ZOI: Izbjegnuta nova smrt na sankanju

Rumunska sankašica koja se povrijedila na treningu i dobila potres mozga povukla se u nedjelju sa Zimskih olimpijskih igara.

ZOI: Izbjegnuta nova smrt na sankanju Izvor: MONDO

Violeta Stramaturaru izgubila je na kratko svijest kada je doživjela nesreću na treningu u Visleru u četvrtak, manje od 24 sata prije nego što je gruzijski sankaš poginuo na stazi (LINK).

Rumunski olimpijski komitet naveo je da Stramaturaru nije teže povrijeđena, ali da su joj ljekari savjetovali da se svejedno povuče.

PRVO ZLATO ZA SLOVAČKU

Slovačka biatlonka Anastazija Kuzmina osvojila je zlatnu medalju u sprintu na 7,5 kilometara na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru.

Kuzmina je promašila jedan od deset hitaca i završila takmičenje za 19 minuta 55 sekundi i šest stotinki.

Srebrnu medalju osvojila je Magdalena Neuner iz Njemačke, a bronzu Mari Forin iz Francuske.

"LETEĆI HOLANĐANIN" LETIO PO LEDU

Holandski reprezentativac u brzom klizanju Sven Kramer osvojio je zlatnu medalju na 5.000 metara.

Ovaj 23-godišnji Holanđanin, koji je bio favorit i prije početka trke, pobijedio je sa novim olimpijskim rekordom od šest minuta, 14 sekundi i 60 stotinki.

Srebrna medalja pripala je Li Sueung-hunu iz Južne Koreje, a bronzana Rusu Ivanu Skobrevu.

KOREJCI SLAVILI I PADALI

Južnokorejac Li Džung-su osvojio je zlatnu medalju u brzom klizanju na 1.500 metara, dok je srebrnu osvojio Amerikanac Apolo Anton Ono, pošto su još dvojica Korejaca pala.

Bronzanu medalju osvojio je 19-godišnji Amerikanac Džej-Ar Čelski, kome je ovo prvo veliko takmičenje od kada je na nacionalnim kvalifikacijama doživio nesreću i dobio duboku posjekotinu na butini.

Ono je ovom medaljom izjednačio rekord po broju medalja na Olimpijskim igrama za nekog klizača na kratke staze, tako da sada on i Amerikanka Boni Bler imaju po šest medalja.

Djelovalo je da će Li predvoditi korejsku trojku do podijuma, ali su se njegovi reprezentativni drugovi Sung Si-bak i Li Ho-suk sapleli, izletjeli sa staze i udarili u zaštitnu ogradu na završnoj krivini, čime su omogućili Onou da sa četvrte pozicije dođe na drugu.

"Želio sam da postavim jak tempo na početku da bih se osjećao ugodnije do kraja trke", rekao je Li.

Moćni korejski tim sada želi da bude dominantan u preostalim takmičenjima na kratkim stazama.

"Ne želimo da izgubimo medalju od bilo kog tima bilo koje zemlje", rekao je Li.

Ono se priključio Blerovoj kao najtrofejniji američki zimski Olimpijac, a do kraja Igara učestvovaće na još tri discipline, tako da ima šansu da izbije na prvo mjesto. Ovo mu je treća zimska Olimpijada.

KIRNI OBRADOVALA AMERE

Amerikanka Hana Kirni osvojila je zlatnu medalju u disciplini mogul u skijanju slobodnim stilom, dok je srebro osvojila Kanađanka Džen Hajl.

Kirni je zlato osvojila sakupivši 26,63 boda, Hajlova je bila druga sa zaostatkom od 0,94 boda, dok je bronzanu medalju osvojila još jedna Amerikanka Šenon Bark.

Hajl je bila favorit pre takmičenja, pošto je pobijedila u svojoj disciplini na posljednja četiri Svjetska kupa, ali je na takmičenju mnogo zaostala. Razlika od 0,94 poena je velika u sportu u kome često odlučuju deseti ili stoti dijelovi poena.

Kirni je u Torinu prije četiri godine bila 22, iako je tada važila za favorita.