• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prve riječi Trampa nakon dogovora sa Putinom: "Poginulo je na hiljade vojnika, idemo ka kraju rata"

Autor Nikolina Damjanić

Donald Tramp se oglasio nakon sklopljenog dogovora sa Vladimirom Putinom.

 Tramp o dogovoru sa Putinom Izvor: Francis Chung - Pool via CNP / Zuma Press / Profimedia

Američki predsjednik Donald Tramp oglasio se nakon telefonskog razgovora sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Postignut je djelimičan prekid vatre u Ukrajini, Rusija je iznijela niz zahtjeva, a sada je svoje mišljenje o sporazumu iznio i predsejdnik Sjedinjenih Američkih Država na svom nalogu na svojoj društvenoj mreži "Truth social".

"Moj telefonski razgovor sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom bio je dobar i produktivan. Dogovorili smo se da se prekinu napadi na energetsku infrastrukturu uz napomenu da se dalje radi na totalnom kraju sukoba. To će dovesti do kraja ovog užasnog rata između Rusije i Ukrajine. Ovaj sukob se ne bi dogodio da sam ja bio predjsednik!

Mnogi elementi sporazuma o primirju su razmotreni, uključujući smrt hiljade vojnika. Obojica predsjednika, i Putin i Zelenski, žele da se ovo završi. Ovaj proces sada ima efekta, nadajmo se da ćemo uskoro završiti posao", naveo je Tramp.

Šta su se dogovorile Sjedinjene Američke Države i Ruska Federacija?

Rusija je pristala da obustavi napade na ukrajinsku energetsku infrastrukturu. Takođe, Kijev i Moskva će razmijeniti 175 zatvorenika.

Putin je Trampu saopštio da je za Rusiju važno da Ukrajina prestane da mobiliše nove snage i da prestane njeno naoružavanje od strane saveznika iz Evrope, kao i od strane SAD-a. Prema rečima ruskog predsjednika, to je “korijen problema i krize”.

Kremlj je u saopštenju naveo da je Putin bio “vrlo konstruktivan” i da je pristao da se obustavi vatra na Crnom moru. Očekuju se dalji pregovori, kao i zvanična reakcija Ukrajine, odnosno predsjednika Volodimira Zelenskog.

On je u zvaničnoj poseti Finskoj sa svojom suprugom i kratko se oglasio odmah nakon završenog telefonskog razgovora Putina i Trampa. Iako se njegova izjava ne odnosi direktno na taj razgovor, on je apostrofirao šta je za Ukrajinu najvažnije.

Evropa mora da bude za pregovaračkim stolom. Sve što je vezano za Evropu i njenu bezbjednost mora da se odluči zajedno sa njom”, rekao je kratko ukrajinski predsjednik.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE