RUKOMET (EP): Častan otpor Srpkinja

Danska - Srbija 25:20 na startu Evropskog prvenstva u Danskoj i Norveškoj.

RUKOMET (EP): Častan otpor Srpkinja Izvor: MONDO

Solidna igra srpskog tima osim u drugoj polovini prvog poluvremena, kada je domaćin napravio seriju od 7:1. U četvrtak sa Španijom.
Na teška iskušenja stavljene su reprezentativke Srbije na startu Devetog evropskog prvenstva u rukometu.

U prvom kolu Grupe A, u utorak uveče, srpske djevojke igrale su protiv jednog od domaćina, Danske, ujedno moćne sile u ovom sportu.

Na kraju je bilo 25:20 za trostruke prvakinje Evrope iz 1994, 1996. i 2004. godine.

Da nje bilo crnih 15 minuta, druge polovine prvog poluvremena, koju su Dankinje dobile sa 7:1 (od 7:5, do 13:6), bila bi to egal utakmica, u kojoj bi Srpkinje postigle gol više!

Ovako, poslije 11 minuta bez gola, ekipa Duška Milića otišla je u "minus" iz kojeg nije bilo moguće vratiti se u prepunoj dvorani u Alborgu. Najbliže što su igračice Srbije prišle protivnicama, bilo je 22:17 u 54. minutu, poslije čega su uslijedile dve kontre za 24:17 i miran kraj.

Istini na volju, poslije "blic-kriga" od 15. do 30. minuta, Dankinje su igrale taman koliko je bilo potrebno, a posao im je bio lakši utoliko što su na golu imale igračicu utakmice, Karin Mortensen, koja je zabilježila 19 odbrana, uz 50 odsto uspješnosti!?

S druge strane, čuvarke mreže Srbije Slađana Đerić (5) i Katarina Tomašević (3) zajedno su skupile osam odbrana...

Najbolja igračica Srbije Andrea Lekić imala je nekoliko minijatura i postigla sedam golova, ali nije imao ko da je prati. Nijedna Andreina saigračica nije postigla više od dva pogotka.

Potpuno drugačija slika bila je u protivničkom timu, gdje je Mabrit Kvisgard postigla četiri, a grupa od šest igračica po tri gola.

U prvoj utakmici grupe, Rumunija je pobijedila Španiju sa 30:26.

U drugom kolu, u četvrtak, od 18.45 sastaju se Srbija i Španija, a od 20.45 igraju Danska i Rumunija. U subotu se završava takmičenje u prvoj fazi, utakmicama Srbija - Rumunija (18.45) i Danska - Španija (20.45). Samo će poslednja reprezentacija u grupi biti eliminisana, a ostale tri "ukrštaju" sa Grupom B, u kojoj su Crna Gora, Hrvatska, Rusija i Island.

Srbija i dalje čeka pobjedu na EP, od prvog učešća 2006. godine. Ni te godine, ni 2008, srpske igračice nisu uspjevale da pobijede. Oba puta ekipa je bila eliminisana sa 0-3 u grupi, a posljednju pobjedu zabilježili smo 2004. godine, kao Srbija i Crna Gora.

Tada je u prvoj fazi Srbija i Crna Gora pobijedila Hrvatsku i prošla dalje sa skorom 1-2, a potom izgubila sva tri meča u drugoj fazi, što znači da od 2004. godine ima skor 1-12 na evropskim prvenstvima.

Poslejdnji vrijedan rezultat, još pod imenom Jugoslavija, ženska rukometna reprezentacija na evropskim prvenstvima zabilježila je 2002. godine u Danskoj, kada je zbog poraza od Francuske u drugoj fazi ostala bez plasmana u polufinale, a potom u borbi za peto mjesto izgubila od Mađarske.

Na prva tri EP, 1994, 1996. i 1998. godine, nije učestvovala.

S druge strane, u Evropsko prvenstvo koje organizuje zajedno sa trostrukim uzastopnim šampionom Norveškom (2004, 2006, 2008), Danska ulazi sa tri evropska zlata i dva srebra, tri olimpijska zlata (1994, 1996, 2002) i titulom prvaka svijeta (1997).

Upoređujući uspjehe na međunarodnoj sceni, "minus 5" je sasvim solidan rezultat za mladu ekipu Srbije, koja bi svakako bila jača da u posljednjih nekoliko godina nije ostala bez nekolicine igračica koje su izabrale da igraju za Crnu Goru.

Evropsko prvenstvo u Danskoj i Norveškoj počelo je u utorak, a biće završeno 19. decembra.