Predsjednik Srbije izjavio je u Minhenu da je cilj Srbije da do kraja 2011. ili početkom 2012. započne pregovore o članstvu u Evropskoj uniji.
Tadić je u Minhenu razgovarao sa predsjednikom Vlade Bavarske Horstom Zehoferom, koji je, u zajedničkom obraćanju novinarima, istakao da ta njemačka pokrajina snažno podržava Srbiju na putu ervopskih integracija.
Predsjednik Srbije je i u Minhenu ponovio procjenu da bi najbrži rok za ulazak naše zemlje u EU bila 2016. godina.
On je, međutim, istakao da je početak pregovora sa Unijom važan ne samo iz proceduralnih razloga, već zbog ubrzavanja procesa reformi u Srbiji.
"Suština nije na datumu, već na procesu reformi i mijenjanju društva. Potrebno je što prije izvesti reforme koje će podići kvalitet života naših građana".
Predsjednik Srbije je istakao da članstvo u EU nije cilj sam po sebi, već je to sredstvo za podizanje životnog satndarda građana i za stvaranje stabilne države i društva.
"Cilj nam je da sva drustva na zapadnom Balkanu idu snažno ka EU, ne tražeći povlastice i ne instistirajući na ubrzanju tog procesa, već na ispunjavanju standarda", kazao je Tadić.
On je, međutim, ukazao da, mimo toga, proces učlanjanja u EU ne smije biti ni vještački usporen.
Predsjednik Vlade Bavarske je izrazio zahvalnost predsjedniku Srbije što je došao u posjetu Minhenu i to u simbolično važnom momentu, godišnjici ujedinjenja Njemačke i godišnjici rušenja režima Slobodana Miloševića.
Zehofer je rekao da podržava Srbiju u ervopskim integracijama, naglasivši da je na tom putu jedno od najznačajnijih pitanja pomirenje naroda Zapadnog Balkana.
Tadić je kazao da je ponosan zbog obilježavanja četrdeset godina privredne saradnje Srbije i Bavarske i dodao da je sa Zehoferom razgovorao i o razvoju strategije Dunava.
U razgovorima s Tadićem o daljoj saradnji te najveće njemačke pokrajine i Srbije Zehofer je naveo tri ključne tačke budućih odnosa.
On je istakao saradnju Srbije i Bavarske-privrede, pravosuđa i policije, ali i najavio jaču saradnju na polju razmjene omladine i studenata.
Već 20. oktobra će u Srbiju, kako se navodi, otputovati pokraijnska ministarka, zadužena za evropska pitanja, Emilia Miler, kako bi saradnja bila konkretizovana i unapređenja.
Zehofer je rekao da jedno tešnje približavanje i oslanjenje Srbije na EU nudi za bavarsku privredu veliki potencijal i da već danas oko 500 bavarskih preduzeća i ukupni trgovinski obim od preko 450 miliona evra pokazuju kakve se ''kriju'' mogućnosti u poslovanju sa Srbijom.
''Ako Srbija odlučno nastavi svoj reformski kurs na unutrašnjem i spoljašnjem planu, unaprediće se velikom dinamikom, prije svega, privredni odnosi i to na dobro obe strane'', rekao je Zehofer, koji je, zajedno s predsjednikom Tadićem otvorio zasjedanje stalne bavarsko-srpske privredne komisije, koja obilježava 40 godina postojanja.
Tadić je na kraju obraćanja novinarima rekao da će kada više ne bude predsjednik Srbije posjetiti Oktober fest koji se održava u Minhenu, a svom sagovorniku je u šali poručio da će Srbija u svemu sarađivati sa Njemačkom izuzev u sportu, gdje će uvijek biti rivali.
Zehofer i Tadić prisustvovali su zasjedanju Srpsko-bavarske komisije.
Zasjedanju je prisustvovala i bavarska ministarka za savezna i evropska pitanja Emilija Miler.
Tadić je učestvovao na koktelu i kulturnom programu koji se u okviru srpsko-bavarske večeri održava u Minhenu.
Srpsko-bavarska komisija ustanovljena je 1970. godine, sa ciljem da podstiče i unapređuje saradnju Srbije i Bavarske u različitim sektorima.
U Minhenu, finansijskom i poslovnom središtu Bavarske, održava se i najveći sajam poslovnih nekretnina u svijetu, "Ekspo Real", na kojem Srbija ima štand.
Srbija sa Bavarskom ostvaruje oko trećinu ukupne spoljnotrgovinske razmjene sa Njemačkom, a o konkretnim aranžmanima za unapređenje dvostrane saradnje razgovaraće se narednih dana tokom susreta srpskih i bavarskih privrednika u Minhenu.
U Bavarskoj, inače, živi oko 12 miliona ljudi, a privredne mogućnosti te njemačke pokrajine su ogromne.
O tome govori podatak da Bavarska ostvaruje godišnji izvoz u vrijednosti od oko 300 milijardi evra.
U Bavarskoj sada živi oko 70.000 Srba, od kojih mnogi rade u velikim kompanijama iz tog dijela Njemačke, a prema podacima predstavništva Njemačke komore u Beogradu, u Srbiji trenutno posluje više od sto bavarskih kompanija.
(Tanjug)