Šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić, koji će u ponedjeljak posjetiti Njemačku, kaže da je članstvo Srbije u EU centralni projekat Vlade Srbije.
"Mi znamo da Evropa i cijeli svijet doživljavaju teška vremena, ali to ne mijenja ništa, što se tiče našeg cilja, članstva u EU, što je centralni projekat naše vlade", rekao je Jeremić u intervjuu njemačkom nedjeljniku "Špigl".
On je istakao da Srbija ne treba da bude prisiljavana da odluči između Evrope i Kosova, koje je nazvao srpskim Jerusalimom.
Šef diplomatije je rekao da tokom svoje posjete Berlinu želi da još jednom naglasi neophodnost proširenja EU i upozorio da se, ako se zapadni Balkan zaboravi, buduće krize mogu predvidjeti.
"Grčka kriza, ozbiljne privredne turbulencije, sve to absorbuje energiju, ali ako se zapadni Balkan zaboravi, buduće krize biće predvidive, a geopolitička cijena visoka....", upozorio je Jeremić.
Upitan "da li je to prijetnja", on je odgovorio da ne kaže da Balkanu predstoji eksplozija.
"Ali, kada mi čujemo da EU poslije prijema Hrvatske želi pauzu, to nas demorališe", istakao je Jeremić, dodajući da se, takođe, kada se iz određenih gradova čuje odlučno "ne" prijemu Turske u EU, postavlja pitanje, znači li to da će Srbi pripasti turskoj sferi, kao u prošlim vijekovima.
Jeremić je izrazio nadu da se Srbija više neće priključivati nijednom drugom lageru nego EU.
"Mi smo na tome teško radili", dodao je on.
Odgovarajući na pitanje o zahtjevu Srbije za članstvo u EU, Jeremić je izjavio da taj zahtjev još nije u Evropskoj komisiji i da, izgleda, 27 članica EU nisu jedinstvene.
Ukazujući da u Berlinu želi da naglasi neophodnost proširenja EU, Jeremić je rekao da je oficijelna pozicija njemačke vlade- podrška članstvu Srbije u EU.
"Ipak, na putu u tom pravcu je konsenzus među 27 članica EU neophodan, a njemački glas ima značajnu težinu", izjavio je Jeremić.
Kada je riječ o sarajevskom susretu, gdje će biti i predstavnik Kosova, Jeremić je rekao da srpska strana ozbiljno na tome radila da pozicija Beograda bude, u skladu sa ustavom, jasna.
"Kosovo je dio Srbije", naglasio je Jeremić, koji je na pitanje da li Kosovo ostaje posljednja prepreka na srpskom putu ka EU, rekao da odnosi između zemalja zapadnog Balkana, od kraja Jugoslavije, nisu nikada bili bolji nego danas i podsjetio da je Srbija i poslije deklaracije o nezavisnosti, odustala od primjene sile ili sankcija.
"Zbog toga bi bila fatalna greška ako proces pristupa ne bi bio nastavljen. Srbija ne bi trebalo da bude prisiljavana da se odlučuje između članstva u EU i Kosova", rekao je Jeremić i dodao da se pribojava da je u krivu onaj, ko smatra da bi se Srbija u tom slučaju odlučila za Evropu, i odustala od Kosova.
"Mi, s jedne strane, moramo da očuvamo teritorijalno jedinstvo zemlje, a s druge, da je dovedemo u EU. Za srpski narod ima Kosovo duboko istorijsko i duhovno značenje. Kosovo je, na određeni način, naš Jerusalim."
"Jednostrane odluke vlastodržaca u Prištini ne možemo da prihvatimo", rekao je šef srpske diplomatije, izražavajući spremnost na pregovore o kompromisima, kako bi se garantovala stabilnost celog regiona.
(Tanjug/MONDO)