Rekord!

Pobedom nad MZT Skopljem (79:76), Crvena zvezda Telekom ostvarila i rekordni 13. trijumf na startu ABA lige, što niko nije uspeo od kada postoji to takmičenje.

Od takmičarske 2001/02, kada je regionalna liga u košarci zaživela, pa sve do jeseni na izmaku, niko nije počeo sezonu kao ovaj tim Crvene zvezde Telekom - pobedom nad svim rivalima!

Ekipa Dejana Radonjića najpre je šestim trijumfom u nizu oborila klupski rekord, pa pobedom u derbiju izjednačila niz Makabija od deset pobeda (iz 2011/12), pa u ponedeljak uveče, u Skoplju oborila i rekord Olimpije od 12 pobeda, postavljen u prvoj ABA sezoni.

Teže nego što se činilo na poluvremenu, crveno-beli su u poslednjoj četvrtini utakmice u Makedoniji preuzeli vođstvo i sačuvali ga do kraja. Istorija ABA lige je ispisana. Crveno-beli će u sredu protiv Levskog imati šansu da produže svoj niz i podignu letvicu još više.

MZT - CRVENA ZVEZDA TELEKOM 76:79 (17:25, 18:30, 21:6, 20:18)

Iako je u ponedeljak uveče postigla samo šest poena u trećoj četvrtini, iako je ispustila prednost od čak 22 poena, Zvezda je pred 5.000 gledalaca u hali Jane Sandanski našla način i energiju da se u završnici izbori za agresivnim domaćinom.

U 18. minutu rezultat je bio 28:50. Raspoloženi Maik Cirbes je u tom trenutku upisao svoj 13. poen, praćen razigranim Markusom Vilijamsom (svih 12 u prvom delu) i čvrstom igrom Beograđana na obe strane terena.

U 33. minutu, fanatično borbeni Aleksandar Cvetković je oteo loptu Vilijamsu i položio je u obruč za 64:63. U međuvremenu, Zvezda je u trećoj deonici potpuno stala, bez rešenja za agresiju protivnika preko cele polovine. Skopljanci su pogađali u nizu i nagovestili buran kraj, koji se i dogodio.

Kao i u utakmici protiv Igokee prošle nedelje, Radonjić je u tom momentu podigao sa klupe svoje najjače oružje - Bobana Marjanovića (do tada igrao samo pet i po minuta na startu). U saradnji sa Stefanom Jovićem (10) i Lukom Mitrovićem (12, 10 sk), MVP prve faze Evrolige brzo je vratio Zvezdi prednost.

Ipak, MZT nije odustajao.

Jović je u 35. minutu trojkom doneo Zvezdi opet "dva poseda" prednosti (72:68), koju je izgubila u poslednjem minutu, iako je takođe poenima Nišlije sa slobodnih bacanja 50 sekundi pre kraja vodila 77:72.

Makedonski tim je polaganjem Cvetkovića prišao na "minus tri", pa odbranio napad i imao poslednji posed, za izjednačenje. Srpski plejmejker držao je loptu, pa krenuo pod koš, da pet sekundi pre kraja iznudi faul. To nije uspeo, već je predao loptu Zvezdi.

Jaka Blažič iskoristio je potom dva bacanja i doneo Zvezdi prednost (79:74), koju njen kapiten Mitrović nije ugrozio nepotrebnim faulom na Cvetkoviću malo više od sekunde pre kraja. Bivši igrač crveno-belih iskoristio je oba pokušaja i postavio konačnih 76:79.

Momak koji je prošao kroz juniorski pogon Zvezde bio je i najefikasniji igrač MZT Skoplja, a i utakmice. Ubacio je 19 poena i bio najveća pretnja za goste, uz Predraga Samardžiskog (takođe ex igrača crveno-belih), koji je postigao dva poena manje i Seada Šehovića, takođe dvocifrenog (14).

Utakmicu koju je nosila veći značaj zbog rekorda nego zbog trke crveno-belih i Budućnosti za prvo mesto, Zvezda je završila sa deset skokova više od protivnika (35:25),  sa više asistencija (14:10), ali i sa šest više izgubljenih lopti (15:9).

