SKIJANJE: Granž "otvorio" sezonu pobjedom

Francuski skijaš Žan Baptist Granž pobjednik je prvog slaloma u ovogodišnjem Svjetskom kupu, koji je u nedelju održan u Leviju u Norveškoj.

SKIJANJE: Granž "otvorio" sezonu pobjedom Izvor: MONDO

Granž je 2009. osvojio mali kristalni globus u slalomu, ali je u decembru prošle godine povrijedio koljeno, zbog čega je bio primoran da propusti Olimpijske igre u Vankuveru i ostatak sezone u Svjetskom kupu za 2009/10.

Poslije jedanaestomesečne pauze, trijumfalno se vratio na stazu i pobijedio sa prednošću od 33 stotinke u odnosu na osvajača bronzane olimpijske medalje u toj disciplini Šveđanina Andrea Mirera.

Zahvaljujući izvanrednoj drugoj vožnji, treće mjesto osvojio je Hrvat Ivica Kostelić, koji je od Granža bio sporiji 97 stotih dijelova sekunde.

Veliki neuspjeh doživjeli su reprezentativci Austrije. Prvak svijeta Manfred Pranger bio je tek peti, a Rajnfred Herbst, Benjamin Rajh i Marsel Hiršer nisu završili prvu trku, kao ni Amerikanac Bode Miler.

Naredna runda Svjetskog kupa u alpskom skijanju biće održana u Lejk Luisu u Kanadi, 27. i 28. novembra, a na programu će biti spust i superveleslalom. Potom slijedi selidba u Biver Krik u SAD (od 3. do 5. decembra), kada će biti voženi spust, superveleslalom i veleslalom.

Naredni slalom tek je na programu u Val d'Izeru (11. - 12. decembar), gdje će u francuskim Alpima biti vožen veleslalom i slalom.

Trka u Leviju, u Finskoj, prva je ove sezone u Svjetskom kupu, jer je veleslalom u Soldenu (Austrija) prekinut poslije prve vožnje 24. oktobra, zbog guste magle i snažnog vjetra, a kasnije nije ni nastavljen.