F1: Alonso i Ferari poveli trku

Ferari dominirao na prvoj trci u sezoni. Alonso pobjednik VN Bahreina, Masa drugi. Najveći tragičari Red Bul i Sebastijan Fetel.

F1: Alonso i Ferari poveli trku Izvor: MONDO

Počelo je! Novi šampionat Formule jedan startovao je u nedelju trkom za Veliku nagradu Bahreina. "Nabrži cirkus" poveo je u svojoj debitantskoj sezoni za Ferari - Fernando Alonso. Drugi je bio njegov klupski kolega Filipe Masa.

Na pobjedničko postolje popeo se i vozač Meklarena, bivši prvak Luis Hamilton.

Mladi Nijemac Sebastijan Fetel nije dozvolio da ga na startu ugrozi dvojac iz Ferarija, na najbolji način iskoristio je pol-poziciju i odmah na početku zauzeo čelnu poziciju, ispred Fernanda Alonsa i Filipea Mase.

Španac je uspio da na stratu pretekne Brazilca.

Dugo je Fetel imao vođstvo, sve do 35. kruga, kada ga sa unutrašnje strane prestiže Alonso. Samo krug prije nego što je izgubio lidersko mjesto, na bolidu Fetela pojavio se dim. Mehanički problem nije bilo moguće otkloniti, pa su se vrlo brzo ispred Nijemca našli i Masa i Hamilton.

Alonso je, kako se trka približava kraju, sve sigurnije vozio i iz kruga u krug uvećavao svoju prednost u odnosu na Masu.

Sedmostruki svjetski šampion i povratnik u Formulu jedan poslije tri godine, Mihael Šumaher, zauzeo je šesto mjesto.

Aktelni prvak svijeta Britanac Dženson Baton završio je kao sedmi.

Staza Sakir u Bahreinu dugačka je 6.299 metara, a vozilo se ukupno 49 krugova, odnosno 308,405 kilometra.