Zvezda pobedila 41 razlike

Crveno-beli u Sofiji sa pola snage savladali Levski - 99:58 i ostvarili 14. uzastopni trijumf na startu ABA lige.

Velika borba nije ni očekivana, ni viđena. Crvena zvezda Telekom sa "pola gasa" je u sredu popodne produžila sopstveni rekord na startu ABA lige.

U duelu sa "fenjerašem" jadranske tabele, ekipa Dejana Radonjića nije demonstirala silu, već je rasporedila snagu i bez mnogo znoja ostvarila još jedan trijumf. Više nego ubedljiv.

LEVSKI - CRVENA ZVEZDA TELEKOM 58:99 (7:22, 10:26, 22:23, 19:28)

Najefikasniji među Beograđanima bio je Nikola Kalinić, ubacivši 22 poena, uz šut za tri 4/5! Kada je Levski, krajem treće četvrtine, smanjio razliku na manje od 30 poena (39:66), on je povukao ekipu i uz Nemanju Dangubića (11 p, 9 sk) i Maika Cirbesa (14 p, 5 sk) doneo gostima prednost veću od 40 poena.

Istakao se u tim momentima i Nikola Rebić, mladi plejmejker koji je proveo više vremena na parketu nego na bilo kojoj utakmici ove sezone. Radonjić je odmarao Markusa Vilijamsa (4 poena za pet minuta) i Stefana Jovića - heroja pobede u Skoplju (šest poena za sedam minuta), pruživši šansu najmlađem kreatoru igre.

Bez Luke Mitrovića

Kapiten Crvene zvezde Luka Mitrović nije ulazio u igru. Marko Tejić igrao je na poziciji "četiri" 24 minuta i završio meč sa četiri poena i četiri skoka.

Za 20 minuta na parketu, Rebić je ubacio 11 poena i zabeležio 7 asistencija.

Šansu za odmor trener crveno-belih pružio je i prvom centru - Bobanu Marjanoviću. Zvezdin gorostas samo je počeo utakmicu, odigrao prvu četvrtinu, ubacio deset poena (bez promašaja) i seo na klupu. Do kraja nije ulazio, a nije ni bilo potrebe, jer je srpski tim već u 15. minutu vodio "plus 29" (7:36).

Nejaki Levski izašao je iz jednocifrenog učinka tek u 17. minutu, košem Dimitrova za 11:44.

Radonjićev tim vraća se u Beograd u sredu uveče, posle uspešne mini-turneje po Makedoniji i Bugarskoj. U subotu predveče, u hali Pionir, odigraće protiv Cibone poslednji meč ove kalendarske godine.

Prvi deo sezone 2014/15 crveno-belih dugo će se pamtiti.

LEVSKI: Karamfilov, Angelov, Simeonov 6, Ivanov, Varbanov 5, Hadžišurev 4, Zaharijev 14, Dimitrov 18, Đuroski 11, Gaidađijev.

ZVEZDA: Vilijams 4, Rebić 11, Dangubić 11 (9 sk), Mitrović, Lazić, Blažič 11 (1/5 za tri, 5 sk), Kalinić 22 (4/5 za tri, 7 sk), Marjanović 10 (7 sk), Tejić 4 (4 sk), Dženkins 6 (2/3 za tri), Jović 6, Cirbes 14 (5 sk).

Iz minuta u minut:

- kraj utakmice i ubedljiva pobeda Beograđana. Više nego ubedljiva.

40' 56:97 Ipak neće. Imaju još 36 sekundi da dođu do "stotke". Levski ima napad, a Cirbes je iskoristio jedno slobodno bacanje, pa je posle drugog uhvatio loptu i promašio polaganje.

37' 48:90 Dangubić "leti do krova" za "plus 40", pa za "plus 42"! Hoće li doći crveno-beli do 50?

