ZOI: A sad spektakl...

Ljubitelji hokeja sa nestrpljenjem iščekuju žensko finale u Vankuveru kome će se sastati neprikosnoveni Kanada i SAD.

ZOI: A sad spektakl... Izvor: MONDO

Kanada je pobijedila Finsku sa 5:0 (2:0, 1:0, 2:0), dok je selekcija SAD bila ubjedljiva protiv Švedske sa 9:1 (2:0, 3:1, 4:0).

"Mislim da će to (finale) biti najbolja ženska hokejaška utakmica ikada odigrana", rekla je reprezentativka Kanade Džejna Heford.

Kanada i SAD su bile najdominantnije na olimpijskom turniru. Kanađanke su postigle ukupno 46 golova, a primile dva, dok su Amerikanke postigle šest golova manje, a takođe, primile samo dva.

Finalna utakmica na programu je u petak, 30 minuta poslije ponoći po sredenjeevropskom vremenu, dok će se meč za bronzu odigrati u četvrtak uveče.

Reprezentacija Švajcarske osvojila je peto mjesto na turniru poslije pobjede nad Rusijom od 2:1, dok je Kina zauzela sedmo mjesto pošto je bila bolja od Slovačke sa 3:1.

Norvežani i Njemice najbrži u sprintu

Norvežani Ejstejn Petersen i Peter Northug osvojili su zlatnu medalju u ekipnom sprintu u ski krosu slobodnim stilom.

Do cilja su stigli za 19 minuta i sekundu.

Srebrnu medalju su sa 1,3 sekunde zaostatka osvojili Nijemci Tim Čarnke i Aksel Tajhman.

Rusi Nikolaj Morilov i Aleksej Petuhov osvojili su bronzanu medalju, pošto su zaostali dodatne dve desetinke.

Svaki od takmičara morao je da pređe tri kruga na 1,6 kilometara dugoj stazi. Žene voze 200 metara kraći krug.

Najbolje u konkurenciji žena bile su Njemice Evi Sahenbaher-Štele i Klaudija Ništad.

Zlato njemačkoj ekipi donela je Ništadova, koja je u finišu finalne trke prestigla Šveđanku Anu Hag.

Konačan rezultat Njemica iznosio je 18 minuta i 3,7 sekundi, dok je Švedska, koju je predstavljala i Šarlot Kala, zaostala za svega šest stotinki.

Bronzanu medalju je sa četiri sekunde lošijim vremenom od pobjedničkog osvojila Rusija za koju su skijale Irina Hazova i Natalija Korosteleva.

Domaćinu zlato u konkurenciji plesnih parova

Kanađani Tesa Virtu i Skot Moar osvojili su zlatnu medalju u umjetničkom klizanju u konkurenciji plesnih parova.

Virtu i Moar su poslije originalnog plesa i obaveznog programa, sakupili ukupno 221,57 bodova i tako postali prvi par iz Kanade koji je osvojio zlatnu olimpijsku medalju u disciplini plesnih parova.

Srebrnu medalju osvojili su Meril Dejvis i Čarli Vajt sa 215,74 bodova. Oni su osvojili 25. medalju za selekciju SAD na Igrama u Vankuveru.

Favoriti za zlato, ruski par Oksana Domina i Maksim Šabalin osvojili su bronzu, sa 207,64 bodova.

Nijemci prestigli Amere

Poslije desetog takmičarskog dana Njemačka je smijenila na vrhu liste osvajača medalja Sjedinjene Američke Države, zahvaljujući jednom više srebrnom odličju, dok je na trećoj poziciji i dalje Norveška. Doduše, Amerikanci imaju više medalja od Nijemaca ukupno (25:21).

Zlatne medalje desetog dana osvojili su Austrijanci u ekipnim ski skokovima, Njemice u ekipnom sprintu slobodnim stilom, Norvežani u istoj disciplini i Kanađani u umjetničkom klizanju.

Pregled medalja: zlato srebro bronza ukupno