NLB: Pobjeda crno-bijelih u sjenci povrede Petrova

Partizan mt:s pobijedio je Krku u Novom Mestu (72:62) i preuzeo prvo mjesto na tabeli, ali je rezultat ostao u sjenci povrede veterana Simona Petrova.

NLB: Pobjeda crno-bijelih u sjenci povrede Petrova Izvor: MONDO

Derbi 25. kola NLB lige, koji je direktno odlučivao o tome koji će tim sa prve pozicije otići na Fajnal-for u Ljubljanu (19. - 21. april) završen je stravičnom povredom veterana Simona Petrova.

Svega 29 sekundi prije kraja utakmice, kada je svima u dvorani u Novom Mestu bilo jasno da će Partizan mt:s pobijediti Krku i svrgnuti je sa prve pozicije na tabeli, košarkaš domaćeg tima doživio je otvoreni prelom potkoljenice.

Taj prizor zaledio je sve u dvorani, a najpribraniji bio je kapiten crno-bijelih Petar Božić, koji je odmah prišao rivalu i pokrio mu oči da ne gleda posljedice teške povrede koju je doživio u 36. godini.

Poslije toga, nikome više nije bilo do košarke, a Partizan mt:s je pobijedio rezultatom 72:62 (26:16, 12:17, 17:14, 17:15). Istog rivala, crno-bijeli su pobijedili u "Pioniru" 75:50.

To znači da će četvorostruki uzastopni šampion NLB lige u utorak od 20.15, u "Pioniru" imati priliku da pobjedom nad Cibonom, u posljednjem 26. kolu, zvanično osvoji prvo mjesto. To znači da će crno-bijeli u polufinalu F4 turnira igrati protiv četvrtoplasiranog tima na kraju lige, a to će po svemu sudeći biti Budućnost.

Iako je Zagreb imao pobjedu više pred ovo 25. kolo, stvari su se drastično obrnule u borbi za posljednju pozivnicu za Ljubljanu. Zagreb je u petak uveče izgubio od Nimburka u gostima, što su Podgoričani iskoristili i pobijedili Cibonu u Zagrebu rezultatom 80:70, tako da im trijumf nad Nimburkom u "Morači" garantuje F4.

Ukoliko u utorak i srijedu ne bude iznenađenja, za finale NLB lige boriće se Partizan mt:s i Budućnost, odnosno Krka i Olimpija.

Crno-bijeli su odlučno počeli utakmicu u uzavreloj atmosferi Arene u Novom Mestu i rano stekli "duplu" prednost (22:11), s tim da je Krka već u drugoj četvrtini stigla do izjednačenja (32:32), poslije kontre Dušana Đorđevića. Partizan se konsolidovao u dva posljednja minuta prvog dijela igre i stekao finu prednost pred nastavak (33:38).

Ona nije dolazila u pitanje, naročito od polovine treće četvrtine, kada su ruku podesili Božić, Dušan Kecman, Kurtis Džerels i Džejms Gist. Gosti su pogađali trojke kada je to bilo najpotrebnije, pa se tokom četvrte četvrtine razlika uglavnom kretala između sedam i deset poena prednosti za Partizan.

Kecman je četvrtu trojku iz isto toliko pokušaja ubacio šest minuta prije kraja za 64:55, a u sljedećem napadu treću na utakmici postigao je i Džerels za 67:58. Kada je Jan Veseli rešio "1 na 1" leđima, dva minuta i deset sekundi prije kraja, utakmica je praktično bila riješena - 58:69.

Prava i velika šteta je što se do kraja nije sve završilo na rezultatskim promjenama, već je Petrov doživio povredu koja vjerovatno dovodi u pitanje njegovo buduće profesionalno bavljenje košarkom.

"Od prvog do posljednjeg minuta smo imali ozbiljan pristup. Ne samo na utakmici, već i u pripremi, u koju smo krenuli još od meča sa Zadrom. Važno nam je da budemo prvi", ocijenio je trener Partizana mt:s, Vlada Jovanović.

"U prvoj četvrtini smo pokušali da agresivnom igrom preko cijelog terena i brzim kontranapadima kontrolišemo rezultat, što smo i uspjeli. U drugoj dionici smo podbacili u onome u čemu bi trebalo da budemo najboji - u skoku i Krka je uhvatila priključak. U drugom poluvremenu, na momente smo bili bolji mi, na momente oni", dodao je mladi stručnjak.

Jovanović kaže da svi protivnici Partizana mt:s igraju "usku odbranu".

"Uspjeli da kaznimo šutem za tri poena koji je bio 38 odsto. To je ono što se razlikovalo u našoj igri u odnosu na prethodne utakmice. Za nas je to novina i nadam se da ćemo, ako ne da napredujemo u tom elementu, onda sigurno da pokušamo da budemo što standardniji".

Naravno, osvrnuo se i na tešku povredu Petrova.

"Žao mi je. Desilo se u trenutku kada je pobjednik bio poznat. Nadam se da će se brzo oporaviti", zaključio je Vlada Jovanović.

KRKA: Petrov 3, Đorđević 14, Buker 16, Drobnjak 4, Dragič 7, 10 sk, Rojc, Ikonić 8, Balažić, Pavič 4, Murić 2, Krivec 4.

PARTIZAN MT:S: Veseli 6, Lučić 5, Kecman 17, Džerels 18, Džavai 2, Božić 6, Jaramaz, Klobučar 2, Gist 11, Katić 5, Milosavljević, Đekić.

Radnički u "Jezeru"

U Kragujevcu, Radnički je imao lijepu priliku da protiv Cedevite izbori pobjedu, koja bi produžila nadu da bi ekipa Miroslava Nikolića u posljednjem kolu mogla da "juri" izlazak u Evropu protiv Olimpije.

S obzirom da su Zagrepčani pobijedili u "Jezeru", Evrope naredne sezone neće biti u Šumadiji - 73:79 (24,18, 18:21, 15:25, 16:15).

U posljednjem kolu, za šesto mjesto koje garantuje izlazak u kvalifikacije za Evrokup, boriće se Cedevita i Hemofarm, koji tek treba da odigra duel 25. kola, protiv Zadra u gostima (nedjelja, 17.00).

RADNIČKI: Li 18, 6 sk, Gadefors 7, Marković 7, Maksimović, Vukosavljević 7, Čakarević 18, 10 sk, 5 ukr, 5 as, indeks 28, Mijatović 11, Miletić 5, Drašković, Aleksić, Stojačić.

CEDEVITA: Drejper 18, Žižić 13, 14 sk, Rudež 20, Rajt 6, Baždarić 9, Krstić, Troha, Princ 9, Petrović, Kaštropil 4, Butorac, Kovačević.

U nedjelju:

BEOGRAD: Crvena zvezda - Olimpija (12.00)
ZADAR: Zadar - Hemofarm (17.00)

U petak:

NIMBURK: Nimburk - Zagreb 83:74
/Šlezak 23, Nisim 16 - Žorić 16, Kasun 12, 7sk/

TABELA: Partizan mt:s 17-8, Krka 17-8, Olimpija 16-8, Budućnost 14-11, Zagreb 14-11, Cedevita 13-12, Hemofarm 12-12, Radnički 12-13, Nimburk 12-13, Igokea 11-14, Široki 11-14, Cibona 10-15, Zadar 7-17, Crvena zvezda 7-17.

(MONDO, foto: adriaticbasket.com)