Hrvatski predsjednik podržao je ideju o postavljanju spomen-obilježja srpskim civilima i zarobljenicima ubijenim u zloglasnom vojnom zatvoru kod Splita.
Ivo Josipović je za "Jutarnji list" rekao da je principijelno za obilježavanje svake žrtve ratnog zločina, gdje god se dogodio, iako smatra da je najvažnije procesuirati sve ratne zločine koji su se desili u ratovima na području bivše Jugoslavije tokom devedesetih godina prošlog vijeka.
U logoru Lora je ubijeno ili odvedeno u nepoznatom pravcu 60 zatvorenika.
Činjenica da je sudski postupak za Loru sproveden, da je dokazano teško i nečovječno postupanje prema civilima i da su optuženi proglašeni krivima za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i to je bio je najvažniji čin, istakao je Josipović.
On je naglasio da svaka žrtva zaslužuje poštovanje i počast, pa i spomen obilježje ako postoje takve inicijative i bude donesena takva odluka.
Ideju o obilježavanju pomenu žrtvama u Lori, gdje je zatvoreno i mučeno preko 1.000 srpskih civila iz Splita i drugih dalmatinskih gradova i zarobljenih pripadnika JNA, s početka rata u BiH 1992. godine, prvi je prije izvjesnog vremena pomenuo Zoran Pusić, predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava.
Ohrabren reakcijom predsjednika, Pusić je najavio pokretanje inicijativu za podizanjem spomen-obilježja u Lori, jer bi to, kako je rekao, bio velik civilizacijski iskorak za Hrvatsku i dobra poruka za duhovno zdravlje hrvatske nacije.
Ideju o postavljanju spomen-obilježja podržao je i Predrag Matić, vukovarski veteran koji je kao ratni zarobljenik bio u centrima u Srbiji, a sad je Josipovićev savjetnik.
"Radi se o delikatnoj stvari, ali kao žrtva ratnog zločina kažem da je zločin zločin", rekao je Matić "Jutarnjem listu".
On je rekao da zločini u Lori nisu na ponos Hrvatskoj jer su mrlja na njenoj pravednoj borbi za nezavisnost.
"Ipak sam ponosan da je Hrvatska imala snage da procesuira taj zločin", kazao je Matić.
Šef HDZ-a u Splitu Dujomir Marasović je izjavio da Pusić "svojim jednostranim pristupom produbljuje rane i kvari odnose Hrvata i Srba".
"Poštujem i pravnu državu i ako je hrvatsko sudstvo Loru osudilo kao zločin, osuđujem ga i ja, ali ovakvom Pusićevom inicijativom ništa se neće dobiti", rekao je Marasović, koji, kako kaže, zagovara generalno izmirenje, ali "nakon jedne istinske, objektivne i sveobuhvatne rasprave gdje će se sagledati sve okolnosti rata i ratnih zločina".
Marin Jurjević, šef Socijaldemokratske partije u Splitu smatra ideju pozitivnom i dobrom za Hrvatsku.
"Ta spomen tabla bi ukazala na jedno teško vrijeme. Nikog ne bi smjela da vrijeđa, niti bi dovodila u pitanje suštinu rata", kazao je Jurjević.
(Tanjug)