DEJVIS KUP: Srbija blizu četvrtfinala

Novak Đoković pobijedio Sema Kverija (6:2, 7:6, 2:6, 6:3) i obezbijedio Srbiji tri "meč lopte" protiv SAD u prvom kolu Svjetske grupe Dejvis kupa.

DEJVIS KUP: Srbija blizu četvrtfinala Izvor: MONDO

Veliku prednost srpskoj reprezentaciji obezbijedili su Viktor Troicki i Novak Đoković. Troicki je u prvom meču pobijedio Džona Iznera sa 3:1, dok je najbolji srpski teniser bio bolji od Sema Kverija sa 3:1.

Prvu priliku za plasman u četvrtfinale Svjetske grupe Srbija će imati u subotu, kada je na programu meč dublova, u kojem će Nenad Zimonjić i Janko Tipsarević pokušati da protiv prvog para svijeta, braće Majka i Boba Brajana, obezbijede treći odlučujući poen.

Uvodne susrete u Beogradskoj areni posmatralo je oko 12.000 gledalaca, ali je drugi meč završen pred svega 5.000.

Đoković je pobijedio Kverija sa 3:1 poslije tri sata i 24 minuta igre. Iako je na početku djelovalo da će Beograđanin lako izaći na kraj sa Kverijem, imao je Novak velikih problema, pogotovo u drugom setu (spasio četiri set lopte) i u trećem, koji je izgubio sa 6:2.

PRVI SET:

Kveri je imao šansu da oduzme servis Đokoviću, ali je drugi teniser svijeta, kod rezultata 1:2, spasio dvije brejk lopte.

Đoković je poslije početnog ispitivanja snaga zaigrao znatno angažovanije, a na to su se nadovezale i početničke greške Amerikanca, koji prvi gubi servis na meču.

Novak je nastavio u jakom ritmu, vezao pet gemova i za samo 34. minuta igre poveo sa 1:0.

DRUGI SET:

Poslije ubjedljive igre u prvom setu, očekivalo se da srpski teniser u istom ritmu nastavi i drugi.

Međutim, već na početku naišao je na jak otpor Kverija, koji je kako je meč odmicao sve bolje servirao. Prvo je 22. igrač svijeta uspio da prekine seriju Đokovića, a zatim i da nastavi svoju.

Poveo je Kveri sa 3:0.

Đoković je uspio da osvoji gem, ali se pri rezultatu 1:4 ponovo našao u problemu na svoje servis. Bilo je 0:30, pa nova brejk lopta za protivnika, ali se Đoković izvukao i smanjio vođstvo na 2:4.

Prednost gostujućeg tenisera se polako topila.

Đoković je uspio da prvi put u drugom setu oduzme servis Kveriju, zatim da dobije gem na svoj servis, i da se potpuno vrati u set (4:4).

Ipak, morao je Đoković da servira za ostanak u setu. Prvi reket Srbije spasio je četiri set lopte i konačno stigao do novog izjednačenja.

Drugi set rješavao se u taj-brejku.

Novak je taj dio igre dobio sa 7:4 i poslije velike borbe, koja je u drugom setu trajala jedan sat i 16 minuta, poveo sa 2:0.

TREĆI SET:

Osim prvog seta, ništa ne ide lako za Đokovića protiv Kverija.

Da problem bude veći, pred kraj drugog seta Srbina je počela da muči i povreda mišića.

Amerikanac je napravio dva brejka i prilično lako stigao do velike prednosti od 5:2.

Kveri je iskoristio priliku i prvi dobijeni set u karijeri protiv Đokovića riješio ubjedljivo (6:2).

Treći set trajao je 40 minuta.

ČETVRTI SET:

Đoković je u četvrti set ušao maksimalno koncentrisan sa željom da što prije da završi posao.

Uspio je Beograđanin da napravi brejk prednosti već na početku i da znatno mirnije odigra finiš.

Posljednji gem bio je i najduži. Đoković je iskoristio petu meč loptu i Srbiji obezbijedio veliku prednost protiv SAD.

Četvrti set završen je rezultatom 6:3.

Interesantno da je dobar dio statističkih parametara meča bio na strani Kverija (neiznuđene greške 54/45, vineri 45/45, as udarci 3/10, duple greške 7/6).

Đoković i Kveri do sada su bili u prilici da dva puta odmjere snage. Srbin ima stoprocentni učinak. Prvu pobjedu ostvario je 2008. godine na Australijen openu (6:3, 6:1, 6:3), a drugi put bio je bolji u Monte Karlu iste godine (6:4, 6:0).

Sem Kveri (23) je trenutno na 22. mjestu ATP liste. U dosadašnjoj karijeri ima tri osvojene titule.

Đoković je od Kverija stariji nešto manje od pet mjeseci. Srbin je rođen 22. maja 1987, a Amerikanac 7. oktobra iste godine.

U prvom meču Viktor Troicki je pobijedio Džona Iznera sa 3:1 i Srbiji u duelu sa SAD obezbijedio prvi poen.

(MONDO - foto: MN Press)