33' 43:82 Kalinić hoće još veću razliku. Njegovim poenima, pa trojkom Rebića, pa pogocima Cirbesa uz faul, Zvezda stiže i do maksimalnih "plus 39".

- kraj treće četvrtine - 39:71 - crveno-beli bez tenzije idu ka 14. pobedi na startu ABA lige.

30' 39:71 Baš Rebić i Kalinić i kombinuju iz auta u poslednjim sekundama treće četvrtine. Plejmejker je bacio saigraču loptu direktno na obruč, a on je zakucao. Prethodno je ubacio i trojku. Zvezda dobija i treću četvrtinu, rezultatom 23:22.

28' 39:66 Levski posle dugo vremena spušta razliku na manju od 30 poena. Ponovo je Rebić u igri.

26' 26:62 Najveća prednost tima iz Srbije. Postavio je Kalinić, koji se u međuvremenu vratio na parket. Zvezda je ispunila bonus, prvi put na utakmici.

25' 26:58 Cirbes poklanja loptu rivalima posle kontre, pa pravi nesportski faul. Tejić je napravio treću ličnu grešku. Marjanović i Vilijams uveliko odmaraju na klupi.

23' 23:52 Levski pogađa na startu treće deonce i smanjuje razliku na manje od 30 poena, koševima Zaharijeva. Trenutno je petorka Zvezde Jović, Lazić, Dangubić, Tejić i Cirbes.

- Zvezda je u prvom delu napravila svega pet faulova, Levski sedam.

- Poluvreme 17:48 - Po deset poena ubacili su Kalinić i Marjanović. Zvezda šutira za tri 5/10, za dva 15/25. Marjanović nije promašio iz igre (5/5), iako nije puno igrao, a verovatno se u drugom delu neće ni "skidati".

Crveno-beli potpuno kontrolišu meč, bez velikog napora.

18' 14:46 Levski u 17. minutu izlazi iz jednocifrenog učinka. Dimitrov vezuje pet poena.  Do sada je najveće vođstvo Beograđana bilo "plus 35".

16' 9:41 "Plus 32". Dženkins i Rebić postavljaju novu najveću razliku.

15' 9:36 Evo koša Levskog. Zaharijev smanjuje najveću razliku - "plus 29" za dva dpoena.

14' 7:34 I Jaka Blažič ubacuje trojku. Zvezda je kreirala seriju 17:0. U drugoj četvrtini nije primila koš. Praktično je svaki poen domaćih vredan pomena. Konstantin Papazov traži tajm-aut.

11' 7:29 Kalinić ubacuje trojku, Jović se "upisuje" posle kontre na asistenciju Blažiča... Biće ovo duga utakmica za Levski.

- kraj prve četvrtine 7:22 - Zvezda je daleko bolji tim i to demonstrira i sa "pola gasa".

9' 7:22 Levski je ubacio prvi poen posle šest minuta igre. Marinov je istrčao kontru posle presečenog dodavanja za 7:17.. Ipak, Tejić, pa Dženkins (trojkom) nastavljaju da povećavaju vođstvo crveno-belih.

7' 5:17 Marjanović je već ubacio deset poena. Levski nema rešenje za njega, što njegovi saigrači koriste praktično u svakom napadu.

5' 5:13 Tejić pogađa trojku, pa Dangubić slobodna bacanja za "plus šest". Marjanović brzo nastavlja i povećava prednost. Potpuna tišina. Podsetimo, hala je zaključana zbog kazne ABA lige izrečene zbog incidenata navijača tokom utakmice Levskog i Partizana.

2' 3:4 Domaći su "otvorili" meč trojkom Dimitrova, ali Marjanović i Vilijams u naredna dva napada donose favoritu prvo vođstvo.

- Startna petorka Zvezde je Vilijams, Lazić, Dangubić, Tejić i Marjanović. Za domaće su počeli (prema numerološkom redosledu) Karamfilov, Ivanov, Barbanov, Zaharijev i Dimitrov.