Privedena jedna osoba u Vinkovcima zbog sumnje da je učestvovao u zločinu nad zarobljenicima u Borovu u vrijeme rata u ex-Yu.
Policija je privela jednog hrvatskog državljanina u Istražni centar županijskog suda u Vukovaru, i protiv njega i još četiri osobe, koje su u bjekstvu, podnijela krivičnu prijavu zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, saopšteno je danas na konferenciji za novinare u Vinkovcima.
Privedena osoba, kao i trojica hrvatskih državljana i jedna osoba neutvrđenog državljanstva, koji su nedostupni, osumnjičeni su za ratni zločin i zlostavljanje sedmorice ranjenih i zarobljenih pripadnika hrvatske Specijalne jedinice policije 2. maja u Borovom selu, današnjem Borovu.
Županijski tužilac iz Vukovara Božidar Piljić je rekao da je uhapšenom licu, nakon saslušanja, određeno 48-satno policijsko zadržavanje.
Za četiri lica, protiv kojih je podnijeta krivična prijava, policija je raspisala potragu, jer su nedostupni i trenutno se ne nalaze na području Hrvatske.
Prema riječima načelnika Uprave kriminalističke policije Vitomira Bijelića, za jednom od nedostupnih osoba 2006. godine je raspisana međunarodna poternica zbog izbjegavanja krivične odgovornosti. Ta osoba je, zbog počinjenog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika na području Vukovarsko-sremske županije, pravosnažno osuđena na kaznu zatvora od šest godina.
Za drugim licem je 2008. godine raspisana potraga zbog sumnje da je počinilo krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva na području Osječko-baranjske županije.
U okviru kriminalističkog istraživanja ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika u Borovu, u proteklih nekoliko mjeseci ispitano je 28 svjedoka, a obavljena su 252 informativna razgovora, rečeno je novinarima.
U Borovom selu, 2. maja 1991. godine, iz zasjede su ubijena 12, a ranjena 24 pripadnika Specijalne jedinice policije Vinkovci. Za ubistvo 12 policajaca se, nakon rata, vodio krivični postupak pred Vojnim sudom u Osijeku, pa je za taj zločin pravosnažno osuđeno deset osoba.
Kako je 1996. godine donet Zakon o amnestiji, počiniocima tog krivičnog djela ne može se ponono suditi, rekao je Piljić, dodajući da je preostalo da se sudi počiniocima zlostavljanja nad zarobljenim policajacima i to za krivično djelo ratnog zločina protiv ratnih zatvorenika.
Nakon što su hrvatski ekstremisti krajem aprila 1991. godine, predvođeni tadašnjim ministrom odbrane Gojkom Šuškom, ručnim bacačima gađali kuće po Borovom selu, iritirani mještani i pripadnici dobrovoljačkih jedinica su zarobili dvojicu policajaca koji su patrolirali rejonom.
Po njih je 2. maja došao autobus pun specijalaca, koji su odmah otvorili vatru, na koju im je uzvraćeno. U okršaju je poginulo 12 policajaca, dok su 24 ranjena, s tim da je donedavno navođeno da su ranjena 22 policajca.
Te ranjene policajce je spasila jedinica JNA, koja je odmah napravila tampon zonu kako bi izvukla policajce na sigurno, što u Hrvatskoj niko ne pominje.
(Tanjug)