Legija iz zatvora komandovao kriminalcima preko Aleksandra Simovića koji se redovno preko "skajpa", iako na robiji, čuo sa bratom,tvrde "Novosti".
Braća Aleksandar i Miloš Simović, osuđeni pripadnici "zemunskog klana", od kojih je prvi u zatvoru, a drugi je do 10. juna bio u bjekstvu, poslednjih mjeseci čuli su se svake večeri posredstvom internet-mreže i "Skajpa", saznaju "Novosti".
Na ovaj način razmjenjivali su poruke, ali i naloge preostalog živog vođe Milorada Ulemeka Legije, tvrde "Novosti".
Ko je i kako omogućio Aleksandru Simoviću, koji je na izdržavanju kazne u požarevačkom zatvoru "Zabela", da svake večeri ima pristup Internetu - predmet je istrage.
Očekuje se da na ovu temu dosta kaže i Miloš Simović, kod koga je prilikom hapšenja na srpsko-hrvatskoj granici, kod Bajakova, pronađen laptop i modem za bežično pristupanje Internetu.
Do ovakvih informacija došli su hrvatski istražni organi. Sada je pitanje da li je Aleksandar Simović u "Zabeli" imao pristup nekom računaru ili je za "konekciju" sa bratom koristio najsavremenije mobilne telefone.
U četvrtak tokom dana srpska i hrvatska policija razmijenile su nova saznanja. Sve više se otkrivaju detalji povezanosti ne samo članova "zemunskog klana", već i načina na koje su se krili sedam godina i njihove tijesne saradnje sa narkogrupom Darka Šarića, čiji su dio u međuvremenu postali.
Na površinu izbijaju i podaci o međusobnom krvavom razračunavanju.
Hrvatska policija došla je do saznanja da je Cvetko Simić, čiji su dijelovi raskomadanog tijela pronađeni u zagrebačkom jezeru Jarun, organizovao narkoture sa Sretkom Kalinićem i Milošem Simovićem.
Sa takvim zadatkom u Južnu Ameriku upućen je Vladimir Milisavljević, zvani Vlada Budala, koji je jedini preživio "bratsku čistku".
Neposredno pred pronalazak tijela Cvetka Simića, početkom marta ove godine, utvrdila je istraga, on je u Sloveniji bio sa Kalinićem. Tamo ih je čekao i "ugostio" Slobodan Resimić, zvani Sloba Talijan, pripadnik "zemunskog klana" i svjedok protiv grupe Željka Maksimovića Make, na suđenju za ubistvo policijskog generala Boška Buhe.
Resimić je spona koja je povezala odbjegle "zemunce" sa Darkom Šarićem, odnosno njegovom ispostavom u Sloveniji - Draganom Tošićem.
Tošić je uhapšen prije nekoliko nedjelja u Ljubljani, u trenutku kada se spremao za bjekstvo. On je u ovoj bivšoj jugoslovenskoj republici organizovao mrežu za nabavku i distribuciju narkotika za znatan dio Evrope - Njemačku, Austriju, Švajcarsku, Italiju...
Sa druge strane, prema saznanjima stranih policija i obavještajnih službi, Resimić za račun Šarića kupuje firme po Sloveniji, ali otkupljuje i srpske dugove - prema "Jugobanci" od 11 miliona dolara za deset puta manju sumu, dok je prema "Slovenijalesu" pokrenuo spor "težak" 54 miliona evra.
U oba slučaja se pojavljuje Šarićevo preduzeće "Municipijum S".
Poslije hapšenja Tošića i grupe, Resimić se pritajio. U međuvremenu, likvidiran je Simić, a pokušano je ubistvo Kalinića.
Interesantno je da se, prema podacima iz istrage, Kalinić izvjesno vrijeme i krio u Kaluđerici, u kući Cvetka Simića, inače kuma Luke Bojovića.
Veliko prijateljstvo završilo se Simićevom smrću i komadanjem tijela, a njegova glava još nije pronađena.
Cvetko Simić, iako javnosti manje poznat, bio je "zvjerka" u srpskom podzemlju. Imao je "tijesne veze" početkom 2000. i u beogradskoj kriminalističkoj policiji.
Jedan od službenika u Upravi kriminalističke policije SUP Beograd, "radio" je za Simića, a preko njega i za Luku Bojovića. U isto vrijeme ovaj policajac "sarađivao" je i s Ljubomirom Ećimom.
Ećim, koji je važio za jednog od finansijera haškog bjegunca Ratka Mladića, uhapšen je decembra 2007. godine sa još četvoricom saučesnika.
Pretresom stanova pronađeno je 48 kilograma heroina i četiri kilograma kokaina, oružje, falsifikovane isprave i 210.000 evra. Među oduzetim pištoljima bio je i "CZ 99", poklon od Željka Ražnatovića Arkana.
Ećim, nekadašnji zamjenik načelnika DB Republike Srpske, juna 2009. pušten da se brani sa slobode. Prethodno je sudu položio kauciju od 400.000 evra.
U međuvremenu skovan je plan da se uklone "glavni krivci" za propast Šarićevog i "zemunskog" kriminalnog carstva, koji su se određenim poslovima povezali još početkom 2000. godine.
Napravljen je spisak za likvidaciju visokih oficira MUP Srbije i Bezbjednosno-informativne agencije. Zato je Miloš Simović ušao u Srbiju, da prvenstveno izvrši dobijeni zadatak.
Konce mu je pomrsila činjenica da nije uspio da ubije Sretka Kalinića. Zločin je naručio Šarićev narkoklan. Jedan po jedan (Cvetko Simić, Sretko Kalinić...) uklanjani su svjedoci povezanosti policijskih i državnih struktura Srbije i Hrvatske sa "zemunskim klanom" i narkoekipom Darka Šarića.
Kako tvrde "Novosti" ministar policije Dragan Jočić dao je nalog da se krene u obračun sa narkoklanom Darka Šarića 2006. godine, kada je u jednoj novobeogradskoj garaži pronađeno 20 kilograma heroina.
Vlasnik je bio Duško Šarić, mlađi Darkov brat. Ipak, zatvora je dopao samo njihov dalji rođak Arso Šarić.
Policija ubrzo počinje da istražuje ne samo njihove narkoture, već i "pranje" novca i ulaganje u legalne tokove.
Cvetko Simić bio je i na vezi sa Hrvojem Petračem i Antom Gotovinom. Prateći cjelokupnu kriminalnu organizaciju, kriminalistička policija obavijestila je tadašnjeg ministra policije Dragana Jočića o svim saznanjima.
Jočić je, kako saznaju "Novosti", o svemu obavijestio engleskog oficira za vezu, a samim tim i englesku obavještajnu službu. Nedugo zatim u Španiji je uhapšen haški bjegunac Ante Gotovina.
Slučajno ili ne, tek engleski oficir za vezu je ubrzo poginuo u saobraćajnoj nesreći u Mađarskoj, prenose "Novosti".
(MONDO)