Novi podvig Zvezde: Može i u Tel Avivu!

Crveno-beli produžili niz sjajnih rezultata još jednom pobedom nad "Ponosom Izraela". I to na njegovom terenu!

Novi podvig Zvezde: Može i u Tel Avivu! Izvor: MN PRESS

Niz crveno-belih podviga traje!

Crvena zvezda mts ostvarila je i petu uzastopnu pobedu u Evroligi, a šestu u poslednjih sedam kola!

Na terenu gde dosad nije slavila, na parketu šestostrukog prvaka Evrope, ekipa Dejana Radonjića napravila je još jedan ogroman uspeh i još jedan veliki korak u trci za plasman u plej-of.

MAKABI - ZVEZDA 67:71 (17:16, 17:17, 20:15, 13:23)

Predsednik Makabija Šimon Mizrahi nervozno je šetao kraj terena i gubio živce dok se bližila završnica. I on i 11.060 posetilaca Menora Mivtačim arene odgledali su egal meč, kojim su Beograđani preuzimali kontrolu dok se bližio kraju.

Iako je domaćin imao raspucanog Endrjua Gaudloka (19 poena, 4/7 za tri) kao predvodnika i iako je pet minuta pre kraja vodio šest poena prednosti (65:59), igrači Zvezde su ostajali mirni i u poslednjih deset minuta ubacili velika 23 poena!

MACC

Odlučujuću, završnu deonicu Radonjićev tim otvorio je pogodivši četiri trojke (Gudurić, Lazić i dve Simonović), a potom je hicem meč vinera Stefana Jovića (14 poena, 7 asistencija) sa distance krenuo i u odlučujuću seriju!

Kolton Ajverson doneo je četiri minuta pre kraja vođstvo Makabiju 67:62 i to je bio poslednji poen ekipe Ajnarsa Bagackisa na ovoj utakmici! Zvezdin plejmejker potom je pokretao ofanzive, pa iznova i iznova igrao "dva na dva" sa Ognjenom Kuzmićem, koji je na početku poslednjeg minuta prikucao pobedu crveno-belih, 67:70!

Na drugoj strani terena, čvrsta odbrana Zvezde na čelu sa ponovo sjajnim Brankom Lazićem uveliko je izbacila domaćina iz ritma.

Makabi je posle tajm-auta krenuo u napad za izjednačenje, ali ga je završio konfuzno (promašajem Sonija Vimsa), kao što ni u poslednjem posedu srpskog tima nije znao kako da reaguje, već je nepomično gledao kako Kuzmić odnosi još dva ofanzivna skoka i pogođenim bacanjem stavlja tačku na utakmicu.

Prvi čovek Makabija Mizrahi uveliko je u tim trenucima bio van gledališta, a malobrojni navijači Zvezde slavili su sa svojim ljubimcima još jednu veliku pobedu!

Crveno-beli su ovim trijumfom popravili evroligaški skor na sjajnih 10-8, a iz Izraela odlaze u Laktaše, na gostovanje Igokei (subota, 17, TV Arena sport). Zatim će u utorak igrati protiv Baskonije u Vitoriji, a naredni meč u Beogradu, za nedelju dana, odigraće protiv Panatinaikosa, u dvorani "Aleksandar Nikolić".

Sa druge strane, zvižduci navijača Makabija upućeni domaćim igračima najbolje su oslikali u kakvom je stanju galantno selektovani "Ponos Izraela" posle ovog poraza, sedmog u poslednjih osam kola.

Bivši igrači Zvezde Maik Cirbes (van rotacije) i Kvinsi Miler (na klupi) nisu učestvovali zbog povreda u još jednom porazu svog tima od crveno-belih.

MAKABI: Gaudlok 19 (4/7 za tri), Rad 11, Sili, Smit 2, Mekel 3, Pnini, Ohajon 7, Vims 12, Landsberg, Aleksander, Ajverson 13

ZVEZDA: Volters 4, Tompson 19, Dangubić 3, Mitrović 7 (4 sk), Lazić 8 (2/3 za tri), Dobrić, Simonović 6, Dženkins 4 (0/5 za tri), Gudurić 3, Jović 14 (2/4 za tri, 7 as), Kuzmić 8 (9 sk), Bjelica 4.

Olimpijakos – Baskonija (20.00)

Tabela: CSKA 14-4, Real Madrid 12-5, Olimpijakos 12-5, Baskonija 11-6, Fenerbahče 11-7, Panatinaikos 10-8, Crvena zvezda 10-8, Darušafaka 9-8, Efes 8-9, Uniks 7-10, Barselona 7-10, Bamberg 7-11, Žalgiris 6-11, Makabi 6-12, Galatasaraj 5-13, Milano 5-13.

Parovi 19. kola (24. i 25. januar): Uniks – Fener, Galata – Makabi, Žalgiris – CSKA, Panatinaikos – Barselona, Baskonija – Crvena zvezda, Efes – Darušafaka, Bamberg – Real, Milano – Olimpijakos.

