• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH umjereno zadužena zemlja

Spoljni dug BiH u 2011. iznosio je 25,7 odsto BDP-a, što ukazuje da je BiH umjereno zadužena zemalja

  BiH umjereno zadužena zemlja Izvor: MONDO

Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je da je, prema preliminarnim podacima, u 2011. godini stopa rasta BDP bila 1,8 odsto, a spoljni dug 25,7 odsto BDP-a, što ukazuje da je BiH umjereno zadužena zemalja.

Kozarić je tokom susreta sa austrijskim ambasadorom u BiH Donatusom Kekom rekao da su direktna strana ulaganja iznosila oko 235 miliona evra, devizne rezerve iznose oko 3,2 milijarde evra i stabilne su, dok je inflacija bila na relativno niskom nivou od 3,1 odsto.

Kozarić je istakao da je saradnja BiH i Austrije dinamična i da je BiH prvi put ove godine u tom odnosu postigla suficit.On je dodao da je Austrija važna za BiH zbog istorijskih veza, ali i kao značajan ulagač, zbog čega je potrebno održavati dobre odnose.

On je istakao dobru saradnju s Ambasadom Austrije i svim relevantnim institucijama i tijelima te zemlje, naročito s Austrijskom narodnom bankom, saopšteno je iz Centralne banke BiH.

U razgovoru je posebna pažnja posvećena bankarskom sektoru, te pozitivnom uticaju koji su austrijske banke imale u procesu obnove i pokretanja ulaganja, kao i u donošenju zapadnih standarda poslovanja u BiH.

Ipak, donošenje strateških odluka van domašaja monetarnih vlasti BiH Kozarić je ocijenio kao potencijalnu slabost bankarskog sektora.

On je naglasio da je postojeći model monetarne politike u BiH određen zakonom, te je, iako ga smatra konzervativnim, donio monetarnu stabilnost i doprinio povratku povjerenja građana u valutu, što se vidi i kroz porast štednje.

Prema njegovim riječima, procjene Centralne banke su da je dobro pozicioniran kurs KM prema evru, te da rast izvoza pokazuje da model monetarne politike ne pravi smetnje izvoznicima.

Konstatujući da je stabilnost valute jako važna za razvoj, Kek je bio zainteresovan za budućnost valutnog odbora kao modela monetarne politike u BiH.

Učesnici sastanka su razgovarali i o skorašnjem ulasku Hrvatske u EU, te implikacijama na region, posebno na BiH. Osim Keka, u delegaciji koja je posjetila Centralnu banku BiH bili su i Johanes Ainger, Brigite Frimer i Dražen Maloča.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE