Pristupanje Srbije Evropskoj uniji (EU) u ovom trenutku bi podržalo 63 odsto građana, ali taj procenat je u padu - pokazalo je istraživanje Galupa.
Analitičar Galupa Andrej Pirka rekao je da je bilo očekivano da će ta podrška porasti poslije vizne liberalizacije, prenio je Dojče vele.
"Mislim da je u pitanju opšti trend laganog opadanja podrške EU u regionu. Rezultati vizne liberalizacije možda nisu bili dovoljno opipljivi kako bi uticali na podršku EU u Srbiji ili Makedoniji", rekao je Pirka.
On je dodao da jedan od razloga može biti i ekonomska kriza i da, možda, u ovom trenutku nije toliko poželjno pripadanje klubu koji prolazi kroz tako duboke probleme.
U Galupu, međutim, ističu da je opšta podrška evrointegracijama na zapadnom Balkanu i dalje visoka. U svim zemljama, osim u Hrvatskoj, gotovo dvije trećine građana na eventualnom referendumu bi se izjasnilo za ulazak u EU.
To što je u Hrvatskoj, koja je najbliža članstvu u EU, najmanja podrška samom ulasku u zajednicu evropskih zemalja (43 odsto građana Hrvatske glasalo bi protiv, a 38 odsto za ulazak u EU), u Galupu objašnjavaju time da kada zemlja ulazi sve dublje u proces evropskih integracija narod postaje svjesniji koliko su teške reforme koje se moraju sprovesti.
Prema podacima Galupa, 67 odsto građana Srbije smatra da ova država nikada neće priznati samoproglašenu nezavisnost Kosovo, a broj onih koji se ne slažu sa mogućnošću podjele teritorije je u porastu.
Kada je riječ o haškom optuženiku Ratku Mladiću, 38 odsto ispitanika smatra da je on patriota, a 19 odsto misli da je ratni zločinac.
"Iznenađeni smo odgovorom na pitanje o tome šta ljudi misle gdje se krije Ratko Mladić. Oko 35 odsto građana Srbije je odgovorilo da misli da vlasti u zemlji znaju gdje je Mladić, ali da ne žele da ga uhapse", rekao je Pirka.
Prema istraživanju Galupa, 13 odsto građana smatra da bi ulazak Srbije u NATO bio dobar, dok 52 odsto ne želi da vidi Srbiju u toj alijansi.
Poteze Vlade u Srbiji ne podržava 65 odsto ispitanika. Poteze izvršne vlasti u BiH ne podržava čak 74 odsto, a u Hrvatskoj 70 odsto. U Srbiji čak 68 odsto ispitanika ne vidi da neki političar ili stranka predstavljaju njihove stavove.
(Srna/MONDO)