IZ MINUTA U MINUT:

- kraj utakmice, pobeda Zvezde -

40' 67:71 Dug napad Zvezde, Kuzmić hvata ofanzivni skok, Simonović promašuje šut za tri, a Kuzmić opet hvata loptu. Makabi je bio zbunjen i dugo nije ni pravio faul!

40' 67:70 I opet pikenrol Jović - Kuzmić i opet poen Zvezde! Kuzmić zakucava! Tajm-aut Bagackis na početku poslednjeg minuta.

39' 67:68 Jović traži Kuzmića, pa prolazi sam i donosi Zvezdi vođstvo!

38' 67:66 Kuzmić promašuje prvo, pa realizuje drugo slobodno bacanje. Još 2:12 do kraja utakmice.

38' Zvezda kreće u napad za izjednačenje ili vođstvo, ali Kuzmić pravi faul u postavljanju bloka. Novi tajm-aut.

37' 67:65 Trojke održavaju Zvezdu u ovoj četvrtini! Sada je pogodio i Jović, nakon koša Ajversona iz reketa

35' 65:62 Simonović još jednom trojkom ne dozvoljava Makabiju da se odlepi, iako domaći sada realizuju praktično svaku ideju. Još jedan tajm-aut.

35' 63:59 Vims staje na crtu i koristi oba penala, za novih "plus 4" domaćina.-

34' 61:59 Još jedna daleka, nestvarna trojka Enrdjua Gaudloka, sa više od devet metara. Najdinamičnija košarka dosad.

33' 56:57 I Lazić pogađa trojku! Rafal crveno-belih na početku poslednjeg kvartala!

32' 54:54 Evo je i trojka Simonovića! Za izjednačenje.

31' 54:51 Dženkins promašuje trojku iz ćoška, ali Gudurić pogađa. Hrabar pokušaj Zvezdinog beka.

- kraj treće četvrtine -

30' 54:48 Gaudlok je u ritmu! Dobio je šansu i iskoristio je, vezavši osam poena u finišu ove deonice. Makabi je "vezao" 13 poena, a crveno-beli u poslednja tri minuta nisu pogodili iz igre.

30' 51:48 Tompson koristi dva penala i prekida seriju domaćina. Gudurić ulazi u igru i pravi uzastopne lične greške, ciljanim faulovima na Vimsu.

30' 51:46 Makabi se razgoropadio! Gaudlok ponovo ostaje usamljen van linije za tri poena i ovaj put potpuno miran pogađa, za seriju domaćih 10:0. Crveno-beli ne koriste činjenicu da imaju dva faula do bonusa.

29' 48:46 Vims pogađa iz okreta preko Dženkinsa, za seriju domaćih 7:0 i tajm-aut Dejana Radonjića. Zvezda je usporila u poslednjih nekoliko minuta i izgubila vođstvo nakon nekoliko lakših napada domaćih.

28' 46:46 Sada pogađa i Gaudlok, za izjednačenje. Radonjić menja tim, pa uvodi Tompsona i Simonovića umesto Mitrovića i Kuzmića.

27' 44:46 Vims odgovara trojkom na Zvezdinih "plus 5" (41:46).

- tajm-aut.

26' 41:44 Lazić fintira Gaudloka i pogađa za dva. Potom pod svojim košem iznuđuje faul Ajversona u skoku.

25' 41:42 Dženkins pogađa sa distance i Zvezda posle dugo vremena ponovo vodi. Strpljiva igra crveno-belih. Mogu li sada da malo duže zadrže prednost?

24' 41:40 Evo je i Lazićeva trojka. Njegova prva na utakmici, iz ćoška.

23' 41:37 Sa sličnog mesta odakle je malopre pogodio za dva, Rad sada pogađa i trojku.

21' 38:35 Viktor Rad, pa Čarls Dženkins "otvaraju" pogocima iz daljine drugo poluvreme. Potom Kolton Ajverson zakucava.

Strelci:

MAKABI: Gaudlok 8, Rad 4, Smit 2 (6 sk), Mekel 3, Ohajon 5, Vims 3, Ajverson 9

ZVEZDA: Volters 4, Tompson 6, Dangubić 3, Mitrović 5, Jović 7 (3 faula), Kuzmić 4 (5 sk), Bjelica 4

- poluvreme, 34:33 -

- Zvezda ipak dolazi do lopte, Dženkins šutira uz zvuk sirene sa polovine, sa zadrškom, ali promašuje.

20' Sada faul na drugoj strani. Vims je nepropisno zaustavio Tompsona, koji ipak promašuje oba penala. Amerikanac potom 13 sekundi pre kraja izlazi sa loptom u aut i dopušta Makabiju napad do kraja prvog dela.

