• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Omča se steže oko Gadafijevog režima

Ministri inostranih poslova iz cijelog svijeta okupljaju se u Ženevi kako bi diskutovali o odgovoru na sve veću humanitarnu krizu u Libiji, javlja BBC

 Omča se steže oko Gadafijevog režima Izvor: MONDO

Pukovnik Moamer Gadafi, suočen sa najvećim izazovom u svojoj vladavini, još uvijek kontroliše Tripoli.
"Međunarodna zajednica treba da nastavi pažljivo da motri događaje u Libiji gdje još uvijek postoji opasnost od nasilne odmazde nad civilima", rekla je danas visoka komesarka Ujedinjenih nacija za ljudska prava Navi Pilaj.

Pilaj je govorila na otvaranju godišnjeg zasjedanja Savjeta UN za ljudska prava u Ženevi, na kome će se razmatrati situacija u Libiji i drugim zemljama sjeverne Afrike i Bliskog istoka.

Američki državni sekretarka Hilari Klinton izrazila je očekivanje da će sastanak Savjeta Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Ženevi biti značajan za usklađivanje odgovora međunarodne zajednice na sadašnju situaciju u Libiji, kao i na post-Gadafijevski period.

"Razgovaraćemo i razmotrićemo kako da se najbolje koordiniramo i organizujemo da bismo izašli u susret očekivanjima koje je postavio Savjet bezbjednosti UN", rekla je Klintonova pred polazak u Ženevu.

Ona je ocijenila da jednoglasno usvojena rezolucija Savjeta bezbjednosti UN o uvođenju sankcija Libiji jasno daje na znanje da će za zločine protiv čovječnosti, za ratne zločine i druga nedjela koji se čine protiv libiijskog naroda, biti poziva na odgovornost, uključujući i slanje pred Međunarodni krivični sud.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je danas da sa Hilari Klinton nije razgovarao o zabrani letenja iznad Libije.

"O zoni zabranjenog letenja apsolutno nije bilo riječi. To niko nije pominjao", rekao je Lavrov poslije razgovora sa Hilari Klinton.

List Njujork tajms je jutros objavio da američki i evropski zvaničnici razgovaraju o planovima za uvođenje zone zabrane letenja nad Libijom kako bi se spriječilo dalje ubijanje civila od strane snaga lojalnih poljuljanom libijskom vođi Moareru Gadafinu.

List citira američkog neimenovanog funkcionera koji je rekao da odluka još nije donijeta.

Predviđeno je da se danas generalni sekretar UN Ban Ki Mun sastane sa američkim predsjednikom Barakom Obamom u Bijeloj kući radi razgovora o pogoršanju situacije u Libiji, prenio je AFP.

Zvaničici Obamine administracije rekli su sinoć da se razgovara o mogućnosti da američka vojska ometa komunikacije u Libiji, kako bi se spriječilo da se prenose obraćanja naciji Moamera Gadafija.

U međuvremenu, nakon Švajcarske i Velika Britanija je zamrzla sredstva libijskog vođe Moamera Gadafija, članova njegove porodice i njihovih zastupnika.

Mjera se odnosi i na četiri Gadafijeva sina i njegovu ćerku, saopštilo je ministarstvo spoljnih poslova u Londonu.

Procijenjena vrijednost Gadafijeve imovine nije navedena, ali su banke i druge finansijske institucije od sada u obavezi da prate i zamrznu, između ostalog, gotovinu, dionice, obveznice i nekretnine.

Britanski dnevnik Tajms je ovog vikenda, ne navodeći izvore, izvjestio da je Gadafi prošle sedmice povjerio tri milijarde funti jednom privatnom upravitelju imovinom, kao i da libijski vođa posjeduje kuću u Londonu vrijednu 10 miliona funti.

Velika Britanija takođe je zabranila neovlašćeno iznošenje libijskih novčanica van opticaja, a sve postojeće dozvole za izvoz robe i tehnologije koje mogu da se upotrebe za unutrašnju represiju su ukinute, dok su buduće dozvole predmet embarga UN.

Britanski ministar finansija Džordž Ozborn je naveo da je odluka donijeta "kako (sredstva) ne bi mogla da budu korišćena protivno interesima građana Libije".

Masovni protesti protiv režima Moamera Gadafija u Libiji traju skoro dvije sedmice, u sukobima je poginulo više stotina ljudi, dok se stranci ubrzano evakuišu iz te sjevernoafičke zemlje.

Opozicione snage preuzele su kontrolu u nekoliko gradova na zapadu Libije i sada očekuju kontranapad snaga lojalnih libijskom vođi Moameru Gadafiju koje su opkolile grad Zavija, samo 50 kilometara zapadno od prijestonice Tripolija.

"Učinićemo sve što je u našoj moći da odbijemo njihov napad do koga će sigurno uskoro doći. Borimo se za slobodu i spremni smo da damo život za nju", rekao je bivši policijski major koji se pridružio pobunjenicima.

General Ahmed al-Gatrani sa istoka Libije, koji Gadafi više ne kontroliše, rekao je Rojtersu da su njegove snage spremne da pomognu pobunjenicima na zapadu.

"Naša braća u Tripoliju kažu da su za sada dobro i da im nije potrebna pomoć. Ali ako zatraže pomoć, mi smo spremni da im je pružimo", rekao je Gatrani.

