Komisija za hartije od vrijednosti podnijela je krivičnu prijavu protiv direktora DUIF "Aktiva invest" Srđana Praštala.
Srđan Praštalo, direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima "Aktiva invest", prijavljen je Osnovnom sudu u Banjaluci zbog manipulisanja akcijama banjalučke "Čistoće" i "Hidroelektrana na Drini" iz Višegrada na Banjalučkoj berzi, potvrđeno je Pressu RS u Komisiji za hartije od vrijednosti RS.
U Komisiji za hartije od vrijednosti nisu željeli da komentarišu slučaj "Praštalo", ističući da su sve što su imali predali nadležnim institucijama. S druge strane, i pored brojnih poziva Pressa RS, Praštalo je bio nedostupan za komentar o utvrđenim malverzacijama.
On je, međutim, medijima uputio pisani demanti na rješenje Komisije, u kojem ih optužuje da su "neprofesionalni i da je zbog toga tržište kapitala dospjelo u lošu poziciju". Praštalo tvrdi i da će podnijeti prijavu protiv Komisije za hartije od vrijednosti zbog štete koju je nanijela njemu i "Aktiva Investu".
Praštalo, za kojeg se vezuje više afera na tržištu kapitala, tereti se da je smišljeno manipulisao akcijama ova dva preduzeća kako bi podigao proviziju koju od berzanskog prometa dobija društvo na čijem je čelu. Praštalo je i predsjednik Upravnog odbora "Čistoće", pa cela priča dobija i sasvim druge dimenzije.
Odavno na meti kontrolora
U slučaju akcija "Čistoće" i "Hidrolektrana na Drini", Komisija za hartije od vrijednosti je kontrolom sumnjivih naloga za trgovanje od aprila do juna prošle godine utvrdila je da je Praštalo, kao tadašnji prokurista, odnosno punomoćnik "Aktiva investa", stvarao privid aktivne trgovine akcijama ovih preduzeća tako što je "uparivao" sumnjive naloge za trgovinu koje je je realizovala brokerska kuća "Eurobroker". On je, naime, u razmacima od po samo nekoliko sekundi po skoro istim elementima izdavao naloge o fiktivnoj kupoprodaji akcija između dva fonda kojima upravlja njegovo društvo.
Zbog ovih mućki Komisija je privremeno zabranila rad direktoru "Eurobrokera" Milani Ostić, jer nije smjela da realizuje "zabranjene dogovorene transakcije po netržišnim uslovima", dok je protiv Praštala podneta prekršajna prijava Osnovnom sudu u Banjaluci.
Praštalo, koji se nalazi na čelu upravnih odbora brojnih profitabilnih preduzeća, već odavno je na meti kontrolora finansijskog tržišta jer je utvrđeno da je umiješan u više nezakonitih poslova vezanih za fondove i brokerske kuće u kojima je svojevremeno bio zaposlen. Osim što zauzima čelna mjesta u upravnim odborima banjalučke "Tržnice" i "Čistoće", Praštalo je i predsjednik Upravnog odbora gradiškog "Potkozarja". Uz to, on je član uprave "Banjaluka filma", "Gasprometa" sa Pala, prijedorskog "Nemetala"...
Prema saznanjima Pressa, za Praštala je javnost čula još 2007. godine, kada je kao mladi broker zaposlen u "Eurubrokeru" za pojedine klijente vodio njihov portfelj hartija od vrijednosti i za to naplaćivao proviziju, iako je imao dozvolu samo za obavljanje brokerskih poslova. Zbog toga je svojevremeno kažnjen sa šest meseci zabrane obavljanja brokerskih poslova.
Nezakonito preuzeo društvo?
"To je, međutim, bio samo početak afera koje se vezuju za Praštala jer je već 2008. godine izbio skandal vezan sa falsifikovanje dokumenata, na osnovu kojih je pokušao da postane direktor „Aktiva investa". Utvrđeno je, naime, da je Praštalo falsifikovao dokument, pokušavajući da prikaže da ispunjava zakonski uslov da je na prethodnom radnom mjestu najmanje tri godine proveo na nekoj rukovodećoj poziciji, zbog čega je protiv njega podneta krivična prijava. Kontrolori Komisije su, naime, otkrili da je dokument kojim je pokušao da dokaže da je bio na rukovodećoj poziciji samo nevešt falsifikat. Naime, utvrđeno je njegov „ključni" dokaz overen pečatom koji je društvo počelo da koristi tek kasnije. Naravno, bilo je i niz drugih dokaza da je reč o klasičnom pokušaju obmane ", tvrde upućeni izvori Pressa RS.
Zbog umiješanosti u ovaj skandal, Komisija je krivičnu prijavu podnela i protiv direktora "Eurobrokera" Saše Grbića jer je ovjeravao falsifikovane dokumente, koje je Praštalo htio da iskoristi da dođe na čelo "Aktiva investa".
Ipak, Praštalo je kasnije zauzeo čelno tog društva, jer je Osnovni sud donio rješenje po kojem samo oni, a ne Komisija za hartije od vrijednosti, mogu da presude da li su sporni dokumenti falsifikati. Budući da se na sudu još vodi ovaj postupak, Praštalo je i danas na čelu "Aktive".
Već duže vrijeme Praštalo je na čelu Upravnog odbora banjalučke „Tržnice", odnosno jednog njenog krila koji već mjesecima vodi grčevitu borbu za prevlast u preduzeću koje trenutno ima dvije uprave i dva direktora. Banjalučki Osnovni sud još nije presudio koja strana je legalna, zbog čega je i dalje na snazi zabrana trgovine akcijama "Tržnice", koje su blokirane još od septembra prošle godine. Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti Miodrag Jandrić kaže da će zabrana ostati na snazi sve dok sud ne utvrdi koja struja je legalna.
"Mi znamo da akcionari trpe zbog toga što ne mogu da trguju, ali s druge strane, ne možemo da dozvolimo trgovinu sve dok sud ne utvrdi ko su zakoniti organi upravljanja u ovom preduzeću", kaže Jandrić. (MONDO)