19' 34:33 Jović izbija "čistu" loptu iz ruku Ajversona, ali mu sudije dosuđuju faul. I to treći. Amerikanac pogađa jedno slobodno bacanje, a ekipe odlaze na novi tajm-aut.

19' 33:33 Mekel pogađa trojku, Jović pogađa trojku, a Tompson zakucava! Crveno-beli su pre svega čvrstom odbranom izbrisali minus od devet poena! Bagackis traži tajm aut.

17' 30:26 Ponovo Tompson, ovaj put sa distance, a potom još jedna greška u koracima domaćih (Vims).

16' 30:24 Upisuje se i Zvezdin novajlija, Dion Tompson. Jači pritisak Beograđana u odbrani primorava Mekela na grešku u koracima.

15' 28:22 Daleka, daleka trojka Gaudloka, ali potom stiže i trojka Dangubića, iz ćoška.

14' 25:19 Konfuzna deonica u oba tima. Dangubić pogađa Aleksandera u nogu u polasku u kontru, a domaći je izbacuju u aut. Volters potom pogađa "flouter", posle čega Bagackis traži tajm aut.

13' 25:17 Bjelica jednim košem sa linije penala prekida seriju domaćina.

12' 25:16 Rad šutem za dva nastavlja veliku seriju domaćina - 10:0! Radonjić reaguje tajm-autom.

12' 23:16 Gaudlok realizuje polaganje uz faul Lazića, pa i slobodno bacanje. Najveća prednost domaćih, u trenucima u kojima je napad Zvezde stao.

11' 20:16 Posle poena sa penala, Ohajon pogađa i prvu trojku domaćih.

- kraj prve četvrtine -

10' 17:16 Bjelica pogađa svoju prvu trojku i donosi Zvezdi vođstvo (15:16) koje nije dugo trajalo. Gaudlok je brzo odgovorio šutem kraj čeone linije i pogotkom za dva. U poslednjem napadu u ovoj deonici, Volters promašuje šut za tri uz zvuk sirene.

9' 13:13 Kuzmić poentira sa "crte" i donosi novo izjednačenje.

- I Dangubić seda na klupu zbog dve lične greške. Umesto njega, na terenu je Gudurić, koga već u prvom posedu faulira Endrju Gaudlkok.

7' 13:11 Volters, pa Kuzmić (posle Voltersovog promašaja) mini serijom donose nakratko izjednačenje (11:11), na koje odgovara Devin Smit, košem o tablu nakon ofanzivnog skoka.

- Posle prekida, dvostruka izmena u Zvezdi. Izlaze Dženkins i Mitrović, ulaze Lazić i Simonović.

- Prvi tajm-aut.

5' 11:7 Makabi u seriji. Ajverson, Vims (uz faul Jovića) i Rad (zakucavanjem) pokreću pogocima "Ponos Izraela", dok Radonjić zbog faulova menja plejmejkera, pa je sada Nejt Volters organizator igre Beograđana.

4' 4:7 Ponovo Mitrović, ali ovaj put za tri! U narednom napadu, iznudio je faul Vimsa nakon što su domaći preuzeli u odbrani.

3' 2:4 Mitrović hvata ofanzivni skok i vraća loptu u koš. Na drugoj strani, Mekel vezuje dve greške.

2' 2:2 Ajverson pokreće domaćina, Jović goste, prodorom kroz celu odbranu Makabija.

MAKABI: Mekel, Vims, Smit, Rad, Ajverson

ZVEZDA: Jović, Dženkins, Dangubić, Mitrović, Kuzmić

- U skladu sa najavama, Maik Cirbes nije u sastavu domaćina, ali je Kvinsi Miler ipak u timu.

Prvi ovosezonski meč završen je ubedljivom pobedom Zvezde, odnosno jednim od najtežih evro poraza Makabija u njegovoj slavnoj istoriji.

Revanš je zakazan za večeras.

Ekipa Dejana Radonjića gostuje u Izraelu nošena samopouzdanjem stečenim u poslednjih šest kola, tokom kojih je ostvarila čak pet evroligaških pobeda. Tu furioznu seriju započela je upravo beogradskim trijumfom nad Makabijem, koji je u međuvremenu ponovo promenio trenera i na mesto Ramija Hadara postavio Ajnarsa Bagackisa.

U međuvremenu, crveno-beli su pobedama nad Realom, CSKA Moskvom, Žalgirisom i Fenerbahčeom stekli pozitivan skor (9-8), dok je Makabi u istom periodu slavio samo jednom (protiv Darušafake), uz četiri poraza, koja ga večeras stavljaju pod veliko moranje.

Bagackisov tim tako ulazi u ovaj meč sa skorom 6-11 i ogromnom željom da se revanšira, iako definitivno neće moći da računa na Maika Cirbesa, a možda i na Kvinsija Milera.

Meč možete pratiti u tekstualnom prenosu na MONDU, od 20.05 časova.