Istočni dijelovi zemlje pali su u ruke opozicije još u prvim danima pobune koja je počela 15. februara.

Izvještač agencije AFP koji je stigao u Nalut, 235 kilometara zapadno od Tripolija, javio je da u tom gradu nema više nijednog pripadnika snaga lojalnih Gadafiju.

"Grad je slobodan od 19. februara i njime upravlja revolucionarni odbor koji su formirale zajednice koje žive u tom gradu", rekao je advokat i član revolucionarnog komiteta Šaban Abu Sita.

"Prije nekoliko dana oslobođeni su i gradovi Ribat, Kabav, DŽado, Rogban, Zentan, Jefren, Kekla, Gerijen i Havamed. Ni u jednom od tih gradova više nema Gadafijevih snaga i formirani su revolucionarni odbori", kazao je on.

U međuvremenu, stanovnici u nekim dijelovima Tripolija postavili su barikade da bi se zaštitili od vladinih snaga, a tenkovi i džipovi sa pristalicama režima patroliraju opustjelom prijestonicom.

Stanovnici Tripolija kažu da su banke u gradu otvorene, ali da nema mnogo hljeba i benzina, prenijele su agencije.

Cijene osnovnih životnih namirnica odletjele su nebu pod oblake, a ispred prodavnice se formiraju dugački redovi za hljeb, koji se daje na tačkice, svjedoče danas stanovnici glavnog grada Libije.

Prema riječima jedne žiteljke Tripolija, snage bezbjednosti, koje su ostale lojalne predsjedniku države Moameru el Gadafiju, postavile su kontrole punktove oko ovog grada sa dva miliona stanovnika, a oni uglavnom ostaju kod svojih kuća.

Ta žiteljka je takođe rekla agenciji Asošijeted pres da su cijene pirinča - glavne prehrambene namirnice - skočile za 500 odsto uslijed krize, pa se za vreću od pet kilograma plaća 40 dolara.

Jedna porodica može dobiti najviše pet vekni hljeba.

Dobrovoljac u sektoru javnog zdravstva Kalifa el-Faituri prognozira da će istočni dio Libije, koji je pod kontrolom pobunjenika, biti pogođen ozbiljnom nestašicom hrane i lijekova u naredne tri nedelje.

Nasilni protesti u Libiji ometaju uvoz, lokalnu snabdjevenost svježom hranom i domaću proizvodnju, upozorili su građani drugog po veličini libijskog grada - Bengazija, pri čemu su mnoge prodavnice i fabrike zatvorene otkad je taj grad prije nedjelju dana dospio u ruke pobunjenika, prenio je Rojters.

"Doživjećemo ozbiljnu nestašicu hrane, pića, lijekova i medicinske opreme za dvije, najviše tri nedelje. Potrebna nam je inostrana pomoć", izjavio je El-Faituri, koji navodi da je prije pet dana u saradnji sa ljekarima, sestrama i drugim medicinskim osobljem obavio analizu snabdjevenosti hranom i lijekovima.

Istočna Libija je u rukama demonstranata, dok se vođa te zemlje, pukovnik Moamer Gadafi, i dalje opire odlasku sa vlasti, što od njega traže učesnici sve intenzivnijih protesta u prijestonici Tripoliju na zapadu države.
Tajne evakuacije iz Libije, svi Kinezi napustili tu zemlju
Vojni avioni iz Velike Britanije i Njemačke narušili su teritorijalni integritet Libije time što su, u tajnim misijama tokom vikenda, pokupili iz libijske pustinje svoje građane koji su radili na naftnim bušotinama, ocjenjuje jutros agencija Asošijeted pres (AP).

Ta agencija je takođe javila, pozivajući se na kineske državne medije, da je "doslovno svih 30.000 kineskih građana, nastanjenih u Libiji napustilo" tu sjevernoafričku zemlju, u kojoj protivnici predsjednika Moamera El Gadafija drže kontrolu nad istočnim dijelom zemlje, a sve su bliži glavnom gradu Tripoliju na zapadu.

Ogromna većina građana Kine, koji su uglavnom radili na naftnim bušotinama i gradilištima i činili jednu od najvećih grupacija stranih radnika u Libiji, sklonilo se od sukoba u treće zemlje kao što su Tunis, Egipat, Grčka i Malta.

Kineska vlada dnevno šalje po 17 aviona da prebaci svoje građane u zemlju.

Tri britanska vojna aviona pokupila su juče 150 civila sa nekoliko lokacija u istočnoj Libijskoj postinji i prevezla ih do Malte, saopštilo je britansko ministarstvo odbrane.

Jedan od britanskih "herkulsa" pretrpio manju štetu od vatre iz ručnog naoružanja, izjavio je ministar odbrane Velike Britanije Lajam Foks (Liam Fox).

Njemački vojni avioni su u subotu u sličnoj misiji evakuisali 132 čovjeka iz pustinje na grčko ostrvo Krit, a istog dana britanski specijalci su izvukli 150 radnika sa bušotina u zabačenim pustarama Libije.

Ove tajne misije signal su spremnosti zapadnih zemalja da ignorišu libijski teritorijalni suverenitet kada se radi o bezbjednosti njihovih građana, ocjenjuje AP.


(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE