Učesnici Međunarodnog naučnog skupa o haškom procesu protiv predsjednika Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja, koji je održan danas u Beogradu, zatražili su oslobađanje lidera radikala koji se skoro osam godina nalazi u pritvoru Haškog tribunala.
Skup pod nazivom "Pritisci i ucjene svjedoka od strane tužilaštva u okviru doktrine zloupotreba postupka u haškom procesu protiv Vojislava Šešelja", otvorio je šef pravnog tima za odbranu lidera radikala Zoran Krasić, koji je izrazio očekivanje da će se Šešelj uskoro vratiti u Srbiju.
Ona je rekao da je još 2007. godine 35 svjedoka potvrdilo "da je bilo monstruoznih pritisaka tužilaštva na svjedoke".
Potpredsjednik SRS Dragan Todorović, pozdravljajući goste iz Rusije koji od početka brane Šešelja, rekao je da Haškom tribunalu ne preostaje ništa drugo nego da donese oslobađajuću presudu Šešelju.
Todorović je rekao da je Haški tribunal "zločinačka tvorevina uperena protiv Srbije i srpskog naroda" i izrazio bojazan za zdravstveno stanje Vojislava Šešelja, naglasivši da SRS neće dozvoliti da se sa njihovim vođom desi isto kao i sa bivšim predsjednikom Srbije i Savezne republike Jugoslavije Slobodanom Miloševićem.
Ruski ekspert za Balakan Jelena Guskova rekla je da je spas za srpski narod "u slozi i jedinstvu u mislima i djelima, upornost i dosljednost u odbrani nacionalnog interesa".
Konferenciji, čiji je organizator SRS, prisustvovali su članovi porodice Vojislava Šešelja i Darko Mladić, sin haškog optuženika generala Ratka Mladića.
Na skupu je istaknut transparent "Srbija čeka Šešelja", a na početku su intonirane i srpska i ruska himna, kao i tradicionalne srpske rodoljubive pesme.
Haški sud je najavio da će se Šešelj 21. novembra pojaviti u sudnici, kada bi trebalo da bude riječi o zahtjevu tužilaštva da budu saslušana još dva svjedoka.
Prema navodima optužnici, Šešelju se sudi za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini od 1991. do 1993. godine. Šešelj je 21. januara 2009. dodatno optužen za nepoštivanje Tribunala zbog objelodavanja imena i drugih ličnih detalja tri svjedoka, čiji je identitet po nalogu pretresnog vijeća bio zaštićen od javnosti.
Šešelj je osuđen na 15 mjeseci zatvora zbog nepoštivanja suda i ta kazna mu je potvrđena 19. maja 2010. Vođa SRS je 4. februara ove godine drugi put optužen zbog objavljivanja u knjizi podataka o 11 zaštićenih svjedoka.
(Srna)