Island srušio Holandiju u HOLANDIJI!

Ono što je u istoriji uspelo samo Portugalu i Mađarskoj, sada je pošlo za rukom i Islanđanima. Ostrvljani obezbedili učešće na EURU, prvi put u istoriji. Penal dosudio Milorad Mažić.

Moralo je i to jednom da se dogodi - da Holandija u kvalifikacijama za evropska prvenstva izgubi kod kuće.

Niko, dakle NIKO NIKADA, nije uspeo da pobedili "lale" u Holandiji od kada se igraju kvalifikacije za EURO, a igraju se od 1970. godine. Niko do večeras i Islanda - 1:0. Gol Gilfija Sigurdsona iz penala u 51. minutu postao je antologijski. Ne samo da je srušio Holandiju, već je "ribarima" doneo prvo učešće na nekom velikom turniru.

Moćna mašinerija stala je posle 47 utakmica bez poraza (samo osam remija).

Ako se u obzir uzmu i kvalifikacije za svetska prvenstva, onda je ovo prvi poraz "lala" od oktobra 2000, kada je Portugal golovima Rui Košte i Paulete slavio u Amsterdamu. Pre toga dobila ih je Mađarska 1984. godine.

I to je to!

Island

Od Portugala je Holandija zabeležila 33 pobede i četiri remija.

Ali, dvostruki uzastopni polufinalisti sveta nisu surovo kažnjeni. Turska je pri vođstvu 1:0 primila gol u poslednjem minutu od Letonije i ostala na četvrtom mestu, koje na kraju ne donosi ništa. Šabala je bio koban za domaćina, a Inan je Turcima u 77. minutu doneo vođstvo.

Češka, baš kao i Island, sigurno korača ka Francuskoj. Doduše, samo prema stanju na tabeli, jer se prilično pomučila u Pragu protiv Kazahstana - 2:1. Gosti su vodili od 21. minuta, ali je Škoda sa dva gola pred kraj meča doneo, čini se, odlučujuća tri boda za direktan plasman na EURO.

Grupa B

Selekcija BiH povela je u Briselu golom Edina Džeka i činilo se da može do uspeha, međutim, Belgijanci su do kraja poluvremena preokrenuli rezultat, a Eden Azar je u završnici samo potvrdio trijumf domaćina golom iz penala.
Izraelci su sigurno pobedili Andoru na domaćem terenu (4:0) i ostali u konkurenciji za direktan plasman iz B grupe, u kojoj je Vels golom Gereta Bejla slavio protiv Kipra u Nikoziji i učvrstili vođstvo (1:0).

Belgija - Bosna i Hercegovina 3:1
/Felaini 23, De Brujne 43, Azar 78 - Džeko 15/

Kipar - Vels 0:1
/Bejl 82/

Izrael - Andora 3:0
/Zahavi 3, Biton 22, Hemed 26, Dabur 38/

TABELA: Vels 17, Belgija 14, Izrael 12, Kipar 9, BiH 8, Andora 0.

Grupa H

Fudbalske repezentacije Azerbejdžana i Hrvatske igrale su u Bakuu nerešeno 0:0, u utakmici H grupe kvalifikacija za prvenstvo Evrope.
Favorizovani gosti dominirali su najvećim delom utakmice, stvorili više šansi, ali nisu uspeli da zatresu mrežu selekcije Azerbejdžana koju vodi Robert Prosinečki.

Fudbaleri Azerbejdžana pod vođstvom Prosinečkog neporaženi su već tri utakmice, što je najduži niz u istoriji te reprezentacije, nakon što su prethodno pobedili Maltu (2:0) i remizirali s Norveškom (0:0).

Italija je razočarala u Firenci postigavši minimalnu pobedu protiv autsajdera Malte (1:0)
. I ona je "azurima" bila dovoljna da se izjednače sa Hrvatima na prvom mestu.

Bugarska ima sve manje šanse za baraž, jer je kod kuće doživela neugodan poraz od direktnog konkurenta za treće mesto Norveške. "Vikinzi" su slavili 1:0.

Azerbejdžan - Hrvatska 0:0

Bugarska - Norveška 0:1