MASTERS: Berdih odigrao za Novaka

Pobjedom nad Rodikom, Berdih je eliminisao Amerikanca sa Masters kupa, ujedno i otvorio vrata Đokoviću da već u srijedu izbori polufinale.

MASTERS: Berdih odigrao za Novaka Izvor: MONDO

Ukoliko u srijedu uveče pobijedi Rafaela Nadala, bez obzira na rezultat, Novak Đoković će već poslije dva kola u Grupi A obezbijediti plasman u polufinale Masters kupa u Londonu.

Tu mogućnost direktno mu je otvorio Tomaš Berdih, koji je u srijedu popodne, u prvom duelu u grupi, u dva seta porazio Endija Rodika - 7:5, 6:3. Meč je trajao sat i 25 minuta.

Na taj način, Rodik je eliminisan kolo prije kraja, jer je u prvom kolu doživio poraz od Nadala. S druge strane, Đoković je u ponedeljak nadigrao Berdiha, pa bi već protiv Nadala, sa kojim ima pozitivan skor na betonu (7:4) mogao da prebrine brige oko plasmana u polufinale završnog turnira u sezoni, koji se i ove godine održava u Dvorani "O2 World" u prestonici Engleske.

Rodik je prvi imao brejk šansu u prvom setu, pri vođstvu 5:4 imao je uzastopne brejk lopte (15:40), ali se debitant na završnim turnirima ATP sezone Berdih tada izvukao i odmah u narednom gemu oduzeo servis Amerikancu, a potom poveo sa 1:0 u setovima (7:5).

Brejk šanse koje je Rodik propustio u prvom setu ostale su mu jedine do kraja meča, jer je Berdih u drugom setu bio na izuzetno visokom nivou. Prvi put je "brejknuo" Rodika pri rezultatu 2:2, kada je Rodik smeč poslao milimetar van terena.

Pozvao je "hok-aj" sistem i kada se na video bimu uvjerio da je bio aut, odnosno da je Čeh poveo sa 3:2, Rodik je polomio reket o svoje stopalo...

Do kraja, Berdih je sigurnim servisima čuvao svoje gemove, a onda pri vođstvu 5:3, drugi put oduzeo protivniku servis za prvu pobjedu na Masters kupu u karijeri - 6:3. Berdih je produžio nadu u plasman u polufinale zahvaljujući tome što je insistirao da on vodi igru.

Jeste pravio više neiznuđenih grešaka od Rodika, ali je imao i duplo više vinera.

Sa četiri uzastopne pobjede nad Berdihom, Rodik je do dolaska u London imao prilično impresivan skor u međusobnim susretima (6:2), ali je Čeh uspio da prekine crnu seriju i eliminiše trofejnijeg protivnika. Berdih je u London došao sa najlošijim ukupnim skorom u odnosu na ostalih sedam učesnika turnira (16:38).

Titulu u Londonu trebalo je da brani šampion iz 2009. godine, Nikolaj Davidenko, ali je Rus što zbog povreda, što zbog loše forme, ostao bez neophodnog broja bodova u 2010. godini kako bi se plasirao na 41. izdanje turnira, koji se od ostalih razlikuje po svom turnirskom sistemu.

Samo učešće na Masters kupu, teniserima donosi 120.000 dolara, a potom i svaka pobjeda u grupi dodatni 120.000 dolara, uz 200 ATP bodova. Teniser sa tri pobjede u grupi i prije polufinala može da zaradi 480.000 dolara, uz 600 ATP bodova.

Potom, za finale, stiže nagrada u vidu dodatnih 380.000 dolara i 400 ATP bodova, a šampionu na sve to sleduje još 770.000 dolara i 500 bodova. Trijumf na Masters kupu, bez poraza u grupi, teniseru donosi 1.630.000 dolara, uz 1.500 ATP bodova...

Pobjedi li Nadala u srijedu uveče, šampion iz 2008. godine Đoković, u petak protiv Rodika igraće samo za dopunsku novčanu nagradu i 200 bodova, mada nije svejedno ni ko će mu biti protivnik iz Grupe B u polufinalu. Kako sada stvari stoje, prvi će u Grupi B biti Federer, pa bi svakako valjalo u polufinale otići sa prve pozicije u Grupi A.

U četvrtak, u akciju će teniseri iz Grupe B. Od 15 časova sastaju se Rodžer Federer i Robin Soderling, dok od 21 čas igraju Endi Marej i David Ferer. Treće kolo Grupe A, na programu je u petak kada igraju Novak Đoković i Endi Marej, odnosno Rafael Nadal i Tomas Berdih.

GRUPA A

U srijedu: (6) Tomas Berdih - (8) Endi Marej 2:0 (7:5, 6:3), (1) Rafael Nadal - (3) Novak Đoković (21.00).

TABELA: Đoković 1-0 (setovi 2:0, gemovi 12:6), Nadal 1-0 (2:1, 16:16), Berdih 1-1 (2:2, 19:20), Rodik 0-2 (0:4, 15:26).

GRUPA B

U četvrtak: (2) Rodžer Federer - (4) Robin Soderling (15.00), (5) Endi Marej - (7) David Ferer (21.00).

TABELA: Federer 2-0 (4:0, 24:11), Marej 1-1 (2:2, 18:18), Soderling 1-1 (2:2, 20:22), Ferer 0-2 (0:4, 15:26).