EURO 2016: Revanš Nemaca, Albaniji vredan bod

Mario Gece sa dva gola predvodio prvake sveta do trijumfa nad Poljskom - 3:1. Albanci odoleli u Kopenhagenu, novi poraz Grka kod kuće.

Prvi poraz Poljaka i smena na vrhu grupe D kvalifikacija za Evropsko prvenstvo!

Tomas Miler doveo je Nemce u vođstvo protiv Poljske u 12. minutu i to na asistenciju malo poznatog beka Kelna Jonasa Hektora. Napadaču Bajerna nije bilo teško da sa svega pet metara matira Lukaša Fabijanskog.

Samo sedam minuta kasnije Mario Gece je odličnim udarcem iskosa sa leve strane povisio na 2:0.

"Panceri" su imali sjajnu šansu za 3:0, nisu je iskoristili i Poljska je to kaznila smanjivši deficit pogotkom iskusnog bundesligaškog centarfora Roberta Levandovskog - 2:1.

Golgeter Bajerna mogao je u dodatnom minutu prvog poluvremena dva puta da izjednači! Manuel Nojer iskupio se za loše ispucavanje skrenuvši u korner topovski šut Levandovskog sa 16 metara, da bi posle kornera loptu sa gol-linije izbio Gece...

Najbolju šansu u nastavku utakmice propustio je Gece u 56. minutu, kada je plasirao loptu sa petnaestak metara, Fabijanski je mogao samo da je isprati pogledom, ali je stativa bila njegov saveznik. Samo dva minuta kasnije, posle odbrane Nojera, umalo autogol iz odbitka i izjednačenje...

Ono što je propustio nepunih pola časa ranije, Mario Gece je nadoknadio u 82. minutu.

Prošao je po levom boku, uposlio Milera i nastavio da prati akciju, tako da je zaslužio da mu se lopta srećno odbije pravo u noge. Nije mu bilo teško da sa osam-devet metara postigne svoj drugi pogodak - 3:1!

Meč u Frankfurtu bio je derbi D grupe i čitavog večernjeg programa, s obzirom na to da je reč o dve prvoplasirane selekcije i da su Poljaci jesenas u Varšavi pobedili prvake sveta rezultatom 2:0.

Iznenađujuće prvo mesto na tabeli F grupe preuzela je Severna Irska - ispred Rumunije i Mađarske - pobedivši Farska ostrva kao gost, u mnogome zahvaljujući igraču više - 1:3.

U istoj grupi je Grčka ostala prikovana za dno, pošto je i četvrti kvalifikacioni meč pred svojim navijačima izgubila bez postignutog pogotka - 0:1 protiv Finske, iz jedine ozbiljne akcije gostiju na stadionu Karaiskakis u Pireju.

Grci su loše počeli takmičenje pod vođstvom Klaudija Ranijerija, Italijana je zamenio Urugvajac Serhio Markarijan, ali nije vredelo. Dovoljno je reći da su Farani svih šest bodova osvojili upravo u susretima sa prvakom Evrope iz 2004!

Reprezentacija Albanije napravila je novi korak ka odlasku na EURO 2016, odigravši 0:0 sa Danskom u Kopenhagenu. Domaćin je imao inicijativu, ali generalno je to bila ravnopravna utakmica, u kojoj Albanci nijednog trenutka nisu ustuknuli.

U konkurenciji Portugala, Danske, Srbije i Jermenije, jedina su i dalje neporažena ekipa!

Pobeda Srbije nad Jermenijom, znači da ni Jermeni ne mogu dalje, tako da samo ostaje da se reši koje dve selekcije u trouglu Portugal, Danska, Albanija će direktno na šampionat u Francuskoj, a koja će morati u baraž.

Albanija i Portugal igraju 7. septembra, Portugal - Danska 8. oktobra, a možda će se i "orlovi" nešto pitati za konačan raspored, s obzirom na to da u poslednjem kolu 11. oktobra dočekujemo Kristijana Ronalda i drugove.

I Albanci i Danci do kraja kvalifikacija gostuju u Jermeniji, dok je revanš Albanija - Srbija na rasporedu 8. oktobra.