Finansijski savjetnik za Telekom Srbije mogao bi da predloži da država proda manje ili više od 40 odsto udjela u toj kompaniji.
Ocijenila je to ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić .
"Okvirni prijedlog i zaključak Vlade Srbije je da bi bilo dobro da se proda 40 odsto akcija u Telekomu, ali će finansijski savetnik i to analizirati i predložiti šta je optimalni procenat", kazala je ona u intervjuu agenciji Beta.
Matićeva je navela da će teneder za izbor finansijskog savjetnika za prodaju dijela državnih akcija u Telekomu Srbije biti zatvoren 10. maja.
Finansijski savjetnik, istakla je, trebalo bi da napravi strukturu, prijedlog i vremenski raspored događaj oko raspisivanja tendera za prodaju dijela državnih akcija u Telekomu Srbije.
Ministarka je navela da će dio posla finansijskog savjetnika biti i da odredi šta sve spada u vlasništvo Telekoma, šta su prava, imovina i biznis kompanije i da preporuči kako da se to optimalno iskoristi, odnosno šta da se proda, a šta da ostane državi.
"Ne treba zaoboraviti da je 1997. godine Telekom prvi put prodat i da je tada u kupoprodajnom ugovoru definisan predmet prodaje. To je zatečeno stanje i od toga mora da se pođe kada se kreće i u novu transakciju", istakla je Matićeva.
Ona je navela i da država ima obavezu da zaštiti javni interes i da je pitanje vlasništva nad telekomunikacionom infrastrukturom jedno od pitanja na koje se obraća posebna pažnja.
"Razvoj telekomunikacija u Srbiji može da se zaštiti na više način", kazala je Matićeva navodeći da je jedan od načina da telekomunikaciona infrastrukturu ostane u državnom vlasništu.
Prema njenim riječima, postoji mogućnosti i da se novom vlasniku Telekoma da neograničeno ili na 99 godina pravo korišćenja infrastrukture bez nakande, s tim da država upravlja tom infrastrukturom.
Kao treću mogućnost, Matićeva je navela i da bi zakonskom regulativom pitanja upotrebe infrastukture moglo da se reši nezavisno od vlasništva u Telekomu.
"Vlada očekuje da bi tender za prodaju Telekoma Srbije mogao da bude raspisan u kasno leto ili u ranu jesen ove godine", kazala je ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Srbije Jasna Matić.
Vlada Srbije posjeduje 80 odsto akcija Telekoma Srbije, a preostalih 20 odsto je u vlasništvu grčke kompanije OTE.
(Beta)