• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Artemije "okupirao" manastir, biće raščinjen?

Episkop Artemije u manastiru Duboki potok sa nekolicinom pristalica i uprkos zabrani činodejstva jutros je služio liturgiju.

 Artemije "okupirao" manastir, biće raščinjen? Izvor: MONDO

Umirovljeni vladika Srpske pravoslavne crkve Artemije sa oko 50 monaha jutros je služio liturgiju u manastiru Duboki potok u Ibarskom Kolašanu, u opštini Zubin potok, zbog čega će najvjerovatnije biti raščinjen danas tokom zasjedanja Sinoda Srpske pravoslavne crkve.

Umirovljeni episkop raško-prizrenski Artemije stigao je sinoć, nešto prije 22 sata, na Kosovo i Metohiju, sa nekolicinom monaha koji su bili u njegovoj pratnji, javio je Tanjug.

Artemije je, čim je stigao u manastir Duboki potok, najavio da će danas u ovom manastiru služiti jutarnju liturgiju, što je i učinio. Kako javlja agencija Beta, liturgiji su prisustvovali igumani iz nekoliko drugih manastira na Kosovu, što SPC negira.

Eparhija raško-prizrenska saopštila je da je penzionisani vladika Artemije prekršio  zabranu sveštenodejstva i sa raščinjenim kliricima služio liturgiju u uzurpiranom manastiru Duboki potok, kod Zubinog potoka, na sjeveru Kosova.

Nakon sinoćnjeg nasilnog upada u manastir Duboki Potok, umirovljeni Episkop Artemije i njegove pristalice, većinom odbjegli monasi koji su sa njim ušli na teritoriju Kosova i Metohije, danas su pokušali da u manastirskom hramu u Dubokom Potoku odsluže Svetu liturgiju.

Iguman manastira protosinđel Romilo odbio je da uzurpatorima preda ključ crkve i pored izričitih naredbi episkopa Artemija da mu se povinuje kao "kanonskom Episkopu Raško-prizrenskom".

Jedan od monaha episkopa Artemija, Kiprijan Keljević, koji je prije dolaska u manastir izdržavao kaznu robije, a koji je poznat po neredima pred manastirom Gračanicom u februaru 2010, kao i sukobu sa policijom u Beogradu 10. oktobra, lično je prijetio igumanu Romilu i oduzeo mu nasilno dva mobilna telefona, ključ od kelije i ključ od vozila.

Iako su mu ovi predmeti kasnije vraćeni, protosinđel Romilo je u svojevrsnom statusu taoca u manastiru koji su potpuno okupirale pristalice Vladike.

Sa ocem Romilom su u njegovoj keliji dvojica sveštenika koje je eparhija odredila da mu se nađu pri ruci ukoliko bude novih pokušaja prijetnji.

Iako sa više od sat i po zakašnjenja Vladika Artemije je započeo liturgiju sa svojim pristalicama u manastirskoj kapeli u konaku.

Vladiki je sasluživalo devet odbjelih jeromonaha i tri jerođakona od kojih su trojica raščinjeni na crkvenom sudu, a ostali na čelu sa bivšim igumanom crnorečkim Nikolajem osuđeni na višegodišnje crkvene zabrane sveštenodejstva i pričešća.

Ovim današnjim služenjem liturgije episkop Artemije ne samo da je prekršio sopstvenu zabranu sveštenodejstva, već su to "po njegovom blagoslovu" učinili i njegovi sljedbenici, koji su time počinili teške crkveno-kanonske prestupe za koje slijede najoštrije mjere.

Službi pored odbjeglih monaha i monahinja, koji su se u međuvremenu sakupili u uzurpirani manastir, prisustvovalo je oko 50-tak vjernika, većinom redovnih posjetilaca manastira Šišatovac, kao i jedan broj političkih aktivista tzv. Srpskog nacionalnog vijeća, koji su i sinoć sa Milanom Ivanovićem i Draganom Velićem bili prisutni prilikom uzurpacije manastira.

Sveštenstvo i monaštvo eparhije Raško-prizrenske koje je vjerno crkvenom poretku i nadležnim eparhijskim vlastima i koje ne želi da učestvuje u cijepanju rize Svetoga Save i crkvenog jedinstva, odlučno je u stavu da se uzurpatorima ne dozvoli ulazak ni u jedan hram eparhije Raško-prizrenske.

Sveštenstvo sa vjernim narodom već je angažovano na više lokacija da bude spremno da odbrani svetinje od pokušaja nasilnog provaljivanja.

O današnjem anticrkvenom i antikanonskom ponašanju Episkopa Artemija i njegovih pristalica raspravljaće Sveti arhijerejski sabor.

Sabor će preduzeti sve zakonske mjere kako bi se imovina SPC zaštitila od nezakonite uzurpacije ove odmetnute raskolničke družine.

Svi crkveni objekti na teritoriji eparhije vlasništvo su SPC i ne može se dozvoliti da ijedna grupa lica pokuša da ih zloupotrijebi ili prisvoji kao sopstvenu imovinu, navodi se u saopštenju.

Tanjug prenosi i riječi neimenovanog crkvenog veledostojnika da će SPC najdrastičnije reagovati na nasilni upad vladike Artemija u manastir i da se očekuje da će ga Sveti arhijeresjki sabor u zasjedanju, danas raščiniti.

Penzionisani vladika Artemije biće, kako se navodi, lišen svešteničkog čina jer je krenuo putem Miraša Dedeića takozvanog mitrpolita kanonski nepriznate Crnogorske pravoslavne crkve.

Episkop Artemije je penzionisan na prošlom zasjedanju arhijerejskog Sabora Srpske pravoslavne crkve, čijom je odlukom pod privremenom zabranom činodejstvovanja.

Slučaj episkopa Artemija tema je i ovog jesenjeg Sabora arhijereja, koji je u toku u Srpskoj patrijaršiji, zbog suprotstavljanja saborskim odlukama.

Episkop Artemije ne priznaje odluke Sabora i Sinoda kojim mu je zabranjeno da činodejstvuje i smatra ih nekanonskim.

Sabor je juče na upražnjeno mjesto episkopa raško-prizrenskog izabrao vladiku Teodosija.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE