• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Britanska štampa: Nedostaci evra

Britanska štampa ukazuje da su se nedostaci evra kao zajedničke valute pokazali u pravom svjetlu pošto je prošle godine nastupila recesija.

 Britanska štampa: Nedostaci evra Izvor: MONDO


Tada se vidjelo koliko su zemlje poput Grčke, Španije i Irske, čitamo u redakcijskom komentaru Dejli telegrafa, nedorasle svojim zrelijim kolegama u Francuskoj i Njemačkoj, piše Dejli telegraf.

Umjesto da su uvele veće kamatne stope kako bi kontrolisale svoj neodrživi privredni rast, one to nisu učinile, pa sada plaćaju veću cijenu ekonomske krize, prenio je BBC.

Sve to je posljedica, navodi list, kriterijuma pod kojim su Grčka, Španija i Irska uopšte primljene u evrozonu kada im je dat monetrani kredibilitet u zajednici koja bi trebalo da predstavlja ekskluzivni klub.

Tada su politički razlozi prevagnuli nad ekonomskom logikom, pa se danas osjećaju posljedice, zaključuje Dejli telegraf.

Fajnenšel tajms daje analizu oporavka evropskih zemalja nakon što je u septembru prošle godine nastupila globalna kriza.

List ocjenjuje da su se stvari od avgusta ove godine poboljšale, naročito na sjeveru Evrope.

Ipak, očekuje se da bruto nacionalni proizvod EU u 2010.
dostigne rast od samo 0,7 odsto, prenosi list zabrinutost zvaničnika u Briselu koji su pak, naročito uplašeni zbog, kako navodi Fajnenšel tajms, oluje koja se nadvila nad Grčkom.

Ništa u političkoj karijeri Jorgosa Papandreu nije moglo da ga pripremi na ovo što ga je snašlo otkako je prije 10 nedjelja došao na čelo grčke vlade.

Zadatak mu je da odbrani kredibilitet Grčke na međunarodnom finansijskom tržištu ili da preduzme korake za oštre i hitne ekonomske reforme, piše Fajnenšel tajms.

Lideri drugih zemalja evrozone vrše pritisak na Papandreua da slijedi primjer Irske i preduzme nemilosrdne fiskalne mere poput zamrzavanja plata u javnom sektoru i zabrane zapošljavanja kako bi se javna potrošnja stavila pod kontrolu.

No ovakve mjere mrske su grčkom premijeru, sociologu po vokaciji, školovanom u Švedskoj, Americi i Britaniji, potomku jedne od najuticajnijih grčkih političkih dinastija, navodi Fajnenšel tajms.

List prenosi prognoze analitičara da će se na kraju Papandreu odlučiti za zaokret u svojoj i ekonomskoj politici Socijalističke partije na čijem je čelu. Pitanje je samo, zaključuje list, koliko će uspjeti da neophodne reforme i sprovede.

(MONDO/Fonet)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE