Sretko Kalinić odrekao se prava na žalbu na rješenje o izručenju Srbiji i time je postao prvi državljanin Hrvatske koji će biti izručen nekoj drugoj zemlji.
Za izručenje je potreban još samo potpis ministra pravosuđa, javlja agencija Hina.
Kako je Hini rekao portparol Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić, Kalinić je na Županijski sud bio pozvan na ispitivanje kao svjedok, ali je u međuvremenu stigao još jedan dopunski zahtjev za izručenje koji se odnosi na istražni postupak koji se vodi u Beogradu zbog tri ubistva.
U tom djelu, Kalinić je morao da se izjasni samo o tome da li je saglasan sa izručenjem.
Vanraspravno vijeće Županijskog suda ranije je donijelo rješenje o izručenju Sretka Kalinića Srbiji, gdje je u odsustvu, kao pripadnik "zemunskog klana", osuđen na 30 godina zatvora zbog ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića 2003. godine.
Kalinić je mogao da uloži žalbu u roku od tri dana o čemu bi odlučivao Vrhovni sud, ali on to nije učinio.
Osuđeni pripadnik "zemunskog klana" se ranije protivio izručenju, navodeći da u Srbiji ne bi imao fer suđenje.
Kalinić se složio da odmah bude izručen, dodajući da što se njega tiče nema nikakvih prepreka i da se neće žaliti ni na jedno rješenje.
S obzirom na potpisani sporazum između Hrvatske i Srbije od 29. juna, više nema prepreka za izručenje Kalinića Srbiji, rekao je Devčić.
"Onda treba samo konstatovati da je odluka suda postala pravosnažna, ona je faktički pravosnažna odmah", dodao je Devčić i objasnio da Kalinić zbog procedure ipak ne može da bude odmah izručen Srbiji.
"Mora se, nezavisno od toga, u ovom ranijem predmetu spis dostaviti ministru pravosuđa i ministar pravosuđa na kraju donosi odluku o tome hoće li Sretko Kalinić biti izručen Srbiji", rekao je Devčić.
Devčić je kazao da ne zna kada će ministar pravosuđa donijeti odluku o izručenju Kalinića Srbiji i da spis još nije stigao u Ministarstvo pravosuđa.
Nakon odluke ministra pravosuđa stvar je dogovora između Interpola te policije Hrvatske i Srbije kada će to izručenje biti sprovedeno.
Može se očekivati da to neće trebati dugo čekati, rekao je Devčić.
Srbija je izručenje Kalinića tražila 11. juna, tri dana poslije njegovog hapšenja u Zagrebu pošto je na jezeru u Rakitju na njega pucao drugi osuđenik za Đinđićevo ubistvo Miloš Simović.
Kaliniću u Hrvatskoj, gdje se krio više godina, nije određen ekstradicioni pritvor, već pritvor zbog falsifikovanja dva pasoša.
(Beta)