Ured za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala ispituje da li je srpski biznismen skuplju struju HEP-u prodavao uz mito.
Ured za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala (USKOK), tvrdi "Jutarnji list", istražuje se da li je Vuk Hamović dao novac bivšem direktoru HEP-a Ivanu Mravaku da bi ugovorili nabavku struje po cijeni većoj od 80 evra po megavat-satu, nakon čega je cijena pala za više od 50 odsto, naveo je list.
Istragom u aferi HEP i njenim isporukama struje Tvornici lakih metala u Šibeniku i "Aluminiju" u Mostaru ubuhvaćeni su bivši hrvatski vicepremijer Damir Polančec i bivši direktori HEP-a Mravak i TLM-a Ivan Koštan.
Prema pisanju "Jutarnjeg lista", prvo na redu je rasvjetljavanje sumnjivih poslova oko kupovine skupe struje koju je Mravak ugovorio s Hamovićevom kompanijom, kao i kompanijom "Korlea" iz Slovačke.
Istražioci pokušavaju da utvrde zašto je kupovina struje zaključena baš kad je njena tržišna cijena bila na vrhuncu, nakon čega je slijedio pad i da li se radilo o lošem poslovnom potezu i pogrešnoj procjeni odgovornih ljudi u HEP-u, ili dogovorima pojedinaca zbog profita.
Istražioci tipuju na ovo drugo, pa se istražuje da li su Hamović i njegovi partneri, koji su "debelo profitirali" od prodaje skupe struje HEP-u, isplatili provizije Mravaku, ili drugim licima, koja su učestvovala u sklapanju tog posla.
Osim Polančeca, Mravaka i Koštana, koje USKOK tereti da su zajedno sa, zasad, nepoznatim osobama oštetili HEP za 600 miliona kuna (84 miliona evra), za koji iznos su profitirali članovi "Adriala", kao većinskog vlasnika TLM-a, istražuje se i zloupotreba vezana za člana Nadzornog odbora HEP-a Zdenka Juričića.
Juričić je osumnjičen da je uz Mravakovo odobrenje, preko fiktivno sklopljenog ugovora o djelu, 13 mjeseci od HEP-a dobijao 10.000 kuna (1.350 evra mjesečno neto), a da nije obavljao nikakav posao.
Istražioci nastoje da otkriju kome je dospio novac iz HEP-a pod izgovorom raznih opravdanih poslovnih poteza, a malo ko vjeruje da će iznos od 84 miliona evra biti konačna šteta načinjena HEP-u, piše zagrebački list.
Polančeca brani advokat Ante Nobilo. Zbog njegovih prenošenja Polančecovih tvrdnji da je u aferu umješana i vlada i traženja da se ispitaju i bivši premijer Ivo Sanader i premijerka Jadranka Kosor, koji su i potpisivali papire o privatizaciji TLM-a, Kosorova je zatražila da reaguje advokatska komora, na šta je njen šef Andreis odmah pristao. Utvrđeno je da je Andreis učestvovao u privatizaciji TLM-a i da radi i za HEP.
(Tanjug)