VATERPOLO: Rusu presjeo 42. rođendan!

Makedonija dobila Rusiju u trileru. Rusu Duginu nije se posrećilo na dan kada je napunio 42 godine.

VATERPOLO: Rusu presjeo 42. rođendan! Izvor: MONDO

Evropsko vaterpolo prvenstvo u Zagrebu je počelo.

Očekivanom pobjedom Rumunije nad Turskom 12:6 turnir u glavnom gradu Hrvatske je otvoren, a potom je uslijedila triler utakmica Rusije i Makedonije u kojoj su Makedonci slavili 10:9.

Prva utakmica na evropskom prvenstvu presjela je ruskom vaterpolisti Dimitriju Duginu, koji je upravo u nedelju proslavio 42. rođendan, po čemu je rekorder na ovom turniru.

Trener Makedonije Stevan Nonković izjavio je poslije ovakvog meča da je "ostario bar deset godina!".

"Izuzetno važna pobjeda za nastavak takmičenja. Rekao sam igračima da se bore do posljednjeg sudijskog zvižduka i poslušali su me", dodao je on.

Selektor ruskog tima Vjačeslav Sobčenko bio je bijesan na svoje igrače. "Kakav sramotan i loš start mog tima. Mislim da su moji igrači bili previše nervozni jer je start prvenstva i nisu odigrali kako znaju. Pod tim okolnostima nije ni čudo što smo izgubili. Ako želimo da budemo dobar tim, definitivno ne smijemo da igramo kao u ovoj utakmici".

Srbija, vicešampion Evrope, šampionat počinje utakmicom sa Grčkom.

Grčka je, statistika kaže, na ovom turniru najmlađa reprezentacija, sa prosječnih 23,5 godina. Odmah iza Grčke je upravo Srbija. Prosjek godina srpskog tima je 25, a zatim slijede Mađari sa 25,8 godina u prosjeku.

Najstariji tim na šampionatu ima Makedonija sa prosječnih 28,8. Slijede Rusija (28,5) i Crna Gora (27,9 godina).

Najstariji igrač na EP je Rus Dmitrij Dugin koji upravo u nedelju puni 42 godine(!), a dvojica najmlađih učesnika turnira bi mogla da mu budu djeca - po 18 godina imaju Makedonac Dimitar Dimovski i Mađar Martin Vamos.

Dugin igra vaterpolo pune 34 godine! Sa Rusijom je 2000. godine osvojio srebrnu medalju na Olimpijskim igrama. Prvu medalju sa Rusijom osvojio je 1994. godine na Svjetskom prvenstvu u Rimu (bronzano odličje). Inače, trenutno je član Kaljarija.

On, međutim, nije jedini "matorac" na EP u Zagrebu. I golman reprezentacije Njemačke Aleksandar Čigir (inače Rus) je rođen 1968. godine, ali će 42 godine napuniti 6. novembra.