TORONTO: Federer zaustavio Đokovića

Novak Đoković poražen je u polufinalu Rodžers kupa od Rodžera Federera - 1:6, 6:3, 5:7.

TORONTO: Federer zaustavio Đokovića Izvor: MONDO

Meč je trajao dva sata i 22 minuta.

Drugi reket svijeta je lako izgubio prvi set, bio u teškoj situaciji u drugom, u još težoj u trećem, ali se stalno vraćao u igru. Na kraju, bio je blizu trijumfa, ali...

Federer je u prvom setu igrao odlično, kao nekada kada je bio neprikosnoveni "broj jedan" svjetskog tenisa. Udraci su mu bili snažni i precizni, dobro je gradio poene i malo je griješio.

To nije uzdrmalo Đokovića, nije se predavao čak ni kod 0:2 u drugom setu, kada se digao kao Feniks iz pepela i krenuo u seriju - osvojio je šest od narednih sedam gemova.

Podjednako smiren bio je i na 1:3 u trećem setu, pa je uspio da dođe do brejk lopti kod 5:5 sa težinom meč lopti.

Ipak, nije pobjedio.

Federer je na startu ekspresno stigao do 3:0, uz brejk i samo jedan izgubljen poen. Prvi set je definitivno prelomljen u šestom gemu, u kome je iskoristio petu brejk loptu, poveo 5:1 i zatim odservirao za 6:1.

Taj dio igre trajao je 26 minuta, od čega je šesti gem igran devet minuta.

Švajcarac je ubacio samo 50 odsto prvih servisa, ali je tada dobio svih deset poena, dok je Srbin imao 77 odsto ubačenog prvog servisa, a pripalo mu je samo osam od 20 poena. Federer je imao deset vinera, Đoković tri.

Gdje je stao, Federer je nastavio i u drugom setu. Odmah je oduzeo servis Đokoviću. Međutim, Srbin je tada zaigrao kao preporođen, uzvratio udarac i od 0:2 došao do 3:2.

U tom periodu Beograđanin je osvojio 14 od 17 poena.

Nepisano pravilo je da je sedmi gem u setu najvažniji.

Sedmi gem drugog seta trajao je skoro 15 minuta, bilo je osam izjednačenja, a na kraju ga je dobio Novak. Odmah zatim napravio je i drugi brejk na meču, onda i priveo set kraju - 6:3.

U tih 54 minuta Đoković je imao skoro duplo više direktnih poena (13-7) i manje neiznuđenih grešaka (17-22) i zato je izjednačio.

Međutim, četiri uzastopne greške Đokovića donijele su Švajcarcu brejk prednosti u trećem setu - 3:1.

Ali, ni tada Srbin nije podigao bijelu zastavu. Opet je osvojio "taj" sedmi gem, iskoristivši treću brejk loptu - 3:4.

Na Novakovu žalost, nepisano pravilo nije još jednom dobilo potvrdu.

Kod 5:5, Novak je bio nadomak kapitalne prednosti. Opet je imao tri brejk prilike, ali nije uspio da ih materijalizuje. Propuštene šanse ostavile su traga na njemu.

Njegov servis gem pri vođstvu Federera 6:5 počeo je sa 0:30. Novak je kasnije dva puta stizao do na korak od taj-brejka, ali je Rodžer odolijevao, došao do meč lopte i odmah je iskoristio - 7:5.

Statistika meča govori u prilog tvrdnji da je vođena izjednačena borba - obojica su imali po 27 vinera, a Švacarac je imao manje neiznuđenih grešaka (43-48).

Federer je deseti put savladao Đokovića u njihovom 15. duelu.

Treći teniser svijeta će se u finalu sastati sa četvrtim, Endijem Marejom, koji je u polufinalu bio bolji od prvog nosioca, Rafaela Nadala - 6:3, 6:4.

Švajcarac i Britanac sastajali su se 11 puta. Marej vodi 6:5, ali je Federer dobio posljednja tri meča.

Titulu od prošle godine brani Marej. Federer je dva puta osvajao trofej na Rodžers kupu, 2004. i 2006.

Nagradni fond Rodžers kupa u Torontu je 2.430.000 dolara. Poraženi finalista će zaradili 222.000, a pobjednik 443.500.