MASTERS: Federer protutnjao u polufinale

Petnaesti put u 16 mečeva Federer je pobijedio Soderlinga i plasirao se u polufinale sa tri maksimalne pobjede u grupi.

MASTERS: Federer protutnjao u polufinale Izvor: MONDO

Četvorostruki osvajač Masters kupa Rodžer Federer plasirao se u polufinale ovog specifičnog turira sa sve tri pobjede u grupi, maksimalnim brojem ATP bodova i naravno, maksimiziranom novčanom premijom.

Švajcarac je u trećem kolu Grupe B završnog turnira ATP Tura u dva seta pobijedio vječitu mušteriju Robina Soderlinga - 7:5, 6:3. Bila je to 15. pobjeda Federera nad Šveđaninom u njihovih 16 duela.

Do daljeg, jedina pobjeda Soderlinga nad najtrofejnijim teniserom svih vremena ostaće ona ostvarena prošlog juna u četvrtfinalu Rolan Garosa.

Federer će sa tri pobjede u dva seta nad Soderlingom, Endijem Marejem i Davidom Fererom svakako biti prvi u grupi i u polufinalu igrati protiv drugoplasiranog iz Grupe A, dok Soderling ovim porazom ipak nije definitivno otpisao sebe sa turnira.

Ukoliko Ferer u četvrtak uveče (21.00) pobijedi Mareja sa 2:0, onda bi i Soderling i Ferer i Marej imali skor 1-2, uz set razliku 2:4, pa bi odnos osvojenih i izgubljenih gemova bio presudan za plasman u polufinale sa druge pozicije u grupi.

Ipak, najbliži polufinalu je Marej, kojem je dovoljno da osvoji set protiv Ferera. Tada bi u svakoj računici bio bolji od dvojice konkurenata.

Federer i Soderling po jednom su pravili brejk u prvom setu i ipak otišli u taj-brejk, gdje je Švajcarac za nijansu bio bolji (7:5) i poveo sa 1:0. U drugom setu, igralo se gem za gem do sredine seta, ali je moglo da se namiriše da će Šveđanin prvi da "pukne", s obzirom na to da je Federer svoje servis gemove uglavnom dobijao sa "nulom", dok se na Soderlingove išlo u "djus" ili čak na brejk lopte.

Na kraju, Federer je slomio rivala i otišao na dvije pobjede od pete titule na Masters kupu, čime bi se izjednačio sa rekorderima, Ivanom Lendlom i Pitom Samprasom.

GRUPA A

U srijedu: (6) Tomas Berdih - (8) Endi Rodik 2:0 (7:5, 6:3), (1) Rafael Nadal - (3) Novak Đoković 2:0 (7:5, 6:2).

TABELA: Nadal 2-0 (setovi 4:1, gemovi 29:23), Nadal Đoković 1-1 (2:2, 19:19), Berdih 1-1 (2:2, 19:20), Rodik 0-2 (0:4, 15:26).

U petak: Berdih - Nadal (15.00), Rodik - Đoković (21.00).

GRUPA B

(2) Rodžer Federer - (4) Robin Soderling , (5) Endi Marej - (7) David Ferer (21.00).

TABELA: Federer 3-0 (6:0, 37:20), Marej 1-1 (2:2, 18:18), Soderling 1-2 (2:4, 29:35), Ferer 0-2 (0:4, 15:26).

Samo učešće na Masters kupu donosi zagarantovanu zaradu od 120.000 dolara, a isto toliko "vrijedi" i pobjeda u grupi, uz 200 ATP bodova. Polufinalni mečevi igraju se u subotu, a sastaće se A1 - B2, odnosno B1 - A2. Pobjeda u polufinalu donosi dodatnih 380.000 dolara i 400 ATP bodova.

Finale je u nedelju, a trijumf u tom meču donosi dodatnih 770.000 dolara i 500 ATP bodova.