Da bismo se zdravo hranili, prvo moramo da razbijemo neke mitove o zdravoj ishrani.
Hrana bez glutena je zdravija
Jednom rječju - nije. Osim ukoliko imate neki zdravstveni razlog da izbjegavate gluten - celijakiju, na primjer - nema potrebe da izbacujete gluten iz ishrane. Gluten je prisutan u mnogim namirnicama na bazi ugljenih hidrata - od kojih su neke nezdrave (keks, kolači, pite, peciva...) Možda je to razlog zašto ima tako lošu reputaciju, ali sam po sebi, nije nezdrav.
Šećer nikako ne treba jesti
Organizam obrađuje šećer u glukozu, a naše tijelo je koristi kao izvor energije. Međutim, postoji razlika između kašičice šećera koju stavljate u čaj i prirodnog šećera koji se nalazi u voću. Isti je slučaj i sa laktozom, šećerom iz mlijeka i mlječnih proizvoda. Iako je to i dalje vrsta šećera, laktoza i fruktoza "dolaze" zajedno sa vitaminima i mineralima. Dakle, imajte na umu da najbolje unijeti šećer "u pratnji" hranljivih sastojaka, kao i da obrađeni šećer treba izbjegavati.
Manje masno = zdravo
Iako je teško povjerovati, namirnice sa manjom količinom masti nisu uvijek zdravije. Nije poenta u tome da se masti potpuno izbace iz ishrane, već da unosite pravu vrstu masti. Nezasićene masti su one koje su našem tijelu potrebne - pomažu u snižavanju lošeg holesterola, a nalaze se u orasima, semenkama, avokadu, ribi. Proizvodi sa manje masti su korisni samo onda kada hoćete da smanjite unos zasićenih masti, ali tada bi trebalo da provjerite da li ovi proizvodi imaju dodatog šećera.
Ugljeni hidrati goje
Netačno. I ovde važi što i za masti - zavisi koji tip ugljenih hidrata unosite. Skrobni ugljeni hidrati dolaze u dvije varijante - rafinisani i cijeli. Ovi drugi, celi ugljeni hidrati su bogati hranljivim vlaknima i puni su vitamina i minerala. Dakle, daleko od toga da goje, hranljiva vlakna koja sadrže pomažu u mravljenju jer daju duži osjećaj sitosti.
Svježi proizvodi su zdraviji od zamrznutih
Naprotiv, nekada su zamrznute namirnice zdravije. Kako voće i povrće sazrijevaju, tako raste i količina šećera koju sadrže, a opada vrijednost hranljivih sastojaka. Sa druge strane, zamrzavanje tek sazrelog voća i povrća sprječava porast količine šećera, a zadržava sve hranljive sastojke. Da naglasimo - najbolje je jesti svježe voće i povrće, čim sazri, ali zamrzavanje ih neće učiniti manje zdravim.
Kokosovo ulje je čudesno
Kokosovo ulje spada u zasićene masti, što znači da je povezano sa visokim holesterolom. Nedavno sprovedeno istraživanje pokazuje da organizam drugačije vari kokosovo ulje nego ostale zasićene masti, što znači da možda ne djeluje loše na nivo holesterola i kardiovaskularno zdravlje. Međutim, kokosovom ulju nedostaju važne masne kiseline koje se nalaze u nezasićenim mastima, a koje regulišu holesterol.
Ako vježbam, moram da uzimam proteinske suplemente
Tačno je da našem tijelu treba protein ako vježbamo. Mišićima je potreban protein kako bi rasli i razvijali se, ali važno je i vrijeme kada unosimo ovu supstancu - najbolje je sat vremena nakon treninga. Organizam može da obradi samo određenu količinu proteina, pa je unošenje suplemenata potpuno besmisleno. Dakle, najvažnije je da protein unesete nakon treninga kako biste izgradili mišiće i pomogli im da se oporave od fizičke aktivnosti.
Grickalice su "no, no"
Bolje je jesti manje porcije češće, nego pojesti tri velika obroka. Ključ je, ipak, u tome šta grickamo. Kada osjetite potrebu da grickate nešto, birajte namirnice bogate hranljivim sastojcima, koje će vam dati duži osjećaj sitosti - uzmite jabuku, malo putera od kikirikija ili jogurt sa voćem.
Vegetarijanska i veganska hrana je zdravija
Opet, zavisi od toga koju vegansku ili vegetarijansku hranu jedete. Na primjer, prženi krompir, sir, čokolada su veganske namirnice, ali ništa od toga nije baš zdravo (naročito u velikim količinama). Veganska i vegetarijanska ishrana je zdrava samo ukoliko meso i mliječne proizvode zamijenite zdravim alternativama.
Pronađite MONDO na Facebooku, Twitteru ili Instagramu!