"Zmajevi" čekali, pa zabili četiri gola!

Reprezentacija BiH sa ubjedljivih 4:0 savladala Gibraltar i vratila se na drugo mjesto u grupi H.

Kvalifikacije SP Gibraltar - BiH 0-4 Izvor: MONDO/Samir Cacan

Selekcija BiH nakon teškog poraza od Kipra uspjela je da povrati samoipouzdanje i upiše nova tri boda u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018.

Gostovanje Gibraltaru stiglo je u pravo vrijeme i "zmajevi" su protiv totalnog autsajdera upisali očekivanu i ubjedljivu pobjedu  -  4:0.

GIBRALTAR - BIH 0:4 (0:1)

/Džeko 34, 85, Kodro 65, Lulić  83/

U isto vrijeme Belgija je kao gost savladala Grčku rezultatom 2:1 i omogućila "zmajevima" da preteknu Grke na drugoj poziciji Grupe H koja vodi u baraž.

Belgija je nakon ove pobjede i matematički obezbijedila plasman na Mundijal u Rusiji, dok će BiH sa osvojenih 14 i Grčka sa 13 bodova voditi bitku za mjesto u baražu.

Selekcija Mehmeda Baždarevića će do kraja kvalifikacija igrati protiv Estonije u gostima i protiv Belgije kod kuće, dok će Grci gostovati otpisanom Kipru i dočekati posljednjeplasirani Gibraltar.

BiH nije pružila očekivanu partiju na stadionu Algarve u portugalskom Faru, gdje Gibraltar igra svoje utakmice, dugo se mučila da načne domaćina, a potom i da stekne ubjedljiviju prednost.

Selektor Baždarević promiješao je karte i u ekipi se našlo nekoliko novih imena u odnosu na utakmicu s Kiprom, ali nedostajalo je inicijative i agresivnosti protiv objektivno prilično limitiranog protivnika.

Ipak, "zmajevi" su uspjeli prvo poluvrijeme da završe sa prednošću, nakon što je Džeko pogodio na asistenciju Hadžića u 34. minutu.

U posljednjih par minuta prvog dijela BiH jeste krenula ofanzivnije, ali je Ibrahim činio čuda na golu, da bi u nastavku ponovo stala igra bh. fudbalera.

Konačno Kodro je u 65. minutu postigao gol nakon odličnog ubacivanja Višće i upisao svoj PRVENAC u dresu sa nacionalnim grbom.

Nakon perioda bez mnogo uzbuđenja BiH je u roku od dvije minute, od 83. do 85.  minuta postigla dva gola i došla do ubjedljive pobjede i važnih bodova.

Utisak sa utakmice s Kiprom nije mnogo popravljen, ali ono što će se pamtiti su tri važna boda u borbi za odlazak u Rusiji, te prvi gol Kodra za reprezentaciju BiH.

TOK MEČA:

85' GOOOOOL! Džeko pogađa nakon što je Višća brzo izveo aut i iznenadio domaće fudbalere.

Džeko drugi gol

83' GOOOOOL! Miličević je ubacio iz slobodnjaka sa lijeve strane, a Lulić sa pet metara pogađa - 3:0!

Lulić gol

79' Ništa od gola, iako je Ibrahim otišao u prazno. lopta je završila pored gola

65' GOOOOOL! Višća je izbjegao ofsajd zamku i probio po desnoj strani, a potom centrirao za Kodru koji glavom sa osam metara šalje loptu u mrežu.

Gol Kodro

57' Kodro se našao u dobroj šansi, ali je njegov šut sa nekih 12 metara izblokiran

49' Prvi korner za Gibraltar, nema opasnosti za Begovića

Počelo je drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

45+1 Kakva prilika za BiH! Džeko je šutirao glavom poslije kornera, Ibrahim je uspio da dira loptu i odbije je u prečku,  a samo sekund, dva kasnije odbranio je pokušaj Cocalića glavom

45' Ibrahim odlično brani pokušaj Višće sa samo nekoliko metara

39' Odlična prilika za Višću, odbranio je Ibrahim

34' GOOOL! Hadžić je ubacio iz kornera, a Džeko glavom poslao loptu u mrežu!

Džeko prvi gol

33' Jajalo je sada isprobao šut izdaleka, bez opasnosti po golmana domaćih

32' Opasan kontranapad Gibraltara, ali srećom završni pas je otišao u aut

21' Kolašinac je odlično probio po lijevom boku, ubacio za Džeku koji nije uspio da uputi dobar šut ka golu

19' Višća je šutirao pored gola nakon kontranapada

17' Dva kornera izveli su "zmajevi" ali bez prave opasnosti po gol Ibrahima

10' Zukanović se našao na protivničkoj polovini i šutirao iz velike daljine, međutim, neprecizno

5' Hadžić je isprobao šut iz slobodnjaka ali lopta odlazi daleko preko gola.

Počeo je meč na stadionu Algarve u Faru

NAJAVA MEČA

U selekciji BiH nema Miralema Pjanića zbog žutih kartona, a selektor Baždarević napravio je brojne izmjene u ekipi.

Utakmicu BiH i Gibraltara sudi Islanđanin Tovaldur Arnason, 35-godišnji arbitar kojem je ovo prva utakmica seniorskih reprezentacija koju sudi. Pomoćnici su mu Johan Gudmundson, Gilfi Mar Sigurdson, a četvrti sudija Gunar Jarl Jonsson, svi sa Islanda.

SASTAVI

GIBRALTAR: Ibrahim, Garsija, Dž. Čipolina, Bardon, R. Čipolina, Kaskjaro, Voker, Olivero, Pons, Hernandez, Grin

BIH: Begović, Vranješ, Cocalić, Zukanović, Kolašinac, Jajalo, Hadžić, Kodro, Višća, Lulić, Džeko

Twitter Embed Code

U isto vrijeme Grčka dočekuje Kipar, a “zmajevima” bi odgovaralo da Belgija osvoji cijeli plijen i ostavi Grke na 13 osvojenih bodova.

Do kraja kvalifikacija BiH će dočekati Belgiju i gostovati u Estoniji, a treba napomenuti da drugo mjesto u grupi na kraju kvalifikacija znači baraž za odlazak na Mundijal, ali samo ukoliko ne bude najslabija od svih drugoplasiranih selekcija u devet evropskih kvalifikacijskih grupa.