• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kina pravi hipersonični avion - na put oko svijeta za 60 minuta! Moći će da razvije 5 puta veću brzinu od zvuka (VIDEO)

Autor Uroš Matejić

Avion dugačak 148 stopa (45 metara) je skoro za trećinu veći od Boinga 737 i ima delta krila slična Konkordu, ali sa vrhovima okrenutim nagore.

 Kina pravi hipersonični avion - na put oko svijeta za 60 minuta! Moći će da razvije 5 puta veću brzinu od zvuka (VIDEO) Izvor: Youtube/The Free and Tv of world/screenshot

Kina gradi hipersonični avion koji će se kretati brzinom od skoro 20.000 kilometara na sat i koji će navodno moći da odveze 10 putnika do bilo koje tačke na svijetu u roku od sat vremena.

Avion dugačak 148 stopa (45 metara) je skoro za trećinu veći od Boinga 737 i ima delta krila slična Konkordu, ali sa vrhovima okrenutim nagore. Zvaničnici imaju za cilj da oforme flotu aviona do kraja 2035. godine i da prošire avione za prevoz 100 putnika do 2045. godine - iako njihova svrha još nije razjašnjena.

Avion će zahvaljujući svom složenom dizajnu moći da postigne pet puta veću brzinu od zvuka. Na prototipu rade kineski svemirski naučnici koji su učestvovali u kineskim misijama na Mars i Mjesec.

Zasnovali su dizajn aviona na Boeing Manta Ks-47C, koji je bio dio projekta koji je Nasa napustila 2000. godine jer je bio preskup. Ming Han Tang, bivši inženjer u Nasinom hipersoničnom programu, dizajnirao je tehnologiju dvostepenog vozila (TSV) koja koristi dva odvojena motora bez pokretnih dijelova na svakoj strani aviona.

Hipersonični avion
Izvor: Youtube/the Free and Tv of world

U radu objavljenom u Journal of Propulsion Technologi, tim je rekao da iako prototip možda neće stići u proizvodnju, "razumijevanje njegovog mehanizma rada može pružiti važne smjernice za razvoj hipersoničnih aviona i motora". Inženjeri su koristili novi aerodinamički model, koji se pokazao efikasnim u najnovijim kineskim svemirskim misijama, da vide koliko će se avion dobro ponašati na velikim visinama.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE