Mora se pokazati odlučnost u rješavanju ozbiljnih pitanja ljudskih prava izazvanih ratom od 1991. do 1995. godine, kaže izvještaj Savjeta Evrope.
U izvještaju su navedene preporuke o zaštiti ljudskih prava izbjeglica, prognanika i azilanata, procesuiranju ratnih zločina i situacije s Romima, s preporukom da posebnu pažnju treba posvetiti pravu bivših nosilaca stanarskih prava, uključivši one koji se ne žele, ili ne mogu da se vrate u Hrvatsku.
"Pravo je svih izbjeglica i prognanika na siguran i dostojanstven povratak", ističe se u juče predstavljenom izvještaju i naglašava hitna potrebu razminiranja područja koja su još pod minama i nalaženja pravednih i održivih rješenja za prisilno raseljena osoba.
Pitanje izgubljene ili oštećene imovine i prava raseljenih ljudi u tom pogledu treba brzo riješiti. Potrebno je naći i pravedna rješenja za raseljene ljude kojima treba priznati godine radnog staža odrađene u područjima koja nisu bila pod vladinom kontrolom, odnosno Krajini, istaknuto je u izvještaju.
Komesar za ljudska prava Savjeta Evrope, Tomas Hamarberg je naveo da su potrebni dalji napore da se efikasno istraže ratni zločini.
"Žrtve bi trebalo da imaju pun pristup pravdi i efikasnim domaćim pravnim lijekovima, uključivši i odštetu", navodi se u izvještaju u kome se po tom pitanju pozdravlja otvorenost i odlučnost hrvatskih vlasti i poziva na jačanje saradnje s Haškim sudom.
Uz naglašavanje važnosti nepristranog proučavanja istorije, Hrvatske se poziva da ojača saradnju sa susjednim zemljama da bi se podstaklo pomirenje i socijalna kohezija.
Hamarberg je zatražio i dalje mjere potrebne za povećanje zastupljenosti Roma u političkom životu, državnoj upravi i sudstvu, kao i za poboljšanje njihove mogućnosti za obrazovanje i zapošljavanje i stambeni uslove.
Hrvatske vlasti su pozvane da preduzmu dodatne mjere da se Romima olakša sticanje državljanstva, naročito djeci, kao i besplatna pravna pomoć u regulaciji njihovog pravnog statusa.
(Tanjug)