SKIJANJE: Otvaranje sezone u Zeldenu

Svjetski kup u alpskom skijanju, 43. po redu, startovaće narednog vikenda u austrijskom zimskom centru Zeldenu trkom žena u veleslalomu.

SKIJANJE: Otvaranje sezone u Zeldenu Izvor: MONDO

U subotu je na programu veleslalom za žene, a u nedelju će biti održani slalom i veleslalom za muškarce.

Ovo takmičenje koje se održava na Retenbah glečeru, na nadmorskoj visini većoj od 3.000 metara, prvo je u nizu pripremnih nametanja za Zimske olimpijske igre u Vankuveru od 12. do 28. februara.

Branilac titule u generalnom plasmanu u konkurenciji skijaša je Norvežanin Aksel Lund Svindal, koji je veliki kristalni globus obezbijedio u posljednjoj trci sezone ispred Austrijanca Benjamina Rajha, koji je u prvoj trci slaloma pao i izgubio šanse za pobjedu.

Svindal je branilac titule i u superveleslalomu.

Kod žena, trofej pobjednice Svjetskog kupa brani Amerikanka Lindzi Von, koja je prošle sezone trijumfovala sa 384 boda ispred Austrijanke Marije Riš.

Von je u sezoni 2008/09 osvojila i male pehare u spustu i superveleslalomu.

Prošle godine u Zeldenu u veleslalomu je pobijedio Švajcarac Danijel Albreht, ispred zemljaka Didijea Kušea i Amerikanca Teda Ligetija.

U konkurenciji žena, prvo mjesto na startu sezone prošle godine pripalo je Austrijanki Katrin Cetel, dok je druga bila Finkinja Tanja Putianinen, a treća Austrijanka Andrea Fišbaher.

Na startu ovogodišnje sezone izostaće zbog povrede Italijan Peter Fil i Švajcarkinja Lara Gut, dok višestruki pobjednik Svjetskog kupa Herman Majer završio karijeru. Amerikanac Bode Miler nije prijavljen za trku u Zeldenu.