Iako je lider ABA lige u prvom poluvremenu ubacio čak 55 poena, završio je utakmicu sa istim procentom za tri kao i domaćin (4/13 - 5/16), ali sa 58 odsto pogodaka za dva, naspram 45 ubačenih šuteva MZT-a unutar linije 6,75 (23/51 - 26/45)

U lepoj atmosferi skopske dvorane, crveno-beli su slavili i obradovali grupu svojih navijača, koji su prisustvovali istorijskoj večeri. Trebaće mnogo truda da se ovaj niz u budućnosti dostigne. Olimpijin rekord trajao je 13 godina.

MZT: Dikson 8, Stajić 2, Klasen 4, Mekić, Lučić 7, Samardžiski 17 (10 sk), Mladenovski, Šehović 14 (7 sk), Nikolovski 5, Cvetković 19.

ZVEZDA: Vilijams 12 (2/3 za tri), Rebić 2, Dangubić 5, Mitrović 12 (1/7 za tri, 10 sk), Lazić, Blažič 6, Kalinić, Marjanović 10, Tejić 5, Dženkins 4, Jović 10, 4 as, 3 ukr Cirbes 13 (8 sk)

TABELA UOČI 14. KOLA: Zvezda 13-0, Budućnost 11-2, Cedevita 9-4, Olimpija 8-5, Cibona 7-6, Krka 6-7, Partizan 6-7, Mega 6-7, Zadar 6-7, Solnok 6-7, MZT 4-9, Igokea 4-9, Metalac 4-9, Levski 1-12.

POBEDA ZVEZDE, ZA REKORD!

40' 76:79 Cvetković je fauliran malo više od sekunde pre kraja. Postavlja samo konačan rezultat.

40' 74:79 Blažič koristi oba slobodna bacanja.

40' 74:77  Drama! Cvetković je pokušao da u poslednjem napadu domaćih iznudi faul, ali pet sekundi pre kraja to nije uspeo. Blažič je uzeo loptu i iznudio dva slobodna bacanja.

40' 72:77 Nišlija koristi drugo slobodno bacanje, 50 sekundi do kraja.

40' 72:76 Opet kombinacija Jovića i Marjanovića, koji pogađa uz istek vremena za napad. Na drugoj strani, MZT brzo gubi loptu. Jović je fauliran i staće na liniju penala.

39' 72:74 Minut i po pre kraja, Beograđani vode dva poena.

39' 70:74 Posle tri minuta bez koša, Samardžiski pogađa sa distance. Na drugoj strani, Jović asistira Marjanoviću za zakucavanje. Blažič pravi faul i Šehović će izvesti slobodna bacanja, jer je Zvezda ispunila bonus.

37' 68:72 MZT ne pogađa za tri, Zvezda ne hvata loptu pod svojim košem. Dikson, pa Šehović, pa Cvetković promašuju šuteve za "minus jedan".

35' 68:72 Jović trojkom donosi Zvezdi "dva poseda" prednosti. Cvetković ne pogađa sa distance, pa plejmejker crveno-belih pravi faul u borbi za pozicioniranje pre ofanzivnog skoka.

34' 66:69 Mitrović i Blažić (četiri) donose crveno-belima opet vođstvo. U međuvremenu, Samardžiski pogađa o tablu. Tajm-aut MZT Skoplje.

33' 64:63 Prvo vođstvo MZT-a! Cvetković krade loptu Vilijamsu i polaže! Kakav preokret! Tajm-aut Crvena zvezda.

32' 60:63 MZT je i dalje na posed razlike. Dikson zakucava posle kontre. Vilijams ga ne faulira. Galama u dvorani, Radonjić vraća Marjanovića na parket. Prvi put od prve četvrtine.

31' 58:61 Vatra na terenu. Meč je potpuno otvoren! Šehović je položio loptu posle agresivne odbrane Cvetkovića. Ne staje srpski plejmejker ni kada sudije prekinu igru.

