je i okončalo svoj život, a među njima je i bivši predsjednik SRJ Slobodan Milošević, koji je patio od srčanih problema.
(Tanjug)