ATLETIKA (EP): Treće zlato za Lemetra

Posljednjeg dana takmičenja na Evropskom prvenstvu u atletici u Barseloni održana su finala i podijeljene medalje.

ATLETIKA (EP): Treće zlato za Lemetra Izvor: MONDO

Srpskih atletičara nije bilo u programu.

Njemački Kristijan Rajf osvojio je zlatnu medalju u skoku u dalj. Do pobjede je došao skokom u trećoj seriji od 8,47, što je njegov lični rekord, ali i novi rekord šampionata.

Hrvatica Blanka Vlašić bila je najuspješnija u skoku u vis. Aktuelna svjetska prvakinja do titule evropske šampionke stigla je preskočivši 203 centimetra, čime je izjednačila rekord šampionata. To je druga zlatna medalja za Hrvatsku, pošto je prvu osvojila Sandra Perković u bacanju diska.

Ruskinje su bile najbrže u štafeti četiri puta 400 metara, rezultatom 3:21,26, što je najbolji rezultat na svijetu ove sezone. U štafeti su bile Anastasija Kapačinskaja, Antonina Krivošapka, Ksenija Ustalova i Tatjana Firova.

Njihovi zemljaci su potvrdili dominaciju u toj štafeti - Maksim Dildin, Aleksej Aksenov, Pavel Trenihin i Vladimir Krasnov prešli su dionicu za 3:02,14.

Ukrajinke su trijumfovale u štafeti četiri puta 100 metara.

Elipa u sastavu Olesja Pov, Natalija Pohrebnjak, Marija Remjen i Jelisaveta Brižina pretrčale su stazu za 42,29.

U istoj disciplini, ali u muškoj konkurenciji, pobijedili su Francuzi. Džimi Viko, Kristof Lemetr, Pjer Aleksis Pesono i Marsial Mbandžok dionicu su prešli za 38,11, što je najbolji evropski rezultat ove sezone.

Lemetr je postao prvi sprinter koji je osvojio tri zlatne medalje na Evropskom prvenstvu.

Francuz je osvojio i zlato na 3.000 metara stipl. Maiedin Mahiši-Benabad pobijedio je rezultatom 8:07,87, što je novi rekord šampionata.

Turska atletičarka Alemitu Bekele najbrže je pretrčala 5.000 metara. Trku je završila 14:52,20, što je rekord šampionata. Tako je osvojila treću zlatnu medalju za Tursku.

Poljak Pjotr Malakovski (na slici) bacio je disk 68,67 metara i pobijedio. Ujedno, postavio je novi rekord EP.

Nuria Fernandez iz Španije osvojila je zlatnu medalju u trci na 1.500 metara (4:01,17).

Reprezentacija Rusije osvojila je najviše medalja 20. Evropskom prvenstvu.

Rusi su osvojili ukupno 24 medalje, od čega deset zlatnih, šest srebrnih i osam bronzanih.

Drugo mjesto po osvojenim odličjima zauzela je reprezentacija Francuske sa 18 medalja - šest zlatnih, sedam srebrnih i šest bronzanih, dok je treća po uspješnosti bila Velika Britanija sa ukupno 19 medalja, ali su Francuzi osvojili dvije zlatne medalje više od Britanaca.