SKIJANJE: Veliki kristalni globus za Janku

Švajcarac Karlo Janka slavio je u petak na trci veleslaloma u Garmiš-Partenkirhenu i osvojio veliki Kristalni globus za pobjednika Svjetskog kupa.

SKIJANJE: Veliki kristalni globus za Janku Izvor: MONDO

Uoči trke slaloma u subotu, posljednje u sezoni, Janka ima nedostižnih 106 bodova prednosti u odnosu na Austrijanca Benjamina Rajha, osvajača Velikog kristalnog globusa iz 2006. godine, kome je u veleslalomu pripalo osmo mjesto.

Drugu poziciju u petak osvojio je Italijan David Simončeli (+0.31), a treće mjesto podijelili su Amerikanac Ted Ligeti i Austrijanac Filip Šerghofer (+0.57).

Ligetiju je to bilo dovoljno da osigura mali globus za najboljeg veleslalomaša u Svjetskom kupu.

Najbolji hrvatski skijaš Ivica Kostelić završio je trku na devetom mjestu (+1.33).

U generalnom plasmanu Svjetskog kupa Janka ima 1197 bodova, drugi je Rajh (1091), a slijede Švajcarac Didije Kuše (952), Norvežanin Aksel Lund Svindal (883), a peti je Ivica Kostelić sa 779 bodova.