• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nevrijeme napravilo haos u Hercegovini: Vjetar uništio solarnu elektranu, vrijednost panela bila 50 miliona €

Autor Dušan Volaš

Procijenjeno je da sama investicija vrijedi oko 53 miliona evra.

 Vjetar uništio solarnu elektranu Izvor: YouTube - printscreen

Superćelijska oluja, koja je prije dva dana zahvatila Trebinje i Bileću, nanijela je milionsku štetu na nedavno otvorenoj solarnoj elektrani instalisane snage od 60 megavata u Republici Srpskoj. Ovaj projekat predstavljen je sredinom maja, a sa 113.184 solarnih panela trebalo je godišnje da proizvodi oko 84 gigavat časova električne energije.

Procijenjeno je da sama investicija vrijedi oko 53 miliona evra, a ako je suditi po snimku i fotografijama sa lica mjesta, šteta nakon nevremena je ogromna. Kako priča izvor, najvjerovatnije je do ovakve štete došlo zbog odabranog rješenja za solarne panele koje ne može da se primijeni za dati lokalitet.

"U ovom slučaju sistem vjerovatno nije projektovan za odgovarajuće sile, odnosno udare vjetra za dato područje što je uslovilo da vjetar razori elektranu", priča izvor, a prema pisanju Nezavisnih, prije dva dana je vjetar dostizao 100 kilometara na čas.

Izvor napominje da je za dobar projekat ključna analiza terena i koeficijent sigurnosti koji prevazilazi prosječne vrijednosti.

"Vjetar bude na pola sata dva puta jači nego što je u proseku u tom periodu godine i dese se ovakve stvari. Obično projektuju za prosječne visine snega, vetra, ali uvijek treba da se ide na nešto više koeficijente, baš zbog ovakvih situacija", priča ovaj izvor.

S obzirom na to da ovo nije prvi put da se paneli unište u vremenskim neprilikama, postavlja se pitanje gdje podizvođači najviše griješe. Da li je riječ o jeftinim rješenjima, neadekvatnoj opremi ili nešto treće? Izvor smatra da je to miks svega - Neodgovarajući projekti i parametri, biranje jeftinih rješenja.

"Često se investitori odlučuju za najjeftinija rješenja i firme koje nemaju iskustva uopšte u solaru. Kako je riječ o investicijama koje treba da traju 30 godina, investitori treba da teže ka firmama koje ne daju samo najjeftinija rješenja, već onim koje imaju iskustvo iza sebe, projekte i dobar inženjering jer je to osnova", zaključuje naš izvor.

(Telegraf Biznis/Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE