ZOI: Prvo rusko zlato u Vankuveru

Rus Nikita Krijukov osvojio je zlatnu medalju u nordijskom skijanju klasičnim stilom, disciplina sprint.

ZOI: Prvo rusko zlato u Vankuveru Izvor: MONDO

To je prva zlatna medalja za Rusiju na Igrama u Vankuveru, a Krijukov je do odličja došao foto-finišu, u vremenu tri minuta 36,3 sekunde.

Borbu u završnici trke izgubio je njegov zemljak Aleksandar Panžinski, koji je morao da se zadovolji srebrnom medaljom.

Bronzano odličje pripalo je Norvežaninu Peteru Northugu.

Amerikanac Šejni Dejvis odbranio je u noći između srijede i četvrtka zlatnu olimpijsku medalju u brzom klizanju u trci na 1.000 metara, na Olimpijskim igrama u Vankuveru.

Dejvis je dionicu prešao za minut, osam sekundi i devet stotinki. On je prije četiri godine osvojio zlato u Torinu i postao prvi Afroamerikanac osvajač najsjajnijeg odličja u individualnim sportovima na Olimpijskim igrama.

Mo Tae-bum iz Južne Koreje osvojio je srebrnu medalju sa 18 stotinki zaostatka za pobednikom. To je njegova druga medalja u Vankuveru, poslije zlata koje je osvojio u trci na 500 metara.

Bronzanu medalju osvojio je Amerikanac Čed Hedrik sa 38 stotinki zaostatka za Dejvisom.

Kineskinja Meng Vang takođe je odbranila zlatnu medalju na brzoj stazi, u trci na 500 metara.

Meng je zlato iz Torina odbranila preklizavši dionicu za 43 sekunde i četiri stotinke. Ona je aktuelna svjetska rekorderka u toj disciplini i najbolje rangirana klizačica u sprintu.

Srebrnu medalju osvojila je Kanađanjka Marijan Sen Žele sa 43,70 sekundi, dok je bronza pripala Italijanki Arijani Fontani sa 43,80.

I austrijski takmičari, braća Andreas i Volfgang Linger, odbranili su torinsko zlato, u sankanju - disciplina dvosjed.

Braća Liger su bili najbrži u dve runde rezultatom od jednog minuta, 22 sekunde i 70 stotinki. Oni su tako postali tek drugi par koji je uspio da odbrani najsjajnije olimpijsko odličje u toj disciplini. Prije njih, to je uspelo samo Nijemcima Hansu Rinu i Norbertu Hanu na Igrama 1976. i 1980. godine.

Letonci Andris i Juris Sic osvojili su srebro sa 1:22,96, dok su treći bili Patrik Lajtner i Aleksander Reš iz Nemačke.

Amerikanac Šon Vajt postao je još jedan takmičar koji je prethodne noći odbranio zlatnu olimpijsku medalju u snoubordu u disciplini halfpajp.

Finski takmičar Petu Piroinen osvojio je srebrnu medalju, dok je treći bio Amerikanac Skot Lago.

Od kada je disciplina halfpajp uvedena na Olimpijske igre, u Naganu 1998. godine, američki takmičari su osvojili 12 od ukupno 21 medalje.