Američka državna sekretarka sastala se u Beogradu u centru grada sa 40 predstavnika NVO i medija iz Srbije, među njima i MONDO reporter.
Hilari Klinton izjavila je da je Srbija mnogo napredovala od demokratskih promjena 2000. godine, u čemu je veliku ulogu odigralo i civilno društvo.
U poređenju s tim vremenom, "Srbija je danas otvorenija, demokratskija i poštovanija zemlja", rekla je Hilari Klinton na sastanku s predstavnicima nevladinog sektora, nezavisnih medija i manjina.
Državna sekretarka SAD, koja se s predstavnicima civilnog društva, medija i manjina sastala poslije serije razgovora s najvišim državnim zvaničnicima, ukazala je da nedjeljni događaji u Beogradu, kada su izbili neredi za vrijeme Parade ponosa, "podsjetnik da u ovom društvu, kao i u mnogim drugima, ima još mnogo posla da se uradi".
Ona je podvukla da su predstavnici nevladinih organizacija u Srbiji mnogo toga učinili za napredak Srbije. "Nema višeg ili značajnijeg oblika patriotizma od napornog rada da se vaša zemlja učini boljom", kazala je Hilari Klinton.
"Znam da su tokom godina neki kritičari dovodili u pitanje motive i čak patriotizam onih koji su se zalagali za promjene u Srbiji. Ali dozvolite mi da u ime SAD večeras jasno kažem - vaša hrabrost, vaša požrtvovanost, vaša posvećenost da se zemlja učini boljom priznanje je ne samo vama nego i vašoj zemlji", rekla je Klintonova.
Ona je ponovila da SAD u potpunosti podržavaju evrointegraciju Srbije i izrazila uvjerenje da će Srbija jednog dana postati punopravna članica evroatlantske zajednice.
Hilari Klinton je rekla da je prošlo deset godina otkada se narod Srbije podigao da bi izgradio demokratiju. "Znam da poslednja decenija nije bila laka, posebno za one koji su se najteže borili za promjene u Srbiji", dodala je država seretarka SAD.
"Ali kada poredite Srbiju 2000. sa Srbijom 2010, jasno je da je vaša zemlja znatno napredovala. Srbija je danas otvorenija, demokratskija, poštovanija u svijetu. I veliki dio tog napretka došao je vašim radom. Novinari i aktivisti i vjerski lideri i lideri civilnog društva su gurali vašu zemlju ka tome da prihvati drugačiju budućnost", rekla je ona.
Na sastanku s predstavnicima civilnog društva Hilari Klinton je rekla da želi da sluša a ne da priča, jer želi da čuje ideje budući da SAD namjeravaju da budu partner civilnom društvu i zemlji dok napreduje u evropskim integracijama.
Civilno društvo ima ključnu ulogu u konsolidovanju demokratskih promjena, rekla je Klintonova i dodala da je ohrabrena time što srpska vlada otvara kancelariju za olakšavanje dijaloga sa civilnim društvom.
"Naša posvećenost ovom pitanju odražava naša iskustva. Kroz američku istoriju aktivisti civilnog društva su radili na širenju prava na više građana, unapređenju uslova rada, zaštiti okoline i ojačajavanju naše zemlju na više načina", rekla je ona.
"I ovdje u Srbiji, vaši napori da unaprijedite ljudska prava, vjersku toleranciju, slobodu medija, regionalno pomirenje i evroatlanstske integracije pomoći će u pisanju slične istorije napretka", dodala je američka državna sekretarka.
Ona je ocijenila da posao u izgradnji civilnog društva nikada nije gotov, ali da će društvo biti tolerantnije, da će mediji moći da tragaju za istinom i izrazila uvjerenje da će "jednog dana Srbija postati punopravni član evroatlanstke zajednice".
Poslije govora, Hilari Klinton je razgovarala i s predstavnicima organizacija za evropske i evroatlantske integracije, nezavisnih medija, vjerskih manjina, nevladinih orgnizacija za borbu za ljudska prava, borcima za prava manjina i mladim liderima Srbije.
U razgovoru sa manjinskim grupama ona je istakla svoju posvećenost LGBT pravima.
"Država je puno napredovala i pravilno reagovala, naročito bih pohvalila rekaciju policije povodom događaja od nedelje".
Ona je objasnila da i u drugim mnogo razvijenijim zemljama i dalje postoji kršenje prava, navodeći primjer nedavnog događaja u Njujorku kada su napadnuti pripadnici gej populicije.
Klintonova se osvrnula i na uticaj svjetske ekonomske krize i siromaštva u svijetu na pitanja ljudskih prava.
Ona je rekla da treba da učinimo sve da Srbija postane bogatija zemlja kako bi se osnažilo i poštovanje ljudksih prava.
Američka državna sekretarka je na prisutne ostavila utisak opuštene i neposredne osobe, koja ima razumijevanja za probleme Srbije i podržava nas na putu ka većoj demokratizaciji.
Skupu je prisustvovalo 40 zvanica, a među njima bili su i: Nataša Kandić, Sonja Biserko, Sonja Liht, Živorad Kovačević, Miljenko Dereta, Andrej Nosov, Bojan Bošković (EXIT), Aida Ćorović, Ljubica Marković (Beta), Dušan Janjić (Politika), Saša Mirković (B92), Isak Asiel, Muhamed Jusufspahić, Marko Karadžić, Boris Milićević i mnogi drugi.
(MONDO)