Savjetnik generalnog sekretara UN-a američki ekonomista Džefri Saks ocijenio je za RTS da će kriza u svijetu trajati najmanje čitavu generaciju.
"Možemo da očekujemo skori oporavak nekih poslova i sektora, ali kriza u svijetu neće trajati šest mjeseci ili šest godina, već će trajati najmanje čitavu generaciju", ocijena je Saksa, koji prisustvuje simpozijumu - Novi svijet novi kapitalizam u Parizu.
Prema njegovim riječima, najveći problem sa kojim se svet danas suočava je njegova brza promjena.
Krize isplivavaju jedna po jedna - siromaštvo, nedostatak hrane, energetska kriza, tako da se ne može prognozirati kad će se sve to završiti.
Saks je prije 20 godina bio u timu savjetnika Ante Markovića.
Osvrćući se na taj period, on je rekao da je srećan što se Srbija dvadeset godina poslije Ante Markovića ponovo nalazi u miru, ima svježe političare koji je vode i ponovo se povezuje sa svijetom.
"Da sam imao priliku da savetujem Srbiju kako da se ponaša u periodu tranzicije prije dvadeset godina kad sam još bio tamo, rekao bih - počnite odmah."
Jedan od najmlađih profesora Harvarda Džefri Dejvid Saks je američki ekonomista.
Direktor je Zemaljskog instituta na Kolumbija Univerzitetu i jedan od najmlađih profesora ekonomije u istoriji univerziteta Harvard.
Postao je poznat po primjeni ekonomske "šok terapije" u istočnoj Evropi i zemljama u razvoju, a kasnije i po bavljenju izazovima ekonomskog razvoja, ekološkom održivošću, smanjenjem siromaštva, otpisom dugova i globalizacijom.
Saks je specijalni savjetnik generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, osnivač i kopredsjednik neprofitne organizacije Milenijumsko obećanje (Millennium Promise Alliance), koja se bavi iskorjenjivanjem gladi i siromaštva u svijetu.
Autor je bestselara "Kraj siromaštva" i "Zajedničko bogatstvo".
Magazin Tajm je dva puta uvrstio Džefrija Saksa među "100 najuticajnih ljudi na svijetu", 2004. i 2005. godine.
(FoNet)