MZT je dobio treću četvrtinu rezultatom 21:6!

- kraj treće četvrtine - 56:61 -

29' 56:61 Razigrani MZT! Sada je samo pet poena razlike! Zvezda je u trećoj četvrtini ubacila samo ŠEST poena i uspavana odigrala verovatno najlošiju deonicu ove sezone. Domaći su se potpuno razigrali, a Uroš Lučić razliku sveo na pet poena.

25' 48:57 MZT je ponovo u igri! Serijom 13:2 prišla je Beograđanima na jednocifrenu razliku. Zvezda je za pet i po minuta četvrtine ubacila samo dva poena. Dikson je promašio slobodna bacnja i za "minus sedam".

22' 41:55 MZT je zaigrao čvršće na početku poluvremena. Cvetković je sa distance zaokružio mini-seriju 6:0. Prvi put je na parketu Nikola Kalinić.

- poluvreme - 35:55 - Najefikasniji među gostima su Maik Cirbes (13) i Markus Vilijams (12). Među domaćima je najviše ubacio Sead Šehović (8). Radonjić odmara crveno-bele i raspoređuje minutažu. Rebić je već odigrao pet minuta, Kalinić nije ulazio u igru, a Marjanović na parketu proveo samo pet i po minut.

20 35:55 Vilijams završava četvrtinu trojkom u poslednjoj sekundi.

20' 33:52 MZT donekle dolazi do daha i "vezuje" pet poena, pre nego što se lopta odbila od Cvetkovićeve noge i završila u ruci Rebića, koji je lako položio kroz obruč. Dženkins je izašao iz igre sa četiri lične greke.

18' 28:50 Što odbrani - Zvezda pokušava da odmah iskoristi kontrom. Što promaši - popravlja ofanzivnim skokom. Cirbes je već upisao 13 poena. Nesportski faul Dženkinsa na Cvetkoviću pri polasku domaćih u kontru.

16' 28:46 Mitrović pogađa posle kontre, uz faul Šehovića. Kao što rezultat govori, Beograđani potpuno kontrolišu utakmicu. Na terenu je i Rebić, a Dženkins pogotkom primorava trenera domaćih Bobana Miteva da zatraži još jedan tajm-aut.

15' 26:39 Cirbes pogađa i pod košem i sa distance. Jović krade loptu Cvetkoviću i zakucava...

13' 24:35 Evo je i dvocifrena prednost Zvezde. Žešća borba u drugoj deonici. Igrači se bacaju po parketu, a MZT se suočava sa velikom agresijom gostiju (pre svega Stefana Jovića). Luka Mitrović trojkom nastavlja tamo gde su malo pre njega stali Cirbes i Dangubić.

- kraj prve četvrtine - 17:25 -

9' 17:22 Nekoliko napada Zvezda je "napadala" dvocifrenu prednost, ali ga nije ostvarila. Nikolovski je prvom trojkom za MZT smanjio zaostatak domaćina na pet poena.

7' 9:18 Vilijams ubacuje još jednu trojku za novih "plus devet", pre nego što Blažič faulira Cvetkovića. Nekadašnji plejmejker ZVezde

6' 6:15 Početak u Zvezdinom ritmu. Marjanović postavlja novu najveću prednost crveno-belih. Potom zarađuje i drugu ličnu, pa odlazi na klupu. Lepa atmosfera u dvorani. Na terenu je Cirbes.

4' 2:9 Upisuje se i Vilijams, pogotkom sa perimetra. Za domaće pogađa samo Samardžiski. MZT je ispunilo bonus.

- Starteri domaćih su Cvetković, Dikson, Šehović, Lučić i Samardžiski.

1' 0:5 Zvezda igra u komplet crvenoj opremi. Krenula je u sastavu Vilijams, Dženkins, Dangubić, Tejić, Marjanović. Prve poene na utakmici upisao je Tejić, ubacivši trojku u prvom napadu. U sledećem napadu, Dangubić ubacuje uz faul.